اخبار گاز و کاربرد گازها

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال


علت تغییر صدا با گاز هلیوم:


گاز هلیوم و تغییر صدا: حتما در مهمانی ها و جشن ها دیده اید که برای سرگرمی و تفریح افراد اقدام به تنفس گاز هلیوم میکنند و صدایشان تغییر میکند، شاید این سوال برایتان مطرح شود که دلیل این تغییر چیست؟
برای دانستن دلیل این تغییر در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.
تنفس این گاز به نوعی به تفریح و سرگرمی مبدل شده است به همین دلیل لازم است که درباره خطرات آن اطلاعات و آگاهی داشته باشید
برای بررسی این گاز نجیب بهتر است ابتدا با مشخصات فنی و خواص آن آشنا شویم.


خواص فیزیکی و شیمیایی:


همانطور که گفته شد هلیوم یک گاز نجیب است و در گروه 18 جدول تناوبی و ردیف اول قرار دارد. دلیل نامگذاری این گروه به گاز نجیب و بی اثر اینست که عناصر موجود در این گروه تمایلی به انجام واکنش شیمیایی ندارند و به صورت تک اتمی یافت میشوند. لایه آخر( لایه ظرفیت) آنها پر شده است و الکترون آزادی برای ایجاد پیوند کوالانسی ندارند. اگر دما و فشار در شرایط استاندارد باشد این عناصر معمولا به حالت گازی وجود دارند.
از دیگر مشخصات He میتوان به اثر خنثی و غیر سمی بودن آن اشاره نمود. این ویژگی به شما اطمینان میدهد که این گاز سمی نیست و نمیتواند در ریه مشکل تنفسی ایجاد کند، از لحاظ واکنش با آب یا سایر بافت ها.
ولی عدم واکنش پذیری، دلیل خوبی برای تنفس بی رویه این گاز نیست.
اگر چه این گاز را میتوان تنفس کرد ولی جانشین اکسیژن نیست و اگر با فشار و مقدار زیاد تنفس شود اکسیژن رسانی را مختل کرده و و باعث خفگی و بیهوشی و در نهایت مرگ میشود.


علت تغییر صدا با هلیوم چیست؟


همه ما میدانیم که تارهای صوتی باعث به وجود آمدن اصوات و صدا میشوند. پس بنابراین دلیل تغییر صدا را میتوان به این تارها نسبت داد. برای به وجود آمدن اصوات و صدا عوامل مختلفی دخیل هستند از جمله زبان، بینی، لب و ...
علاوه بر اینها هوایی که تنفس میکنیم نیز تاثیر گذار است. اینها همه در نهایت تفاوت صدای شما یا سایر افراد را مشخص میکنند.


مکانیسم تولید صدا:


صدا در حنجره تولید میشود در واقع محلی که تارهای صوتی وجود دارند. هوا از بین این تارها عبور میکند و آنها را به لرزش در می آورد. و همین لرزش ها در گلو و دهان و بینی طنین انداز میشوند و شما قادر به تکلم میشوید.


حال چرا این گاز باعث تغییر صدا میشود؟


میدانیم که هوایی که تنفس میکنیم تقریبا 78% گاز نیتروژن و 21% گاز اکسیژن است. He از گازهای اکسیژن و نیتروژن چگالی و دانسیته کمتری دارد.
شاید جالب باشد که بدانید سرعت صوت در خلا بیشتر از هوای معمولی است و همچنین گازی که سبکتر باشد در خلا با سرعت بیشتری حرکت میکند.
به همین دلیل است که بادکنک هایی که با این گاز پر میشوند روی هوا شناور می شوند.
سرعت صوت در خلاء نسبت به هنگام عبور هوای معمولی دو برابر میشود. با این دلیل علمی میتوان این تغییر را توجیه نمود. به بیانی دیگر هنگام تنفس هلیوم سرعت عبور از بین تارهای صوتی افزایش می یابد و صدایی متفاوت از صدای خودتان ایجاد میشود.
سوال دیگری که ممکن است ذهنتان را درگیر کرده باشد تغییر تارهای صوتی است.
اصلی ترین دلیل و توجیه تغییر صدا با این گاز، تارهای صوتی هستند. لرزش و عملکرد تارهای صوتی دچار مشکل و ایراد نمیشود بلکه تنها سرعت عبور این گاز از میان تارها باعث تغییر است. این در حالی است که تارها عملکردی مشابه با فرکانس قبلی دارند. پس این تصور که باعث تغییر در فرکانس میشود کاملا اشتباه است.
بنابراین گاز هلیوم تغییر و آسیبی در تارهای صوتی ایجاد نمیکند. از طرفی گاز سولفورهگزا فلوراید(SF6) نیز باعث تغییر صدا میشود.
نقطه مقابل گاز هلیم گاز اس اف سیکس است.


با همه این تفاسیر آیا گاز هلیوم خطرناک است؟


پیش تر گفتیم که این گاز سمی نیست ولی تنفس مداوم آن میتواند آسیب رسان باشد. برخی افراد در تنفس این گاز در مهمانی ها و جشن ها زیاده روی کرده و دچار کمبود اکسیژن میشوند و ممکن است دچار بیهوشی و خفگی نیز شوند.
اگر این گاز به مدت طولانی تنفس شود اندام های بدن دچار کمبود اکسیژن شده و ممکن است مغز آسیب ببیند. ولی تنفس He یکی دوبار مشکلی ایجاد نمیکند.
مخلوط گازی هلیم و اکسیژن برای بیمارانی که انسداد ریوی دارند تجویز میشود چون این ترکیب گازی باعث بهبود جریان هوا میشود. چگالی کم این مخلوط گازی باعث کاربرد آن در پزشکی شده است.
بسیاری ازغواصانی که در اعماق دریاها و اقیانوس ها هستند از این مخلوط تنفسی استفاده میکنند
اکسیژن خالص نیز آسیب رسان است به همین دلیل آن را با یک گاز بی اثر مانند هلیوم یا نیتروژن مخلوط میکنند.
یا این توضیحات متوجه شدیم که این گاز باعث تغییر در تارهای صوتی و فرکانس نمیشود و لرزش آنها تحت فرآیند عصبی ماهیچه ای است و تنها تفاوت آن در سرعت عبور از میان آنهاست و دوباره صدا به حالت قبلی باز میگردد.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گاز مرداب:


مشخصات فنی سولفید هیدروژن: این گاز دارای نام های متفاوتی است:
هیدروژن سولفوره
اسید سولفیدریک
هیدروسولفوریک اسید
فرمول ملکولی این گاز H2S است و و از دو اتم هیدوژن و یک اتم گوگرد تشکیل شده است.
از خصوصیات بارز این گاز می توان به بوی آن اشاره نمود. سولفید هیدروژن بویی شبیه به تخم مرغ گندیده دارد و بی رنگ است. به شدت سمی و قابل اشتعال است. البته گفتنی است که در غلظت بالا بوی آن تغییر کرده و به شیرین تبدیل می شود.
ممکن است در برخی مطالب از اصطلاحات دیگری مانند گاز مرداب و گاز ترش و یا گاز فاضلاب برای آن استفاده شود.
جرم ملکولی آن 34.082gr/mol است.
حالت این ترکیب گاز است و در صورت آزاد شدن از درون سیلندر یا محفظه ای که در آن نگهداری می شوند به سرعت در فضا پراکنده می شوند.
هیدروسولفوریک اسید قابلیت انحلال در روغن و آب را دارد به همین دلیل در بسیاری از دریاچه ها و آب های زیر زمینی و حتی در خاک های مرطوب حل شده و در مکان های گوناگون جابجا می شود.
همانطور که می دانید این گاز از هوا سبکتر است و تمایل دارد در مکان های کم ارتفاع تجمع یابند و به سرعت در هوا پخش می شود مکان هایی مانند فاضلاب ها، تونل، گودال و دریاچه ها.
برای کنترل کردن مقدار این گاز در فاضلاب ها، آن را به کمک پر اکسید هیدروژن اکسید می کنند. با اکسایش سولفید هیدروژن توسط باکتری های اتوتروف اسید سولفریک تولید می گردد.


تولید گاز سولفید هیدروژن:


این گاز از طریق تجزیه مواد آلی تولید می گردد و بسیار سمی است. مواد آلی که تجزیه می شود می تواند منشاء حیوانی و یا گیاهی داشته باشد.
عمده ترین منابع سولفید هیدروژن:
چشمه های آب گرم
مخازن گاز طبیعی
نفت خام
گازهای آتشفشانی
روش های گوناگونی برای تهیه و تولید این گاز وجود دارد در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.


تولید هیدروژن سولفوره:


روش آزمایشگاهی برای تولید این گاز:
1-از واکنش اسید کلریدریک با سولفید آهن این گاز تولید می گردد.
2-تولید با استفاده از کوره های زغال سنگ
3-از صنایع تولید کننده گوگرد نیز می توان برای تهیه این گاز استفاده کرد.
4- باکتری ها با کمک به تجزیه و فساد بقایای انسانی و حیوانی و گیاهای این گاز را تولید می کنند.
5-استفاده از برخی از دستگاه های تصفیه آب و تجهیزات
6-صنعت نساجی نیز به تولید این گاز کمک می کند.
7 فرآوری مواد غذایی نیز باعث تولید این گاز می شود.
8-صنایع دباغی
9-در فرآیند های تولید قیر و آسفالت


کاربرد های مهم H2S:


1-استفاده در پزشکی
2-تولید ترکیبات سولفوردار مانند تایول ، اتان تایول ، تایوگلاسیولیک اسید و ...
3-هنگام جداسازی دوتریم اکسید که همان آب سنگین از آب معمولی از این گاز استفاده می کنند.
4- در بررسی و تحلیل فلزات و یون های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد.
5-در مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیبات گاز هیدروژن سولفید:
این گاز می تواند با گازهای دیگر ترکیب شده و مخلوط گازی تولید گردد. این گاز هم به صورت خالص و هم به صورت ترکیبی کاربرد دارد. سولفید هیدروژن و گاز هوای خشک را با یکدیگر ترکیب کرده و مخلوط گازی حاصل می گردد این ترکیب در سیستم های نشت یابی بسیار کاربرد دارد. این مخلوط گازی هم در محدوده درصدی و هم پی پی امی تولید می گردد.
هنگام استفاده از این گاز باید مسائل و نکات ایمنی را جدی گرفت زیرا می تواند دارای خطراتی برای پرسنل و افرادی که با آن سروکار دارند، شود.
همانگونه که گفته شد دارای اثر سمی است و می تواند در در عملکرد آنزیم سیتوکروم اکسید اختلال ایجاد کرده و از جذب اکسیژن جلوگیری می کند. اینکه فرد تا چه مدت در معرض این گاز و در چه غلظتی از آن قرار گیرد می تواند دارای عوارض متفاوتی باشد مانند: سوزش و حساسیت در حلق، بینی، چشم ها ، ریه ها. اگر در غلظت های بالا قرار گیرد می تواند منجر به مرگ شود.
این گاز یک اکسنده است و قابل اشتعال است. اگر به مقدار تعریف شده ای در هوا وجود داشته باشد و در صورت ایجاد جرقه ممکن است شعله ور گردد.
حتما در استفاده و نگهداری و انبارش سیلندر های گاز H2S دقت کنید. این کپسول ها باید از جرقه و شعله و گرما به دور باشند. هنگام انتقال و حمل و نقل آنها نیز ایمنی را رعایت کنید.
اشتعال این گاز زمانی خطرناک تر می شود در کنار آهن و فولاد قرار گیرد. در اینصورت با آهن واکنش می دهد و منجر به تولید سولفید آهن می شود. سولفید هیدروژن در مجاورت هوا منفجر می گردد.
این گاز در سیلندر های استیل شارژ می گردد.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کاربردهای گاز متان: هدف از این مقاله آشنایی با در مورد کاربردهای گاز متان می‌باشد بنابراین لازم است که ابتدا با خود این گاز آشنا شویم و بدانیم CH4 چه نوع گازی می‌باشد این گاز سوختی است که از دل زمین و از گاز طبیعی استخراج می شود و نیز ساده ترین و اولین هیدرو کربن شناخته شده از شاخه ی آلکان ها می‌باشد.

این ماده از یک اتم کربن به عنوان اتم مرکزی و ۴ هیدروژن که به آن از طریق پیوند هیدروژنی متصل هستند تشکیل شده و فرمول شیمیایی آن CH4است.

این گاز در شرایط استاندارد رنگ و بوی خاصی ندارد و  گازی فرار میباشد و به آسانی می سوزد و فرایند سوختن این گاز منجربه تولید گاز کربن دی اکسید و آب میباشند.

نکته  مهم در مورد این گاز این است که باید توجه داشت که این گاز توانایی جانشین شدن بجای اکسیژن را دارد و موجب خفگی می شود.

گاز مذکور ناقطبی بوده و در آب حل نمی شود.

از انجایی که گاز متان دوستدار محیط زیست است نسبت به سوخت های دیگر کاربردهای فراوانی دارد.

از کاربرد این گاز می توان به کاربرد به عنوان سوخت در خودرو ها، مصارف خانگی (گاز شهری) و تولید برق و.. اشاره کرد.

تولید این ماده می تواند به صورت استخراج گاز طبیعی همراه با هلیوم و عناصر دیگر باشد،

همچنین این گاز از تجزیه ی بی هوازی مواد آلی مانند گیاهان مرداب نیز تولید می‌شود از این رو به آن گاز مرداب نیز گفته میشود.

بنابراین تالاب ها می توانند یکی از منابع تولید گاز متان به شمار روند. به دلیل استفاده از این ماده به عنوان سوخت در بسیاری از صنایع بازار خرید و فروشش به عنوان یک گاز صنعتی نیز بسیار داغ می‌باشد

گاز متان یک گاز گلخانه ای می‌باشد

گفتنی است که با وجود تمام کاربردهای که این ماده در صنعت و زندگی انسان ها دارد از کارخانه ها و مراکز تحقیقاتی گرفته تا مصارف این گاز به عنوان سوخت خانگی، اما به عنوان دومین گاز تاثیر گذار در افزایش اثر گلخانه ای شناخته می شود.

از آنجایی که این گاز توانایی زیادی در جذب گرما دارد باعث گرم تر شدن کره ی زمین می شود.

لازم به ذکر است دلیلی که باعث شده است این گاز دومین گاز گلخانه ای بشمار رود این است ک مقدار کمتری از این ماده در هوا کره وجود دارد    در غیر این صورت اثرات آن بسیار مخرب تر از دی اکسید کربن نیز می تواند باشد.

کاربرد گاز متان

یکی از کاربردهای مهم این گاز استفاده از آن  به عنوان گاز شهری میباشد که توسط لوله های انتقال به منازل رسیده است  و از آن برای پخت و پز و گرم کردن منازل استفاده می شود.

همچنین از این گاز در نیروگاه های برق به عنوان سوخت استفاده میشود و برق تولید می شود و منجر به روشنایی می گردد.

در تولید گاز هیدروژن در مقادیر بالا و همچنین تولید آمونیاک، از این ماده استفاده می شود و نقش کلیدی در تولید کود را نیز دارد.

این گاز به صورت تصفیه شده می تواند در موشک ها و راکت ها به عنوان سوخت مورد استفاده قرار بگیرد.

از این گاز می توان برای سنتز مواد شیمیایی دیگر مانند استیک اسید، استیلن و برخی از حشره کش ها استفاده نمود.

همچنین این گاز به عنوان سوخت خودرو ها در جایگاه های سوخت CNGمورد استفاده قرار می‌‎گیرد.

آشنایی با واکنش های گاز متان

از آنجایی که هیدروژن و گاز سنتز موادی مهم در صنعت پتروشیمی به شمار می‌روند، تولیدشان بسیار حائز اهمیت است. برای تولید گاز سنتز از  اکسیداسیون گاز مذکور استفاده می شود.

گفتنی است که یکی دیگر از واکنش های گاز آلکانی مورد نظر، هالوژناسیون می باشد که این واکنش در دسته واکنش های رادیکالی قرار میگیرد. واکنش های رادیکالی معمولا با تابش نور ماورا بنفش به محیط واکنش آغاز می شوند.

 

یکی از اشنا ترین واکنش های این گاز واکنش سوختن نام دارد که در حضور اکسیژن به شکل یک واکنش چند مرحله ای انجام می‌شود.

شایان ذکر است که این گاز به دلیل تولید یون های مثبت مانند CH4+در واکنش های اسید و بازی هم می تواند شرکت کند.

جهت آشنایی بیشتر با گاز متان می توانید مقاله مشابه ما را درباره گاز متان Methane Gas را مطالعه نمایید.

چرا به گاز متان گاز مرداب نیز گفته می‌شود؟

ماده ای که پیش تر به آن اشاره شد یکی از ارزشمند ترین منابع انرژی در دسترس محسوب می‌شود.

همان طور که گفته شد تولید این گاز از روش های مختلفی صورت می‌گیرد و تولید آن علاوه بر خالص سازی گاز طبیعی و پالایش نفت می تواند از طریق بیوگاز یا همان تجزیه شدن مواد آلی گیاهی در شرایط بی هوازی انجام گیرد. موادی که می توان از آن ها بیوگاز تولید کرد عبارت اند از کود های شیمیایی، بقایای مواد گیاهی ، پسماندهای شهری و... .

تولید این گاز به صورت خالص را می توان توسط تقطیر جز به جز انجام داد زیرا دمای جوش هیدروکربن های مختلف با هم فرق دارد و با تقطیر جز به جز به آسانی جداسازی انجام میپذیرد.

یکی دیگر از منابع تولید گاز متان تالاب ها هستند. وقتی بقایای مواد آلی به کف مرداب می رسند در آنجا در شرایط بدون هوا توسط باکتری های بی هوازی تجزیه و در حین این کار، این گاز تولید می شود. به دلیل ایجاد این ماده از مواد بیولوژیک طی فرآیندهای بی هوازی، نام بیوگاز بر ان گذاشته شده است. درواقع این میکروارگانیسم ها هستند که در مرداب گاز تولید می کنند.

نکته قابل توجه این است که تمام گاز های تولید شده در مرداب گاز متان نیستند و تنها ۶۰ تا ۷۰ درصد آن را گاز متان تشکیل می دهد که البته این عالی است، زیرا این روش از تولید این گاز در دسته ی منابع تجدید پذیر انرژی قرار می گیرد و روش های تولید آن با روش های بیولوژیک می توانند در آینده جایگزین تولید این گاز ارزشمند از طریق استخراج منابع تجدید ناپذیر باشند.

شاید این سوال مطرح شود که آیا بوی بدی که از مرداب ها بلند میشود بوی گاز CH4 است پاسخ این سوال خیر میباشد زیرا این گاز بی بوست، بلکه در ترکیب گاز مرداب ماده ی دیگری به نام سولفید هیدروژن وجود دارد که هم سمی است و هم بو دارد، این بو در سیستم فاضلابی هم به مشام می رسد. اما مقدار این ماده در گاز مرداب کم است.امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

کاربرد های گاز متان در پتروشیمی: قبل از معرفی کاربرد های گاز متان بهتر است ابتدا با مشخصات فنی و ویژگی های این گاز آشنا شویم.

متان:

این گاز دارای فرمول شیمیایی CH4 است و بی نگ و بو است و از معمول ترین گازهای موجود در کره زمین به شمار می آید و سهم این گاز در مقایسه با سایر گازهای موجود در زمین بیشتر است.

این گاز از گازهای گلخانه ای به شمار می آید و چون سوخت فسیلی است، از منابع طبیعی نیز حاصل می شود.

متان از خانواده هیدروکربن ها است ( ترکیباتی که فقط هیدروژن و کربن دارند) و در ساده ترین دسته آن یعنی آلکان ها قرار دارد.

این ترکیب تنها یک کربن و چهار اتم هیدروژن دارد و در آن چهار قلمرو الکترونی و چهار پیوند کوالانسی یگانه وجود دارد.

همه پیوند های موجود در ساختار آن از نوع سیر شده می باشند. نقطه ذوب و جوش آن به ترتیب  -182.5 درجه سانتی گراد و  – 162 درجه سانتی گراد است.

به دلیل کاربرد های زیادی که این گاز دارد تولید کنندگان به فکر تولید انبوه آن افتاده اند.

برای اطلاعات بیشتر درباره گاز متان می توانید مطلب مشابه ما را درباره گاز متان Methane Gas مطالعه نمایید.

تولید گاز متان:

یکی از منابع تولید این گاز پسماند حیوانی و گیاهی و زغال سنگ ها است. البته گفتنی است که گاز متان را می توان از واکنش های شیمیایی تهیه نمود و از منابع طبیعی می توان آن را تامین و تهیه نمود. سیلندر های گاز متان را با درصد خلوص های مختلف و بالاترین کیفیت می توانید از سپهرگازکاویان خریداری نمایید.

یکی از راه های تولید این گاز در آزمایشگاه تقطیر جزء به جزء گاز طبیعی می باشد همانطور که می دانید در گاز طبیعی، اجزاء مختلفی وجود دارد که بیشترین میزان آن CH4 است در این روش، جداسازی اجزاء بر اساس نقطه جوش اتفاق می افتند.

گاز متان در کجا وجود دارد؟

در بالا اشاره شد که این گاز یکی از اجزاء گاز طبیعی می باشد و در برخی موارد به همراه سایر هیدروکربن ها و گاهی همراه با نیتروژن و هلیوم وجود دارد. در ضمن با تجزیه بی هوازی مواد آلی در سطح پایین این گاز تولید می گردد. از منابع دیگر آن می توان به آب پسماند، پسماند های جامد شهری و کود شیمیایی اشاره نمود.

کاربرد های گوناگون این گاز باعث شده است که تولید آن افزایش یابد یکی از راه های افزایش تولید این گاز، استفاده از گازهای موجود در جو و هیدروژن می باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی گیاهان با فرآیند های هوازی که انجام می دهند قادر به تولید این گاز هستند.

کاربردهای گاز متان

1- برای تولید حشره کش ها و استیک اسید و استیلن مورد استفاده قرار می گیرد.

2- از آن به عنوان یک نقطه مرجع برای اندازه گیری PCL هیدروکربن ها و زغال سنگ استفاده می کنند.

3-برای مصارف سوخت و تولید انرژی همراه با پروپان که به آن گاز مایع L.P.G می گویند استفاده می شود.

4- از مهمترین کاربرد های این گاز می توان به آنالیز مواد و فلورسانس اشعه ایکس XRF اشاره کرد که همراه با گاز آرگون می باشد.

5- سازگاری بیشتری نسبت به سایر گازها با محیط زیست دارد بنابراین به صورت گاز طبیعی فشرده و برای استفاده سوخت خودروها کاربرد دارد.

6-در توربین گازی یا برای تولید برق استفاده می شود.

7-برای مصارف شهری و روزمره استفاده می شود بعنوان سوختی برای پخت و پز و گرم کردن منزل این همان گازی است که توسط لوله های انتقال گاز به منازل می رسد.

8- در تولید برق در نیروگاه ها از آن استفاده می شود.

9- نقش کلیدی و مهمی را در تولید کود شیمیایی دارد و همچنین برای تولید آمونیاک و هیدروژن نیز کاربرد دارد.

10- در سوخت راکت ها و موشک استفاده می شود.

11- در سوخت خودروها کاربرد فراوانی دارد.

12- در آزمایش های شیمیایی برای تولید الکلی مانند متانول کاربرد دارد، متان اکسایش می یابد و به متانول تبدیل می شود.

کاربرد های صنعتی:

در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایعی که کود شیمیایی و یا کاغذ تولید می کنند از مصرف کنندگان عمده این گاز هستند.

از دیگرصنایع می توان به صنایع غذایی، پالایشگاه های نفتی، خاک رس، شیشه سازی اشاره کرد.

گاز متان یک گاز مشتعل شونده است و همین ویژگی آن می تواند در برخی صنایع کاربردی باشد تا بتوانند محصولات خود را خشک و رطوبت زدایی و یا حتی ذوب کنند. علاوه بر استفاده صنعتی آز آن در مصارف خانگی و تجاری نیز استفاده می کنند.

در صنایع نساجی و سیمان استفاده می شود.

در باطری گازی فضانورد آپولو متان وجود داشت.

این گاز اگر با زنون یا آرگون مخلوط شود در آشکارسازها مورد استفاده قرار می گیرد.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گاز نیتروژن وتولید نیتروژن به روش PSA: روش PSA یکی از متداول‌ترین روش‌های تولید نیتروژن می‌باشد.


مراحل تهیه نیتروژن به روش PSA


۱-فشرده سازی هوا و آماده سازی اولیه

در این روش ابتدا عمل فشرده سازی هوا توسط کمپرسور انجام میشود و سپس ازتجهیزاتی همچون درایر و فیلترها عبور داده میشود در نتیجه درصد بالایی از رطوبت و روغن معلق موجود در هوای فشرده حذف می شود پس از عبور از خشک کن و تله ابگیر سپس با عبور هوا از میکروفیلترهای سری شده رطوبت و روغن باقی مانده آن نیز کاملا جذب شده و هوایی کاملا خشک و فشرده، آماده ورود به مخزن جاذب می شود.


۲-جذب گاز:

مخزن جذب اکسیژن حاوی کربن مولکولارسیو (CMS) با سطوح متخلخل کاملا منظم می باشد. با توجه به تفاوت در قطر مولکولی اکسیژن(۳٫۸ انگستروم) و قطر مولکولی نیتروژن (۴٫۲ انگستروم)، تنها مولکولهای ریزتر اکسیژن توان نفوذ به داخل حفرات ریز ۴ انگسترومی کربنی را یافته و در آن به دام می افتند. بنابراین مولکول های نیتروژن از لابلای مواد کربنی از بالای مخزن جاذب خارج می شوند و نیتروژن با خلوص بالاتر از ۹۵ درصد از اکسیژن موجود در هوا جداسازی می شود.


۳-دفع گاز:

پس از طی مدت زمان مشخصی بسته به اندازه جاذب و دبی خروجی، CMSها از اکسیژن اشباع می شوند و باید با خالی شدن هوای فشرده داخل، اکسیژن ها از منافذ کربنی بیرون آمده واز اگزوز پان مخزن خارج شوند.


۴-ذخیره سازی نیتروژن:

ژنراتور نیتروژن از حداقل دو برج تشکیل شده است زیرا فرایند احیا باعث وقفه در تولید نیتروژن می شود به همین دلیل در این واحدها از دو مخزن استفاده می شود. در زمانیکه یک مخزن جذب در حال احیا شدن است، مخزن جذب دوم عمل تولید نیتروژن را انجام می دهد و این عمل بطور متناوب توسط مدار کنترل پیوسته با کنترل شیرهای برقی ادامه پیدا می کند. واحدهاي توليد نيتروژن به روش PSA درجايي كه نياز به خلوص متوسط و بالا تا %۹۹/۹ ميباشد موارد استفاده بيشتري دارند. در اين واحدها، ميزان خلوص گاز خروجي و عدم نوسان در كيفيت نيتروژن توليدي قابل تضمین می باشد. فرآیند احیا به ژنراتور نیتروژن کمک می‌کند تا برجی که اکسیژن را جذب کرده و اشباع شده است مجدداً شرایط خود را بدست آورد و آماده‌ی تولید نیتروژن شود
باید توجه داشته باشید که میزان دبی و خلوص تولید شده در ژنراتور نیتروژن های شرکت های مختلف بسیار متنوع میباشد.
در ژنراتور نیتروژن فشار هوای ورودی دستگاه تا میزان حداکثر 10 بار گیج مجاز می‌باشد
نکته بسیار مهم در این روش این است که فرآوری و خشک بودن هوای فشرده ورودی بسیار مهم بوده و چنانچه از فیلترهای مناسب استفاده نشود رطوبت و بخصوص روغن معلق در هوای فشرده ورودی ژنراتور نیتروژن به سرعت وارد ژنراتور نیتروژن شده و منافذ کربن را می‌پوشاند و ازجذب اکسیژن توسط مواد CMS موجود در دستگاه جلوگیری میکند و در نتیجه مواد CMS ژنراتور نیتروژن را تخریب و بشدت خلوص نیتروژن خروجی را کاهش می‌دهد.

جهت اطلاعات بیشتر درباره گاز نیتروژن می توانید مطالب مشابه ما را درباره گاز نیتروژن Nitrogen Gas و گاز نیتروژن دی اکسید NO2 Gas را مطالعه نمایید.


روش جدایش نیتروژن از هوا


در این بخش به شرح روش جدایش نیتروژن از هوا توسط مواد جاذب میپردازیم اما قبل از اینکه به جزییات این موضوع بپردازیم، لازم است با دو مفهوم مهم Adsorption و Absorption و تفاوت آنها آشنا شویم. در فرآیند جدایش اکسیژن و یا نیتروژن از هوا مولكولهای نيتروژن و یا اکسیژن بطور شيميايی به جاذب می‌چسبند ولی خواص فيزيكی و ساختار صلب زئوليت را تغيير نمی‌دهند كه اين مكانيزم را جذب سطحی (Adsorption) می‌نامند. در صورتی كه جذب منجر به تغيير خواص فيزيكی شود اين مكانيزم را (Absorption) می‌نامند، مانند جذب آب به دستمال كاغذی كه منجر به تغيير خواص فيزيكی دستمال می‌شود.
روش جذب مولکول‌ها و تولید نیتروژن و اکسیژن در دستگاه‌های PSA به روش جذب سطحی ( (Adsorptio صورت می‌گیرد.
همانطور که می دانید در روش‌های تولید نیتروژن و اکسیژن به روش PSA، این محصولات با جدایش گازهای موجود در هوا به دست می‌آیند که جهت درک بهتر موضوع میزان گازهای موجود در هوا در این قسمت قابل مشاهده می‌باشند:
Nitrogen - 78%
Oxygen - 20.9%
Argon - 0.9%
CO2 - 0.02%
,Other gasses: Hydrogen, neon, helium
krypton and xenon
نکته مهم دیگر که همواره باید به آن توجه شود این است که مراحل جذب ترکیبات گازی موجود در هوا به ترتیب از مواد با قطبیت بالاتر آغاز می‌شود و آب،CO ، CO2 و ترکیبات هیدروکربنی موجود در هوا زودتر از گازهای دیگر جذب مواد جاذب موجود در برج‌های دستگاه‌های اکسیژن ساز و نیتروژن ساز خواهند شد . خود دلیل واضحی است که می‌بایست از کیفیت هوای ورودی به دستگاه اطمینان حاصل کرد. زیرا عدم کنترل فشار و رطوبت ورودی به دستگاه منجر به تخریب مواد جاذب و کاهش خلوص دستگاه خواهد شد و گفتنی است که یکی از عوامل شایع در تخريب جاذب، جذب آلاينده‌ها نظير آب و روغن به این مواد است كه با فيلتراسيون مناسب هوای فشرده ورودی و سرويس پيوسته فيلترها می‌توان مانع اين تخريب شد.
شایان ذکر است تخريب مكانيكی، شكستن و پودر شدن جاذب‌ها می‌تواند به دليل فرسايش و سائيدگی ناشی ازعبور جريان هوا، پایین بودن سطح مواد و بارهای ديناميكی فشاری وارد بر اين جاذب‌ها نیز اتفاق بیافتد.
و در پایان لازم به ذکر برای هر دو مدل اکسیژن ساز و نیتروژن ساز کیفیت هوای ورودی به دستگاه ژنراتور می‌بایست براساس استاندارد ISO 8573 حداقل کلاس 2.4.1 را دارا باشد.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کاربرد هیدروکربن در پزشکی: قبل از ورود به بحث کاربرد های این ترکیبات بهتر است در رابطه با خواص فیزیکی و شیمیایی و ساختار این نوع گازها آشنا شویم:
خواص فیزیکی و شیمیایی:
همانگونه که بسیاری از شما می دانید ترکیبات هیدروکربنی به طور کلی از دو نوع اتم هیدروژن و کربن تشکیل شده اند. در واقع این ترکیبات دارای گروه های متفاوتی هستند که تعدادی از آنها را در اینجا بازگو می نمائیم:
آلکان
آلکن
آلکین
سیکلو آلکان


آلکان ها:


ترکیبات هیدروکربنی دسته آلکان ها، ترکیباتی اشباع شده هستند و در آنها تمامی پیوند ها از نوع کوالانسی یگانه می باشد. مانند متان،با فرمول شیمیایی CH4 که در ساختار آن یک اتم کربن با چهار اتم هیدروژن پیوند کوالانسی یگانه برقرار کرده است. در این ترکیب 4 قلمرو الکترونی وجود دارد و گفته می شود متان ساده ترین هیدروکربن است.
آلکن ها:
گروه دیگری از هیدروکربن ها آلکن ها هستند که در ساختار آنها پیوند دو گانه وجود دارد این ترکیبات غیر اشباع هستند. مانند اتن ( اتیلن) با فرمول شیمیایی C2H4 که در آن دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن وجود دارد و اتم های کربن توسط پیوند کوالانسی دوگانه به یکدیگر متصل هستند.


آلکین ها:


دسته بعدی هیدروکربن ها ترکیبات آلکینی هستند که در ساختار آنها پیوند کوالانسی سه گانه وجود دارد و ترکیبات ناپایدار و غیر اشباع هستند. از این خانواده می توان به استیلن با فرمول شیمیایی (C2H2) اشاره نمود که در آن دو اتم کربن با دو اتم هیدروژن تشکیل پیوند می دهند.


سیکلو آلکان ها:


در این ترکیبات تمامی کربن ها دارای پیوند های یگانه هستند و به صورت حلقوی به یکدیگر متصل شده اند. همه پیوند هایی که در آن وجود دارد از نوع سیگما هستند. پایدارترین سیکلو آلکان، سیکلو هگزان است که در آن شش اتم کربن با پیوندهای یگانه به یکدیگر متصل اند.
نام گذاری در سیکلو آلکان ها قواعد مربوط به خود را دارد:
سیکلو+ تعداد کربن در حلقه+ ان
انواع دیگری از هیدروکربن ها وجود دارد: هیدروکربن‌های آروماتیک
بنزن، تولوئن، زایلن و نفتالن را می توان در دسته هیدروکربن های آروماتیک جای داد.
این ترکیبات کاربرد های متفاوتی دارند که در این مطلب به بررسی برخی از آنها می پردازیم:
معمولا از ترکیبات هیدروکربنی برای تولید انرژی و برای تامین سوخت استفاده می کنند.


سوخت های مایع:


هیدروکربن ها در حضور اکسیژن مشتعل می شوند و آب و در صورت سوختن کامل دی اکسید کربن و سوختن ناقص مونوکسید کربن تولید می کنند و در نتیجه انرژی آزاد می شود.
گفتنی است بنزین و گازوئیل و نفت سفید از رایج ترین نوع این ترکیبات به شمار می آیند. برای بسیاری از ماشین آلات و ژنراتورهای الکتریکی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
در واقع مهمترین کاربرد آنها به عنوان سوخت می باشد. سوختن این ترکیبات باعث تولید آلاینده و آلودگی هوا می شود و احتمال دارد در آینده ترکیبات جایگزین مورد استفاده قرار گیرند.


گاز طبیعی


گفتنی است که گاز طبیعی در مصارف خانگی و صنعتی کاربرد های فراوانی دارد. هیدروکربن ها را ممکن است از نفت استخراج کنند.
همانگونه که گفته شد از این ترکیب به عنوان سوخت خودروها استفاده می شود برای مثال متان و پروپان بسیار اقتصادی تر نسبت به بنزین و گازوئیل هستند و آلاینده کمتری تولید می کنند.
از دیگر کاربرد های این ترکیبات می توان به گرمایش و مصارف خانگی مانند پخت و پز اشاره کرد. صنعت متالورژی و شیشه از صنایعی هستند که هیدروکربن ها در آن کاربرد فراوانی دارند.


کاربرد هیدروکربن ها در تولید پلاستیک:


در صورتی که این ترکیبات در صنعت پتروشیمی فرآوری شوند می توان در ساخت پلاستیک از آنها استفاده نمود.
حتما تا به حال ابزار و وسایل پلاستیکی زیادی را دیده باشید به همین دلیل یکی از مهمترین مصرف کنندگان این ترکیبات صنایع تولید پلاستیک هستند.


صابون و لوازم آرایشی


نمی توان گفت که هیدروکربن ها اجزاء اصلی لوازم آرایشی و صابونها هستند ولی در تهیه آنها کاربرد دارند.
در تهیه مرطوب کننده ها و لوسیون ها به طور گسترده از این ترکیبات استفاده می شود زیرا احساس صافی ایجاد می کند.
تحقیقات نشان داده است که استفاده از این ترکیبات در لوازم آرایشی و بهداشتی ممکن است برای سلامتی انسان زیان آور باشد و تاثیرات منفی داشته باشد.
استفاده از برخی ترکیبات هیدروکربنی ممکن است سرطان زا باشند.
در حشره کش ها و سموم دفع آفات نیز مورد استفاده قرار می گیرند. هیدروکربن ها در اجزاء تشکیل دهنده حشره کش ها و سموم وجود دارند. استفاده از این ترکیبات در ساختار حشره کش ها به سال 1940 برمی گردد در آن زمان که آفات محصولات را از بین می بردند، از گیاهان کلر دار برای از بین بردن آفات استفاده گردید.
حشره کش هایی مانند DDT یا dieldrin به وجود آمدند که در این راستا بسیار موفق عمل نمودند.
استفاده از این ترکیبات به شدت برای محیط زیست آسیب رسان است و ممکن است سلامت مصرف کنندگان را به خطر بیاندازد به همین دلیل استفاده از آن در برخی کشور ها ممنوع اعلام شده است.

خواندن مطالب مشابه :

گاز ترکیبی آزمایشگاهی

گاز هیدروژن برمید HBr Gasستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کاربرد گازها در صنعت فولاد:  در صنایع فولاد اغلب از گازهای صنعتی استفاده میشود گازهایی که در این صنعت مورد استفاده قرار میگیرد عبارت اند از :نیتروژن، آرگون و هیدروژن. گفتنی است که گازهای صنعتی با توجه به خواص گازمورد استفاده در طیف وسیعی از سیلندرهای مختلف عرضه می شوند. بعلاوه، برخی از گازهای خاص و مخلوط‌های گاز در آزمایشگاه های کارخانه فولاد برای کار تجزیه و تحلیل ابزار مورد استفاده قرار میگیرند..
سپهر گاز کاویان به عنوان تولید کننده و تامین کننده انواع گاز های ترکیبی وگازهای خالص مورد نیاز کارخانه های فولاد را با کیفیت مطلوب فراهم می کند.
لازم به ذکر است که گازهای صنعتی به منظور کاهش هزینه، بهبود بهره وری و بیشتر در فرایند احتراق در صنایع فولاد مورد استفاده قرار می گیرد.


گاز اکسیژن در صنعت فولاد


اکسیژن کاربردهای مهمی در صنعت فولاد دارد که هر یک شامل گرمایش و ذوب فلزات است. این گاز یک گاز محبوب در فولادسازی است که بخشی از آن به دلیل استفاده مداوم کوره از اکسیژن پایه میباشد. بسته به کوره مورد بررسی، این گاز کاربردهای متداولی در صنعت دارد.
گفتنی است که بزرگترین مصرف کننده گاز O2 صنعت فولاد میباشد که از آن در جهت واکنش پذیری و غنی سازی هوا و افزایش درجه حرارت احتراق در کوره های بلند و کوره های گرمکن و همچنین جایگزینی با سایر مواد قابل احتراق استفاده می شود.

در طی فرآیند ساخت فولاد، کربن ناخواسته با این گاز ترکیب می‌شود و اکسیدهای کربن را تشکیل می دهد که به صورت گاز خارج می شوند.
همچنین باید بدانید که از این گاز برای افزایش بهره وری در کوره های قوس الکتریکی و دستگاه های تنفسی نیز استفاده می شود که این دستگاه ها در صنعت فولاد در مناطقی که محتوای گاز کوره بلند از مقادیر ایمن بالاتر است کاربرد دارد.

برای اطلاعات بیشتر درباره گاز اکسیژن می توانید مطلب مشابه ما را درباره گاز اکسیژن Oxygen Gas را  مطالعه نمایید.

کاربرد گاز نیتروژن در صنعت فولاد


آنچه که باید در رابطه با کاربرد گاز نیتروژن در صنعت بدانید این است که این عنصر به طور کلی مایع میباشد تا بتوان آن را به طور موثر حمل و نگهداری کرد و در حجم زیادی ذخیره کرد. با این حال، اغلب کاربردها از نیتروژن بعد از تبخیر شدن به شکل گازی استفاده می‌کنند. گفتنی است که این گاز به دلیل بی تحرک بودن آن ارزشمند میباشد.

از آن برای محافظت از مواد غیر فعال بالقوه از تماس با اکسیژن استفاده می‌شود. ازت به طور وسیع در یک کارخانه فولاد مورد استفاده قرار میگیرد.

از این گاز در تولید فولاد در فرآیند ساخت فولاد اولیه (همزمان با دمیدن در کوره اکسیژن اصلی و ذوب سرباره) و در فرآیندهای ساخت فولاد ثانویه (فرآیند راهبری) استفاده میشود.
در کوره انفجار برای خنک کردن جعبه لوازم شارژ بالا استفاده، برای دفن زغال‌سنگ در کوره انفجاری، برای بازپخت فولاد نورد سرد به عنوان گاز محافظ از این گاز استفاده می‌شود.
همچنین از این گاز برای پاکسازی خطوط لوله، مخازن و تجهیزات استفاده می شود.
از کاربرهای دیگر این گاز در صنعت باید بدانید که با توجه به ویژگی های خنک کننده نیتروژن مایع از آن برای جدا کردن یاتاقان های کوچک کننده از محور استفاده می شود. برعکس از نیتروژن مایع نیز برای اتصالات کوچک کننده استفاده می شود.

در اتصالات کوچک کننده، به جای گرم کردن قسمت فلزی خارجی، قسمت داخلی توسط نیتروژن مایع خنک می شود تا فلز کوچک شود و بتوان آن را وارد کرد. هنگامی که این فلز به دمای طبیعی خود باز می گردد، به اندازه اولیه خود گسترش می‌یابد و تناسب بسیار محکمی ایجاد می‌کند.
از این گاز برای مقاصد پرکننده استفاده می شودو نیز برای محافظت از مواد قابل‌اشتعال یا مواد منفجره از تماس با هوا مورد استفاده قرار میگیرد.
و نیز برای انتقال پنوماتیک مواد قابل‌اشتعال، برای عملیات حرارتی فولادها ، برای برش لیزری، جوشکاری و لحیم کاری از این گاز استفاده میشود.


گاز آرگون در صنعت فولاد


گاز آرگون هم همانند گاز نیتروژن به دلیل بی حرکتی خود ارزشمند است. این ماده برای محافظت از مواد بالقوه واکنشی در برابر تماس با اکسیژن مورد استفاده قرار میگیرد. شایان ذکر است که در صنعت فولاد از این گاز برای مصارف مختلف استفاده میشودبرای هم زدن پایین حمام در فرآیند دمیدن ترکیبی که مخلوط را افزایش می دهد و زمان گرما را کاهش می دهد در این مرحله Ar تزریق می شود تا حمام را بهم بزند، کف پوش را ببندد و به تسهیل مراحل تصفیه و بازیابی آلیاژ در فرآیند AOD (کربن زدایی اکسیژن آرگون) کمک کند.

در ایستگاه شستشوی آرگون، از این گاز برای همگن سازی فولاد مایع در پالایش ثانویه استفاده می شود. در پالایش ثانویه، گاز نجیب آرگون تزریق می شود تا فلز را هم زده و به تسهیل مراحل تصفیه کمک کند. در برخی موارد، ممکن است از این گاز به عنوان گاز حامل برای اضافات نیز استفاده شود.

در فرآیند گاززدایی در خلا، Ar به لوله تنفسی تزریق می شود تا گردش فلز و گاززدایی را تسهیل کند.

این گازکاربردهای محافظتی زیادی در صنایع آهن، فولاد و عملیات حرارتی دارد، به ویژه در مورد فلزات حساس به نیتریداسیون درصورتی که با اتمسفر مبتنی بر نیتروژن تصفیه شوند. کاربردهای کمتر معمول آرگون شامل خاموش کردن آتش، طیف سنجی، طیف سنجی در آزمایشگاه ها است.

خواندن مطالب مشابه : فروش گاز کالیبراسیونامتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال


آشنایی با واکنش های گاز متان : قبلا در مورد گاز متان و مشخصات فنی آن صحبت شده است و با کاربرد های این گاز مهم آشنا هستید.

در این مطلب تصمیم داریم در رابطه با گاز متان و نحوه تولید و همچنین واکنش هایی که انجام می دهد صحبت کنیم، با ما همراه باشید:
1-یکی از مهمترین واکنش هایی که این گاز انجام می دهد واکنش اکسیداسیون است که طی آن گاز سنتز حاصل می گردد.
2-متان یک هیدروکربن از خانواده آلکان ها می باشد که در واکنش های بسیاری شرکت می کند یکی از این واکنش ها هالوژناسیون می باشد این واکنش ها در دسته واکنش های رادیکالی قرار می گیرند. اینگونه واکنش ها با پرتو نور خورشید( فرابنفش) شروع می شوند.
3-حتما یکی از آشنا ترین واکنش هایی که با آن آشنا هستید واکنش سوختن است، حضور اکسیژن در فرآیند سوختن الزامی است و در چندین مرحله انجام می شود.
4-از دیگر واکنش هایی که CH4 در آن شرکت می کند واکنش های اسید و باز می باشد که به صورت CH4+ است.
موارد گفته شده تنها چند مورد از واکنش های این گاز پرکاربرد و مهم می باشند.

برای اطلاعات بیشتر درباره گاز متان می توانید مطالب مشابه گاز متان Methane Gas را مطالعه نمایید.
در اینجا به برخی از سوالات شما در رابطه با این گاز پاسخ می دهیم:
1-تولید گاز متان
2-گاز مرداب چیست؟
3-محل نگهداری گاز متان باید چگونه باشد؟
4-آیا حیوانات در بالا رفتن دمای کره زمین موثرند؟
1-CH4 یکی از کاربردی ترین و مهم ترین گازهای موجود در زمین به شمار می آید که در صنعت بسیار پر کاربرد است و باعث تولید انرژی می شود. تولید این گاز از روش های گوناگونی صورت می پذیرد، یکی از روش های تولید آن از طریق خالص سازی گاز طبیعی و همچنین پالایش نفت است. از دیگر روش ها می توان به تجزیه شدن وفساد مواد آلی گیاهان در عدم حضور اکسیژن اشاره کرد.


مواردی که در تولید بیو گاز دخالت دارند:


کود شیمیایی
بقایای گیاهان
فاضلاب شهری
و....
گاز خالص متان بیشتر برای اهداف و کاربرد های آزمایشگاهی و صنایعی که نیاز به کمترین ناخالصی دارند استفاده می شوند.

در این موارد نیاز به گاز با خلوص بالا است که از طریق تقطیر جزء به جزء تولید می شود.

اساس این تقطیر بر پایه نقطه جوش می باشد و در آن اجزاء یک مخلوط بر اساس نقطه جوش از یکدیگر جداسازی می شوند.

همانگونه که می دانید P.b ترکیبات هیدروکربنی با یکدیگر متفاوت است بنابراین در زمان های متفاوت جدا می شوند و می توان آنها را جمع آوری نمود.
از دیگر منابع تولید آن تالاب ها را می توان نام برد.

باقی مانده مواد آلی در صورت ته نشین شدن در مرداب در عدم حضور گاز اکسیژن دچار تجزیه می شوند و با انجام این فرآیند این گاز هیدروکربنی تولید می گردد.

این ماده بر اساس مواد بیولوژیک نیز در طی این فرآیند تولید می شود به همین دلیل است که به آن بیوگاز نیز گفته می شود.
باید به این نکته توجه کنید که تمامی گازهایی که در مرداب تولید می گردند متان نیستند و گفته می شود 60-70 درصد آن CH4 است.

این روش بسیار اقتصادی است زیرا در آن از منابع تجدید پذیر استفاده می گردد و در آینده می تواند جایگزین منابع تجدید ناپذیر شود.

همانطور که می دانید این گاز بی رنگ و بی بو است پس بنابراین بویی که در مرداب استشمام می شود این گاز نیست و مربوط به گاز سولفید هیدروژن است.

از مشخصات فنی آن می توان به سمی بودن و بوی زننده آن اشاره نمود ولی مقدار آن نسبت به متان بسیار کمتر است.
در اعماق اقیانوس ها که نور خورشید و اکسیژن وجود ندارد و از طرفی باکتری های بی هوازی در آنجا فعالیت دارند نیز می توانند تولید گردند.
روشی برای دفع زباله ها وجود دارد که در آن نیز تولید متان صورت می گیرد.
زغال سنگ نیز از دیگر منابع تولید این گاز است. زغال سنگ به عنوان منابع سوخت فسیلی در نظر گرفته می شود و دارای مقدار زیادی از این هیدروکربن هستند.
با وجود همه این منابع بزرگترین منبع تولید این گاز را نفت و گاز در نظر می گیرند.

چرا متان کاربرد بیشتری نسبت به سایر هیدروکربن ها دارد؟


دلیل آن تولید میزان کمتری از دی اکسید کربن است که در واکنش سوختن حاصل می گردد. دی اکسید کربن در دسته آلاینده های هوا قرار می گیرد.
این گاز درون محفظه هایی با حجم ها و فشار گوناگون ذخیره می گردند. به این محفظه ها کپسول و یا سیلندر گاز گفته می شود.
گاز مورد نظر به صورت فشرده درون سیلندر گاز ذخیره و نگهداری می گردد.
بهتر است با مهمترین موارد ایمنی استفاده از سیلندر گاز آشنا باشید:
هیچگاه کپسول را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید، ممکن است به دلیل گرم شدن بیش از حد انفجار رخ دهد.
محل انبارش سیلندر های گاز باید دارای تهویه مناسب و خنک باشد.
در صورت آتش گرفتن سیلندر گاز سریعا با آتش نشانی تماس بگیرید.
فعالیت های بشر مانند کشاورزی و کارخانه ها باعث تولید دی اکسید کربن شده اند بنابراین دمای زمین افزایش یافته است.

خواندن مطالب مشابه:

گاز پروپادی ان C3H4 Gasامتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

کاربرد گاز sf6 در صنعت برق: همانطور که می‌دانید گاز sf6 ممکن است در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد اما گفتنی است که بخش عمده تولیدات و شاید بتوان گفت 80% از تولیدات گاز sf6 در صنعت برق به مصرف می رسد.

این گاز در این صنعت به عنوان عایق دی الکتریک در GIS یا سیستم های عایق شده با گاز در سیستم های توزیع برق با ولتاژ بالا ( بالاتر از 75.5 کیلو ولت) کاربرد دارد.


تاریخچه گاز sf6


کاربردی که این گاز در این صنعت دارد این است که باعث ایجاد مقاومت دی الکتریک، حلالیت شیمیایی طی عملیات الکتریکی، انتقال گرمای عالی و سنتز آسان میشود.

گاز sf6 در سال 1901کشف شد وجالب است بدانید که پیش از آن اکثر تولید کنندگان، تابلو برق روغنی تولید می کردند. اما امروزه تابلو برق های آن ها با گاز sf6 یا دی الکتریک های جامد تولید می شود.

قوس های الکتریکی تخلیه ای از نور و گرما میباشند و می توانند در سیستم های برق مانند تابلو برق ایجاد شوند که کانال های رسانا تشکیل آنها را تسهیل می کنند.

خاصیت انتقال قدرت و انتقال حرارت بالا از SF6 بدین معنی است که قادر است با جذب الکترونهای آزاد ، انرژی الکترون را جذب کرده و دمای قوس را کاهش دهد. ترکیبی از گازهای هگزافلورید گوگرد و الکترونهای آزاد منجر به یونهای بزرگ و سنگین با میزان تحرک پایین می شود ، که به طور موثری از بهمن های الکترونی و فلاوورها جلوگیری می کند.

در حالی که تحت تأثیر تخلیه های الکتریکی ، SF6 تا حدی تجزیه می شود و به اجزای اتمی آن جدا می شود.

در این مدت ممکن است اکسیژن ، رطوبت و محصولات تجزیه مانند دی اکسید گوگرد ایجاد شود. بر خلاف سایر عایق های عایق ، گاز هگزافلوراید گوگرد توانایی منحصر به فرد خود را “بهبودی” با اتم هایی که پس از تخلیه می توانند از خود تخلیه کنند ، این یکی از دلایل استفاده گسترده آن در صنعت برق میباشد.


گاز sf6 چه نوع گازی است؟


آیا می دانید نام کامل گاز sf6 چیست ؟ گاز sf6 با نام کامل هگزا فلوئوراید گوگرد، دی الکتریک عالی با خواص بی نظیر عایق بشمار میرود و در صنعت برق و مصارف دیگری حتی مصارف پزشکی (در چشم پزشکی)، صنایع تولید مواد رسانا و … کاربرد دارد.
شایان ذکر است این گاز از واکنش بین گوگرد و فلوئور به دست می آورند و روش تولید آن در سال 1901 کشف گردیده است.
گاز SF6 بصورت تجاری از طریق واکنش فلوئور (حاصل از الکترولیز) با گوگرد تولید می شود.
S + 3f_2 =〖SF〗_6 +262 KCAL
نکته ی مهم در رابطه با این ماده این است که این ماده پس از تولید بی اثر بوده و وارد واکنش نمی شود و به همین جهت به عنوان گاز بی خطر در صنعت برق مورد استفاده قرار می گیرد.


خواص الکتریکی گاز SF6


گاز SF6 بسیار الکترونگاتیومیباشد و به دلیل الکترونگاتیوی بالا، الکترونهای آزاد را که به دلیل ایجاد قوس بین کنتاکت‌های مدارشکن تولید می شوند، جذب می کند.

ترکیب الکترونهای آزاد با مولکولها منجر به تولید یونهای سنگین و بزرگی می‌گردد که تحرک‌پذیری بسیار کمی دارند.

به دلیل جذب الکترون های آزاد و تحرک پذیری پایین، یون های SF6 خاصیت دی الکتریک بسیار عالی دارد. طوریکه حدود 2.5 برابر بیشتر از هوا است.

جهت اطلاعات بیشتر درباره گاز SF6 میتوانید مطلب مشابه ما در رابطه با گاز سولفور هگزا فلوراید SF6 Gas را مطالعه نمایید.


علاوه بر کاربرد گاز هگزافلوراید گوگرد این گاز چه کاربردهای دیگری دارد؟


کاربرد های دیگر گاز sf6 به جز درصنعت برق، در دستگاه های عکسبرداری با اشعه ایکس، در صنایع ریخته گری برای ممانعت از نفوذ هوا، ساخت صفحات نمایشگر، ساخت سیستم های رادار، شیشه سازی، میکروسکوپ الکترونی وشتاب دهنده های ذرات نیز میباشد.

اما همانطورکه گفته شد عمده ترین کاربرد آن در همان صنعت برق می باشد. برای مثال ویژگی آن در خاموش کردن جرقه و عایق بودن سبب شده است در کلید های فشار قوی از آن استفاده کنند

بازیافت گاز sf6


در رابطه با این گاز پر مصرف در صنعت برق باید بدانید که قوی ترین گاز گلخانه ای محسوب میشود.

گرمایشی که 450 گرم گاز sf6 برای زمین ایجاد می کند معادل 10 تن گاز کربن دی اکسید است.

به علاوه ترکیب گاز sf6 ترکیبی پایدار است و و چیزی در حدود 3200 سال طول می کشد تا در جو زمین تجزیه شود این در حالی است که تجزیه ی کربن دی اکسید 200 سال زمان می برد! بنابراین سازمان های حفاظت از محیط زیست در دنیا همواره برای کاهش آزاد سازی این گاز در جو پیشنهاداتی ارائه می دهند.

یکی از این راه ها بازیابی و بازیافت گاز sf6 از کپسول ها و سیستم هاست. مراکزی این گاز بازیافتی را مطابق با استاندارد ها مناسب برای استفاده می کنند.

خلوص گاز sf6


گاز sf6 با درصد های خلوص های متفاوتی عرضه می شود و متناسب با نیاز مشتریان به گاز sf6 در صنعت برق یا مصرف دیگر به آن ها ارائه می گردد.

خواندن مطلب مشابه :

گاز سولفور دی اکسید SO2 Gasگاز CO2 برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

کاربردهای گاز CO2 برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای موضوع این محتوای سپهر گاز کاویان است.

ابتدا بیاید در رابطه با گاز دی اکسید کربن و کاربرد های این گاز و همچنین مشخصات فنی آن آشنا شویم.

گاز CO2 جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

این گاز از سوختن هیدروکربن ها و اکسیژن تولید می شود و در واقع یک آلاینده هوا محسوب می شود. با این حال کاربرد های فراوانی دارد و در صنعت بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی و صنعتی استفاده می شود. 

اگر بتوان راهی پیدا کرد که CO2 موجود در هوا توسط صنایع مختلف استفاده شوند می توان آلودگی هوا را نیز کاهش داد.

برای اینکار روش هایی مانند جذب کربن سنتی یا جذب مستقیم از هوا وجود دارد.

مشخصات فنی

جرم مولی این گاز تقریبا 44 گرم بر مول است. گازی بی رنگ است، چگالی آن در حالت گازی 1600 گرم بر لیتر و در حالت جامد 1.98  می باشد. انحلال پذیری در آب 1.45 و گشتاور دو قطبی آن صفر است. اگر بخواهیم ساختار این گاز را بررسی کنیم باید گفت که در آن یک اتم کربن با دو اتم اکسیژن پیوند کوالانسی دوگانه برقرار می کنند. تعداد قلمرو های الکترونی در آن 2 است و به طور کلی چهار پیوند کوالانسی تشکیل می دهد. شکل ملکول آن خطی است.

کاربرد های دی اکسید کربن

در حالت کلی به دو روش این گاز را در صنعت استفاده می کنند:

1-به صورت مستقیم

2-تغییر شکل شیمیایی یا بیولوژیکی

صنایعی که یه صورت مستقیم از CO2 استفاده می کنند:

صنایع غذایی

تولید نوشیدنی های کربن دار

صنایعی که با تغییر بیولوژیکی یا شیمیایی از این گاز استفاده می کنند:

صنایعی که سوخت های سنتزی و مواد شیمیایی مانند پلیمر ها و مواد آلی و معدنی تولید می کنند.

از دیگر کاربرد های دی اکسید کربن که تاثیر زیادی در کاهش این آلاینده در هوا ندارد می توان به تولید سوخت مایع که جایگزینی برای بنزین و گازوئیل است اشاره نمود. زمانی که دچار احتراق شود و بسوزد دوباره وارد جو شده و باعث آلودگی می گردد.

به این کاربرد  CO2کاربرد های بسته نیز گفته می شود که در آن فقط این گاز یکبار بازیافت شده و دوباره وارد هوا می شود.

در فرآیند های دیگری مانند تولید سیمان، این گاز مدت زمان بیشتری محبوس می شود این روند ممکن است یک قرن ادامه داشته باشد. به اینگونه فرآیندها، فرآیند های بسته می گویند.

در تولید بتن ساختمان ها از دی اکسید کربن استفاده می کنند. انجام این فرآیند دارای چندین مرحله است که برخی از آنها را در ادامه بررسی می کنیم:

سنگدانه هایی که در آسفالت یا بتن وجود دارند را می توان از تبدیل CO2 به کربنات کلسیم تولید کرد. به این روش کانی سازی می گویند.

در صورت نیاز به بتن قوی تر می توان از دی اکسید کربن به جای آب برای اختلاط بتن استفاده نمود.

سوخت مایع پاک از دیگر کاربرد های این گاز به شمار می آید.

اگر این گاز را بتوان از هوا و الکتریسیته را از منابع تجدید پذیر و گاز هیدروژن را از الکترولیز خورشیدی بدست آورد می توان مقدار قابل توجهی از گازهای گلخانه ای را کاهش داد. در حقیقت بزرگترین صنعتی که از این گاز استفاده می کنند همین سوخت مایع پاک می باشد.

مواد شیمیایی و پلیمری

برای تولید واسطه های شیمیایی، از دی اکسید کربن و کاتالیزور استفاده می کنند. در واقع موادی مانند متانول و اسید فرمیک که در صنعت کاربرد های فراوانی دارند اینگونه تولید می شوند. با استفاده از کاتالیزور، CO2 را به انواع پلیمر ها و چسب و... تبدیل می کنند. لازم به ذکر است که پلیمر هایی که از این گاز تولید می شوند بسیار پر هزینه و گران هستند ولی با توجه به اینکه سوخت های فسیلی در آینده به اتمام خواهند رسید اینکار گزینه مناسبی است. موادی که از این گاز تهیه می شوند مانند اوره هنوز در مقیاس تجاری تولید نمی شوند.

شاید برایتان جالب باشد که از کربن دی اکسید در تولید جلبک نیز استفاده میکنند!

برای افزایش رشد جلبک ها، CO2 موجود در هوا را جذب می کنند.

جلبک کاربرد های زیادی دارد برای مثال:

1-ماده اولیه غذا

2-سوخت های زیستی

3-پلاستیک

در گذشته جلبک گیاهی شگفت انگیز بود و به همین دلیل بسیاری از شرکت ها شروع به تولید آن کردند.

برای تولید سوخت های مایع نیز کاربرد دارد.

سوخت های مایع مانند بنزین و گازوئیل از پالایش هیدروکربن ها تولید می شوند ولی می توان این مواد را از کربن موجود در هوا نیز تولید نمود که به آن روش مصنوعی می گویند. روش های مختلفی برای تولید مصنوعی سوخت مایع وجود دارد.

برای تولید آنها وجود سه ماده ضروری است:

ماده کربن دار( CO2)

هیدروژن

انرژی

برای جدا کردن اکسیژن از کربن و همجنین اتصال کربن به هیدروژن نیاز به انرژی وجود دارد بس از طی این مراحل هیدروکربن که همان سئخت می باشد تولید می شود.

انرژی برای جدا کردن اکسیژن از کربن و چسباندن کربن به هیدروژن استفاده می شود تا هیدروکربن که همان سوخت است به دست بیاید.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

استفاده از نیتروژن در تایر خودرو چه دلایلی دارد؟ این مسئله ای است که در این مطلب بررسی خواهد شد.

استفاده از نیتروژن در تایر خودرو و دلایل آن

در گذشته استفاده از نیتروژن در ماشین های نظامی و سنگین و هواپیماهای تجاری و حتی خودروهای مسابقه ای رایج بود ولی اخیرا افراد خواستار استفاده از این گاز به جای باد معمولی در تایر خودرو شده اند. در این مقاله سعی داریم برخی از مزیت های این گاز را که میتواند جایگزینی برای باد معمولی باشد را بیان کنیم:

بادی که امروزه در لاستیک ها مورد استفاده قرار میگیرد همان هوا است که 21 درصد از اکسیژن و 78 درصد از گاز N2 تشکیل شده است. 1 درصد باقیمانده گازهایی همچون آرگون، ازون و بخار آب را شامل میشود.

علت وجود بخار آب ( رطوبت ) در داخل تایر به علت وجود اکسیژن است اگر بتوانیم این گاز را حذف کنیم در واقع رطوبت داخل لاستیک حذف خواهد شد. در صورت عدم وجود رطوبت خوردگی سیم های فولادی داخل لاستیک با سرعت کمتری انجام میشود و در واقع طول عمر لاستیک افزایش خواهد یافت.

لازم به ذکر است نیتروژن در واکنش سوختن شرکت نمیکند بنابراین از لحاظ ایمنی نیز بهتر است. از دیگر مزیت های این گاز در تایر خودرو ها میتوان به بزرگ بودن اندازه ملکول های N2 نسبت به O2 اشاره کرد به همین دلیل احتمال خروج گاز از لاستیک و کم باد شدن تایر کاهش می یابد. طی تحقیقات و آزمایش های انجام شده سرعت کم باد شدن تایری که با نیتروژن پر شده است با لاستیکی که با باد معمولی پر شده است 3 برابر کمتر است. همانگونه که میدانید وزن نیتروژن از هوا سبکتر است بنابراین وزن لاستیک در حدود 4/0 کاهش می یابد. این سبکی در وزن تایر میتواند مصرف سوخت را کاهش دهد. اگر از رینگ و تایر مناسب استفاده گردد میتواند به مقدار زیادی مصرف سوخت را کاهش دهد.

در روزهای گرم تابستانی که احتمال ترکیدگی تایر ها زیاد است این گاز میتواند گرمای خود را از دست داده و انبساط درون لاستیک را کاهش دهد. این مزیت استفاده از N2 برای خودروهای مسابقه ای فرمول یک که سرعت بسیار بالایی دارند حائز اهمیت است.

مزایای استفاده از N2 در تایر خودرو

کاهش مصرف سوخت

افزایش عمر لاستیک

افزایش ایمنی

افزایش چسبندگی لاستیک به زمین

افزایش فواصل تنظیم باد تایر

در مورد مزیت های این گاز صحبت نمودیم ولی باید این را درنظر داشته باشید که استفاده از آن به جای هوای معمولی بسیار گران تر و پر هزینه است. مثلا در آمریکای شمالی برای هر لاستیک حدود 2 تا 2.5 دلار و برای هر چهار لاستیک مبلغی حدود 8 تا 10 دلار، این مبلغ 10 برابر گرانتر از هوای معمولی است. گفتنی است که شما نمیتوانید اطمینان یابید که این گاز دارای کیفیت بالا است. نحوه تزریق نیز بسیار مهم است. هوای معمولی درون لاستیک باید کاملا توسط مکش خارج شود و سپس این گاز تزریق گردد.

طی آزمایشها، گفته میشود با استفاده از این گاز عمر لاستیک ها تا 30 درصد افزایش می یابد و مصرف سوخت آن تا 15 درصد کم میشود و همچنین سرعت و شتاب خودرو افزایش می یابد. در ضمن فشار داخل لاستیک ثابت می ماند.

از دیگر مزایای جایگزینی این گاز میتوان به جلوگیری از اکسیده شدن سیم های فولادی که درون لاستیک قرار دارند و همچنین عدم تخریب آنها اشاره نمود به همین دلیل عمر لاستیک افزایش یافته و عملکرد آن بهتر میشود.

کاربرد نیتروژن

در حمل و نقل برای باد کردن چرخ های هواپیما، کامیونها، بیل مکانیکی و خودروهای نظامی و مسابقه ای  از آن استفاده میشود.

1-افزایش طول عمر لاستیک: در روزهای گرم سال این گاز گرما را خارج میکند در نتیجه لاستیک همیشه خنک است.

2-هنگامی که لاستیک ها با این گاز پر میشوند نرم شده و در نتیجه استهلاک کمتری داشته و باعث نرم شدن کمک فنرها میگردد. همچنین چرخ ها تا 70 درصد بالانس میشوند.

3- اندازه ملکول های N2 بزرگتر از هوا است به همین دلیل کم باد شدن لاستیک و خروج گاز از درون آن به راحتی امکان پذیر نیست و به همین علت نیازی به تنظیم بادهای دائمی و پی در پی نمیباشد.

4-استفاده از این گاز میتواند مصرف سوخت را کاهش دهد همچنین اصطکاک آن با زمین کم میشود و به همین علت استفاده از سوخت حدود 10 الی 15 درصد کاهش می یابد.

5-کوبیدگی رینگ اسپرت خودروها برطرف میشود و در نهایت عمر جلوبندی افزایش می یابد و اصطحلاک لاستیک کم میشود.

معایب استفاده از نیتروژن در تایر خودرو

علاوه بر مزیت این روش دارای معایبی نیز میباشد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

هزینه

همانطور که قبلا بیان نمودیم این روش گران قیمت و نیازمند هزینه زیادی است و حدود 10 برابر بیشتر از هوای معمولی است.

نگهداری

حتما به فشار درون لاستیک توجه کنید.

در دسترس نبودن

این گاز را به راحتی هوای معمولی نمیتوانید تهیه کنید و درواقع از معایب استفاده این روش به شمار می آید. حتی اگر لاستیک های خود را با این گاز پر کنید ممکن است تعمیرگاه های کمی تنظیم باد آن را انجام دهند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و تهیه و خرید گازهای مختلف با کارشناسان ما در سپهر گاز کاویان تماس حاصل فرمایید.


افتخارات شرکت

ایزو17025

شرکت سپهر گاز کاویان

دارنده گواهینامه IS017025 از مرکز تائید صلاحیت ایران

گواهینامه آزمایشگاه آزمون و آزمایشگاه کالیبراسیون از اداره استاندارددارنده گواهینامه آزمایشگاه آزمون و گواهینامه آزمایشگاه کالیبراسیون از اداره استاندارد

مشخصات فنی گازها

مطالب اخیر

خبرنامه ایمیلی

مطالب پربازدید

طراحی و پشتیبانی در فناوری اطلاعات جوان رایان