اخبار گاز و کاربرد گازها

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گاز اکسیژن

گاز اکسیژن و اهداف پزشکی:

از کاربرد های مهم گاز اکسیژن در پزشکی می‌توان به کاربرد بالینی و ضدعفونی کننده آن اشاره نمود. از آنجایی که می‌دانیم گاز اکسیژن گازی مهم برای زنده ماندن انسان و سایر جانوران است. با وجود کاربردهای زیاد گاز اکسیژن مهمترین کاربرد آن را می‌توان در حوزه پزشکی معرفی نمود که دارای اهمیت فراوانی است. برای مثال بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند باید از اکسیژن استفاده نمایند.

در ضمن گفتنی است برای ضدعفونی کردن و تمیز کردن قسمت هایی از مراکز درمانی از اکسیژن استفاده می‌نمایند.

تاثیرات گاز اکسیژن بر سلامت انسان:

همانگونه که می‌دانید هیچ موجود زنده ای بدون اکسیژن قادر به ادامه حیات نیست علاوه بر کاربردهای گفته شده اکسیژن در بدن انسان وظیفه زنده نگه داشتن بافت ها را بر عهده دارد چون در محیط‌های کم اکسیژن و اسیدی سلولهای سرطانی رشد می‌کنند. از طرفی کمبود اکسیژن در خون باعث از بین رفتن سلول‌های مغزی می‌شود اگر این کمبود اکسیژن ادامه یابد حتی ممکن است فرد به کما برود. بعضا صدمات ناشی از کمبود اکسیژن جبران ناپذیر خواهند بود در کل برای مفید واقع شدن اکسیژن در بدن از افراط و تفریط در استفاده از آن باید خودداری نمود.

گاز اکسیژن

گاز اکسیژن و کاربرد آن در صنایع:

آیا تا بحال به کاربردهای گاز اکسیژن در صنعت فکر کرده اید؟

یکی از کاربردهای گاز اکسیژن در صنعت جوشکاری می‌باشد از گاز اکسیژن در جوشکاری بطور گسترده استفاده می‌شود گفتنی است گاز اکسیژن در ذوب اهن و برشکاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منشا پیدایش گاز اکسیژن توسط انسان:

در مورد پیدایش گاز اکسیژن فرضیه هایی وجود دارد که به پیدایش گیاهان مربوط است اما همانگونه که گفته شد تنها یک فرضیه است و لزوما درست نیست. بنابر کاربردهای گوناگون گاز اکسیژن انسان به فکر که چگونه می‌توان گاز اکسیژن تولید کرد تا بتواند نیاز خود را به این گاز کاربردی برطرف کند.

چگونگی تولید گاز اکسیژن:

گاز اکسیژن را می‌توان با روشهای برقکافت آب، روش جذبی تحت فشار و تقطیر جز به جز هوای مایع تهیه نمود.

روش برقکافت:

آب از عناصر هیدروژن و اکسیژن تولید می‌گردد در این روش ملکول آب توسط جریان برق تجزیه شده و اکسیژن آزاد می‌شود لازم به ذکر است که جریان برق توسط الکترود وارد آب می‌شود.

در سایر روش ها به دلیل اینکه حدود 21% از محیط مارا گاز اکسیژن تشکیل می‌دهد به روش جذب اکسیژن و یا تقطیر می‌توان آن را از گاز دیگر گازها جدا کرد و اکسیژن با خلوص بالا را تهیه نمود.

 ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مهمترین کاربردهای گاز هیدروژن:

کاربرد رایج گاز هیدروژن (H2)

همانگونه که می‌دانید مهمترین کاربرد گاز هیدروژن در تولید آب (H2O) می‌باشد. گفتنی است که گاز هیدروژن در بین کاربردهای زیادی که دارد در تولید سنگ معدن فلزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین در صنعت برای تولید اسیدهیدروکلریک و جوشکاری اتمی هیدروژن کاربرد دارد. برای سرد کردن موتور ژنراتورها از گاز هیدروژن استفاده می‌نمایند. قابل ذکر است که بسیاری از شرکت ها برای بررسی نشتی از گاز هیدروژن استفاده می‌کنند.

هیدروژن می‌تواند هم بصورت ترکیب و هم به صورت تنها کاربرد داشته باشد. از کاربردهای دیگر گاز هیدروژن می‌توان به پردازش سوختهای فسیلی به وسیله آمونیاک اشاره نمود. از آنجایی که می‌دانید آمونیاک یکی از ترکیبات هیدروژنه است و در تبدیل روغن های غیراشباع به روغن اشباع ( سالم) مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاز هیدروژن در تولید متانول و تریتیوم که یک ایزوتوپ رادیواکتیو در تولید بمب به شمار میاید نیز کاربرد دارد. از این گاز می‌توان بعنوان منبعی برای تشعشع رنگ استفاده نمود.

گاز هیدروژن

گاز هیدروژن و کاربرد آن در بالنها

گاز هیدروژن گازی سبک می‌باشد و به همین دلیل در بالن های آب و هوایی از این گاز استفاده می‌نمایند. در این بالن ها ابزاری نصب گردیده است که اطلاعات مربوط به آب و هوا را ثبت کرده و به زمین ارسال می‌کنند. این گاز در جنگ جهانی اول در بالن های کشتی هوایی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

گاز هیدروژن در صنعت

در صنعت کود و رنگ و هم چنین صنایع غذایی و شیمیایی از گاز هیدروژن استفاده می‌نمایند. در صنعت غذایی از گاز هیدروژن برای تولید روغن نباتی هیدروژنه مثل مارگارین و کره استفاده میگردد. برای تولید چربی های جامد، روغن های گیاهی را با هیدروژن مخلوط می‌کنند در این واکنش از نیکل به عنوان کاتالیزور استفاده می‌نمایند.

از گاز هیدروژن برای اصلاحات نفت خام در صنایع پتروشیمی استفاده می‌گردد.

 ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

نکات ایمنی کار با گاز نیتروژن:

تماس مایع و گاز نیتروژن با چشم:

نیتروژن مایع تحت فشار درون فلاسک ذخیره سازی می‌شود. این مایع بسیار سرد است یا بعبارت دیگر دمای بسیار پایینی دارد و اگر با چشم تماس پیدا کند بافت های چشم دچار یخ زدگی شده واین یخزدگی با نیتروژن مایع بسته به اینکه چه مقدار از مایع با چشم تماس یافته است ممکن است جزئی یا بصورت عمیق باشد.

تماس مایع و گاز نیتروژن با پوست:

برخورد نیتروژن مایع با پوست و یا ریخته شدن آن روی قسمت هایی از بدن به دلیل اینکه این گاز و یا مایع تحت فشار است بافت در معرض آن به سرعت انبساط می‌یابد و دمای زیادی از محیط دریافت می‌کند یکی از عوارض برخورد این گاز با پوست تغییر رنگ بافت مورد نظر می‌باشد.

نیتروژن

خوردن مایع نیتروژن:

توجه داشته باشید که مایع نیتروژن بعد از خروج از فلاسک در مدت زمان کمی به حالت گازی تبدیل می‌گردد بنابراین مایع نیتروژن را نمی‌شود بلعید ولی به هر حال اگر با بافت های دهان و مخاط تماس یابد مانند سایر اجزای بدن دچار سوختگی و یخزدگی می‌گردند.

تنفس گاز نیتروژن:

همانگونه که می‌دانید حدود 80% از حجم هوا را گاز نیتروژن تشکیل می‌دهد بنابراین تنفس این گاز اثر بدی ندارد با این وجود اگر در محیط های بسته گاز ازت دچار نشت شود و مقدار این گاز بیش ازحد معمول باشد می‌تواند جایگزین اکسیژن موجود در هوا شده ودر نتیجه کمبود اکسیژن رسانی به بافت ها ایجاد خفگی می‌کند. کمبود اکسیژن همچنین می‌تواند عوارض دیگری از قبیل سردرد، گوش درد، بی حوصلگی، حالت تهوع، عدم هوشیاری و بیهوشی داشته باشد. اگر 12 الی 16% گاز اکسیژن در هوا وجود داشته باشد، تنفس گاز نیتروژن می‌تواند باعث افزایش تعداد تنفس(دم و بازدم) و عدم هماهنگی رفتارهای عضلانی شود که از اثرات دیگر آن می‌باشد.

 اشتعال گاز نیتروژن:

نیتروژن مشتعل نمی‌گردد ولی برخورد آتش و یا دمای بالا با مخازن و فلاسک آن می‌تواند باعث ترکیدگی گردد.

گفتنی است در مکان هایی که اکسیژن خالص وجود دارد اکسید های نیتروژن می‌توانند خطرساز باشند. گاز نیتروژن منفجر نمی‌شود.

 ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 گاز آرگون در جوشکاری

امروزه پیشرفت های زیادی در صنعت صورت گرفته است که یکی از آنها را می‌توان به صنعت جوشکاری اطلاق کرد در واقع استفاده از گاز آرگون در جوشکاری یکی از پیشرفت های صنعتی به شمار می‌آید.

گاز آرگون، گازی بی رنگ و بی بو می‌باشد، نماد اختصاری Ar است، گاز آرگون سومین گاز فراوان در کره زمین است که بسیار کاربردی است. یکی از کاربردهای مهم گاز آرگون استفاده از آن بعنوان گاز محافظ جوشکاری می‌باشد. استفاده از گاز آرگون در جوشکاری بدین دلیل است که این گاز در گروه گازهای بی اثر قرار می‌گیرد و در شرایطی که امکان استفاده از گاز نیتروزن نباشد ارزانترین جایگزین برای گاز نیتروژن به شمار میاید.

از دیگر خصوصیات گاز آرگون در جوشکاری می‌توان به هدایت حرارتی کم و ممانعت از اکسید شدن اشاره نمود. همین دلایل، استفاده از گاز آرگون در جوشکاری را مناسب می‌کند. استفاده از گاز آرگون علاوه بر کاربردهای زیادی که دارد، خطراتی نیز به همراه دارد بعنوان مثال آرگون مایع بسیار سرد است یا به عبارت دیگر دمای بسیار کمی دارد به همن دلیل در تماس با بافت و پوست دست باعث سوختگی و یخ زدگی می‌شود.

جوشکاری با مخلوط گاز آرگون و دی اکسید کربن    

 در جوشکاری تیگ ترکیب گاز آرگون و دی اکسید کربن به کار گرفته نمی‌شود ولی این مخلوط در فرآیند میگ یکی از بهترین ترکیب ها به شمار می‌آید. مخلوط گاز آرگون و دی اکسید کربن در فولادهایی که دارای مقدار کمتری از کربن هستند و یا فولادهای میان کربن و دارای منگنز به صورت گسترده به کار گرفته می‌شود.گفتنی است که این ترکیب در جوشکاری فولادهای نازک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاز آرگون را در اهدافی که عمق و میزان نفوذ جوش مدنظر نیست و بیشتر ظاهر جوش اهمیت دارد نیز به کار می‌گیرند.

گاز آرگون

 ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گاز هلیوم چگونه بوجود آمده است؟

از آنجایی که میدانیم هلیوم (Helium) از لحاظ سبکی دومین عنصر موجود در گیتی می‌باشد. گاز هلیوم را میتوان دومین عنصر از نظر فراوانی نیز به شمار آورد.

مطالعات نشان داده است که 24% از حجم زمین را گاز هلیوم تشکیل می‌دهد. شاید این سوال ذهن بسیاری از شمارا درگیر کرده باشد،

چگونگی پیدایش گاز هلیوم:

برای پاسخ به این سوال ما ابتدا باید به سوالاتی از قبیل بیشترین مقدار پالایش گاز هلیوم از کجاست؟ پاسخ دهیم.

یک مشکل بزرگ وجود دارد اینکه وقتی گفته می‌شود فراوانی یک عنصر در جهان زیاد است به معنای فراوانی آن در کره زمین نیست.گاز هلیوم را می‌شود در این گروه از گازها جای داد. گاز هلیوم تنها حدود 0.00052% از اتمسفر زمین را شامل می‌شود و زیر زمین بیشترین سهم را در تولید گاز هلیوم دارد که از معادن استخراج می‌گردند این خصوصیات هلیوم را در دسته گروه های عناصر کمیاب جای می‌دهد.

گاز هلیوم در ستارگان:

همانگونه که گفته شد هلیوم در زمین عنصری نادر به شمار می‌آید ولی در مکان های دیگر جهان به وفور یافت می‌شود. در واقع قسمت اصلی هیلوم در ستارگان و در میان آنها یافت می‌گردد. ستارگان انرژی مورد نیاز برای تولید گاز هلیوم را از هم جوشی اتم های هیدروژن تامین می‌کنند.

هلیوم

گاز هلیوم بر روی زمین:

بیشترین مقدارگاز در زمین از فروریختگی هلیوم بوجود می آید این فرآیند دقیقا برعکس واکنش های انرژی هسته است که با نام تجزیه هم جوشی اتم معروف است. در زمین موقعیت هایی وجود دارد که تنها بر روی برداشت هلیوم تمرکز میکنند.

همیشه این سوال مطرح است چرا گاز هلیوم کمیاب است؟

با اینکه هلیوم بر روی زمین بسیار فراوان است ببیشترین مقدار هلیوم برداشت شده توسط ایالات متحده برابر 78% می‌باشد بقیه هلیوم در روسیه و آفریقای شمالی و خاورمیانه یافت می‌شود.

کاربرد گاز هلیوم برای آیندگان:

می‌توان گفت گاز هلیوم نقشی اساسی در آینده خواهد داشت. امروزه وعده هایی داده اند که فعلا بصورت یک پیش بینی در نظر گرفته می‌شود ولی همچنان ما به افزایش دانش در زمینه این گاز امیدواریم.

 ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مزایا و مضرات گاز متان:

گاز متان سرگروه آلکانها با نماد شیمیایی CH4 می‌باشد. اتم های تشکیل دهنده گاز متان، کربن و هیدروژن است. گاز متان سهم بسیار زیادی از گازهای زمین را تشکیل می‌دهد. گاز متان همانگونه که یکی از گازهای ارزشمند در طبیعت برای تولید انرژی است می‌تواند اثرات مخربی روی اکوسیستم و زمین داشته باشد. همانطور که می‌دانید گاز متان یکی از گازهای گلخانه ای می‌باشد. تالاب ها و اقیانوس ها حدودا 40% از سهم گازی متان را تشکیل می‌دهند. به همین خاطر گاهی به گاز متان گاز باتلاق نیز اتلاق می‌شود 60% باقیمانده سهم گاز متان از طریق سوختن مواد و پرورش دامها تامین می‌شود.

بعضی از گیاهان و حیوانات از طریق انجام برخی از فرآیندهای هوازی گاز متان تولید می‌کنند. متان در قالب گاز طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاز متان به عنوان گاز گلخانه ای که سهم بسیار زیادی در گرم شدن زمین دارد.

گاز متان کاربردهای زیادی در صنایع دارد.

گاز متان چگونه تولید می‌شود؟

گاز متان از باقیمانده نباتات و حیوانات یا زغال سنگ حاصل می‌شود. این گاز محصول پایانی تجزیه غیر هوازی گیاهان است. گاز متان در معادن زغال سنگ بعنوان گازی قابل احتراق و منفجرشونده کاربرد دارد. با استفاده از تقطیر جز به جز گاز طبیعی می‌توان گاز متان خالص تهیه کرد. گفتنی است که از گاز طبیعی علاوه بر تولید گاز متان میتوان بعنوان سوخت استفاده کرد.

 متانستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گاز هلیوم

تنفس گاز هلیوم موجود در بادکنک:

گزارشات اندکی مبنی بر از دست رفتن سریع هوشیاری پس از تنفس گاز هلیوم به دلیل عدم وجود اکسیژن کافی وجود دارد.

هنگامی که فرایند تنفس صورت می‌گیرد جریان خون اکسیژن را دریافت کرده و دی اکسید کربن را دفع میکند این فرایند به آرامی صورت می‌گیرد.

زمانی که ریه ها مملوء از گاز هلیوم می‌شوند فرآیند معمولی تنفس دچار اختلال می‌گردد. گاز هلیوم جایگزین گاز اصلی در تنفس می‌شود در حقیقت گاز هلیوم مانع از رسیدن گاز اکسیژن به بافت ها می‌شود در این حال شما ممکن است هوشیاری خود را از دست داده یا حتی از حال بروید.

از آنجایی که پرسازی بالن و بادکنک امروزه طرفداران زیادی یافته است و حتی در سوپرمارکت ها و سایر فروشگاه های ارائه دهنده محصولات مهمانی وجود دارند کارمندان مغازه با سیستم پرسازی سروکار دارند گاهی این سیستم به مشتریان نیز اجاره داده می‌شود. همین عدم اطلاعات کافی در مورد خطرات گاز هلیوم باعث مرگ و میر می‌گردد.

سیستم های تجاری گاز هلیوم معمولا دارای سیلندر گاز هلیوم، سوپاپ قطع، تنظیم کننده جریان فشار، آداپتور است.

این سیستم تجاری برای پرکردن بادکنک ساخته شده است فشار گاز هلیوم حدودا برابر با 5 فوت مکعب در هر دقیقه است.

تنفس گاز هلیوم از سیستم تجاری خطراتی به مراتب بیشتر از تنفس از بادکنک را به همراه دارد. این عمل علاوه بر خطرات تنفس از بادکنک ممکن است خطر آسیب به مغز هم داشته باشد.

چگونه امکان دارد فردی سالم با تنفس این گاز به ظاهر بی خطر کشته شود؟

بررسی های پس از مرگ شخص با تحلیل های مهندسی نشان میدهد که چه اتفاقی افتاده است.

این واکنش شیمیایی نیست که با استنشاق گاز هلیوم باعث مرگ می‌شود بلکه فشار ایجاد شده توسط گاز هلیوم درون ریه ها به سرعت باعث مرگ شخص می‌گردد.

کابد شناسی جسد کشته شده بوسیله گاز هلیوم نشان داد که کیسه های هوایی درون ریه پاره شده اند و سپس مرگ اتفاق می افتد در این نوع مرگ حتی احیای ریوی و قلبی بی فایده است.

گاز هلیومستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گاز آرگون در اتمسفر زمین تا حدود ٪۱ موجود است. برای استفاده صنعتی، آرگون را به روش تقطیر جزء به جزء، از هوای مایع جداسازی می‌کنند. آرگون برای به وجود آوردن نورهای زنده استفاده می‌شود. همچنین دارای مصارفی در صنایع جوشکاری، طیف‌بینی و تولید تیتانیوم نیز می‌باشد.

انحلال‌پذیری آرگون در آب، تقریباً مشابه اکسیژن است. در هر دمایی، بی‌رنگ و بی‌بو، غیرآتش‌گیر و غیرسمی است. آرگون در شرایط معمول، واکنش شیمیایی انجام نمی‌دهد و هیچ ترکیب شیمیایی پایدار تأیید شده‌ای در دمای اتاق، شکل نمی‌دهد.

ارگون مايع بي رنگ ، بی بو و بی مزه است . این ماده به عنوان یکی از گاز های “عجیب” شناخته میشود زیرا با بقیه ی مواد واکنش نشان نداده و ترکیب شیمیایی شناخته شده ای را تشکیل نمی دهد .آرگون اشتعال ناپذیر و غیر قابل احتراق است و برای زندگی بی خطر نیست . گاز آرگون از هوا سنگین تر است و به مقدار کمی در آب حل میشود . وقتی که آرگون مایع بخارشده و سپس حرارت داده میشود ، مقدار زیادی حرارت را مصرف میکند و در نتیجه یک سردکننده ی ایده آل است.

آرگون کاربردهای فنی و اقتصادی فراوانی دارد و ویژگی های بی اثر آرگون به عنوان گاز محافظ در خیلی از فرآیندهای فلزی (مانند جوشکاری قوی) برای جلوگیری از اکسیداسیون استفاده میشوند .
آرگون کاربردهای فنی و اقتصادی فراوانی دارد و ویژگی های بی اثر آرگون به عنوان گاز محافظ در خیلی از فرآیندهای فلزی (مانند جوشکاری قوی) برای جلوگیری از اکسیداسیون استفاده میشوند . گاز آرگون برای پرکردن لامپ های فلورسنت و رشته ای و همچنین به عنوان گاز عایق برای پنجره ها استفاده میشود.آرگون در بسیاری از صنایع به عنوان گاز آلاینده برای از بین بردن ناخالص و ایجاد عایق محافظ برای آلاینده هایی مثل اکسیژن ، نیتروژن و آب استفاده میشود.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مونوکسید دی نیتروژن یا نیتروز اکساید یا گاز خنده N2O یکی از ترکیبات نیتروژن می‌باشد که اولین بار در سال ۱۷۹۹ در دندانپزشکی استفاده شد. امروزه از آن در پزشکی برای القاء و ادامه بیهوشی‌مصرف می‌شود. این دارو همچنین بامقادیر مصرف کم به‌عنوان ضد درد دراعمال جراحی زنان و زایمان و برای اعمال‌جراحی که در آنها به بیهوشی کامل بیمار نیاز نیست، مصرف می‌شود.

یکی از موارد کاربرد اين تركيب در تقویت خودرو است. نیتروژن اکسید یک سوخت نیست که با سوختن آن در موتور اتومبیل بتوان انرژی تولید کرد. این گاز وقتی وارد سیلندر می‌شود، به دلیل گرمای زیاد داخل محفظه به اتم اکسیژن و نیتروژن تجزیه می‌گردد. در این تجزیه پیوند بین اتم‌ها شکسته می‌شود.

نیتروژن اکسید یک سوخت نیست که با سوختن آن در موتور اتومبیل بتوان انرژی تولید کرد. این گاز وقتی وارد سیلندر می‌شود، به دلیل گرمای زیاد داخل محفظه به اتم اکسیژن و نیتروژن تجزیه می‌گردد. در این تجزیه پیوند بین اتم ها شکسته می‌شود. این عمل با گرفتن گرما از سیلندر همراه است در نتیجه دمای محفظهٔ احتراق کم می‌شود. خیلی سریع اتم های فعال اکسیژن با هم ترکیب شده و مولکول O۲را به وجود می آورند.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اکسیژن یک عنصر حیاتی بوده و همه جا چه در زمین و چه در کل جهان هستی یافت می‌شود. مولکول اکسیژن (2 ( O در زمین از نظر ترمو دینامیکی ، ناپایدار است، ولی توسط عمل فتوسنتز باکتریهای بی‌هوازی و در مرحله بعدی توسط عمل فتوسنتز گیاهان زمینی بوجود می‌آید.

اکسیژن در سال ۱۷۷۱ توسط داروساز سوئدی “Karl Wilhelm Scheele” کشف شد، ولی این کشف خیلی سریع شناخته نشد و با اکتشاف مستقل “Joseph Priestley” بطور گسترده تری شناخته شد و توسط “Antoine Laurent lavoisier” در سال ۱۷۷۴ نام‌گذاری شد.

اکسیژن به‌عنوان اکسید کننده کاربرد بسیار زیادی داشته ، فقط فلوئور از آن الکترونگاتیوتر است. اکسیژن مایع به‌عنوان اکسید کننده در نیروی حرکتی موشکها استفاده می‌شود. از آنجا که اکسیژن برای دم و بازدم ضروری است، در پزشکی کاربرد دارد. گاهی اوقات کسانی که از کوه نوردی می‌کنند یا در هواپیما پرواز می‌کنند، مخازن اکسیژن همراه دارند (به‌عنوان هوا). همچنین اکسیژن در جوشکاری و ساخت فولاد و همچنین متانول کاربرد دارد.

اکسیژن به‌عنوان یک ماده آرامش‌بخش ، سابقه استفاده دارد که تا زمان حال نیز ادامه دارد و بارهای اکسیژن در مهمانی‌ها و مجالس امروزی وجود دارد. در قرن ۱۹ اکسیژن معمولا با اکسید نیترات ترکیب می‌شد که اثر تسکین دهنده دارد.

اکسیژن در فشارهای نسبی بالا می‌تواند سمی باشد. قرارگرفتن طولانی در معرض اکسیژن خالص می‌تواند برای ریه و سیستم عصبی ، سمی باشد. تاثیرات ریوی شامل آماس (ورم ریه) ، کاهش ظرفیت ریه و آسیب به بافتهای ریوی می‌باشد. تاثیرات بر سیستم عصبی شامل کاهش بینایی تشنج و اغما می‌شود.

همچنین مشتقات خاصی از اکسیژن ، مانند ازون، پروکسید هیدوژن و رادیکالهای هیدروکسیل و سوپراکسیدها بسیار سمی می‌باشند. بدن ، مکانیزمهائی را برای مقابله با این گونه‌ها توسعه داده است. به‌عنوان مثال ، عامل طبیعی glutathione و بیلی‌روبین که حاصل تقسیم طبیعی هموگلوبین است، می‌تواند به‌عنوان یک ضد اکسید عمل کنند. منابع تمرکز یافته اکسیژن باعث احتراق سریع شده و بنابراین در کنار فراورده‌های سوختی ، خطر گسترش سریع آتش سوزی و انفجار وجود دارد.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

عمده گازهای خاص ترکیبی هستند. هنگامی که در مورد اجزای تشکیل دهنده گاز خاص مورد نظر بحث می شود، جو عملا محدود می گردد. گازهای خاص ترکیبی معمولا همراه با انواع مختلف آنالیزر هایی برای کنترل فرایند و تطابق با قوانین مورد استفاده قرار می گیرد. برخی گازهای خاص ترکیبی تا حدودی «استاندارد» هستند و ممکن است تنها شامل سه یا چهار جز تشکیل دهنده باشند مانند اکسید نیتریک و مخلوط دی اکسید سولفور که در شرکتهای ارائه خدمات در زمینه آب و برق و گاز برای کالیبره کردن سیستم نظارت مستمر بر تولید و انتشارگازهای گلخانه ای (CEMs) مورد استفاده قرار می گیرد. دیگر گازها ممکن است کاملا پیچیده باشند و شامل ۳۰ یا بیش از ۳۰ مولفه تشکیل دهنده باشند. معمولا گازهای خاص ترکیبی برای استفاده از استاندارد مواد مرجع (SRM) برای تایید دقت اندازه گیری اجزای تشکیل دهنده ترکیب تهیه می گردند. این موضوع قابلیتی را فراهم می کند که با نام قابلیت ردیابی برای استاندارد اندازه گیری شناخته شده است. این استاندارد اندازه گیری رایج از سوی موسسه اندازه شناسی مانند موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی (NIST) مورد تایید قرار گرفته است. ترکیب های خاص معمولا دارای مولفه هایی هستند که در مقیاس هر یک در میلیون و هر یک در میلیارد اندازه گیری می شوند.

همواره تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی برای تعیین کمیت تمام اجزاء و ناخالصی های موجود در یک گازی خاص ترکیبی ، جدی و حساس بوده است. برای هر سیلندر حاوی گازی خاص ترکیبی و همچنین گازهای خاص خالص یک سند رسمی گواهی نامه صحت یا مدیریت کیفیت کالا تهیه شده است

معمولا گاز های خاص به اندازه گازهای صنعتی در مقادیر بالا به کار نمی روند و در سیلندرهای فولادی یا آلومینیومی با فشار بالای ۱۳۶۲ کیلوگرم در هر سانتی متر مربع ( کیلوگرم بر سانتی متر مربع ) عرضه می شوند. از این رو در بعضی مواقع به آنها گازهای سیلندری یا کپسولی گفته می شود. قیمت سیلندر بر روی قیمت گاز خاص کشیده نمی شود و باید پس از اتمام محتویاتش به عرضه کننده گاز بازگردانده شود. معمولا تا زمان عودت سیلندر اجاره اندکی ماهیانه پرداخت می شود. گازهای خاص بسیاری نیز در سیلندر های کوچک، قابل حمل و بدون نیاز به بازگشت مانند سیلندر های قابل حمل اسکات عرضه می شوند. دیگر ظروف خاص شامل بطری هایی که اغلب در آزمایشگاه ها و سیلندرهای پیستونی شناور استفاده می شوند، حاوی مخلوط های مایع فرار هستند.


افتخارات شرکت

ایزو17025

شرکت سپهر گاز کاویان

دارنده گواهینامه IS017025 از مرکز تائید صلاحیت ایران

گواهینامه آزمایشگاه آزمون و آزمایشگاه کالیبراسیون از اداره استاندارددارنده گواهینامه آزمایشگاه آزمون و گواهینامه آزمایشگاه کالیبراسیون از اداره استاندارد

مشخصات فنی گازها

خبرنامه ایمیلی

طراحی و پشتیبانی در فناوری اطلاعات جوان رایان