اخبار گاز و کاربرد گازها

چگونگی پیدایش گاز هلیوم

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گاز هلیوم چگونه بوجود آمده است؟

از آنجایی که میدانیم هلیوم (Helium) از لحاظ سبکی دومین عنصر موجود در گیتی می‌باشد. گاز هلیوم را میتوان دومین عنصر از نظر فراوانی نیز به شمار آورد.

مطالعات نشان داده است که 24% از حجم زمین را گاز هلیوم تشکیل می‌دهد. شاید این سوال ذهن بسیاری از شمارا درگیر کرده باشد،

چگونگی پیدایش گاز هلیوم:

برای پاسخ به این سوال ما ابتدا باید به سوالاتی از قبیل بیشترین مقدار پالایش گاز هلیوم از کجاست؟ پاسخ دهیم.

یک مشکل بزرگ وجود دارد اینکه وقتی گفته می‌شود فراوانی یک عنصر در جهان زیاد است به معنای فراوانی آن در کره زمین نیست.گاز هلیوم را می‌شود در این گروه از گازها جای داد. گاز هلیوم تنها حدود 0.00052% از اتمسفر زمین را شامل می‌شود و زیر زمین بیشترین سهم را در تولید گاز هلیوم دارد که از معادن استخراج می‌گردند این خصوصیات هلیوم را در دسته گروه های عناصر کمیاب جای می‌دهد.

گاز هلیوم در ستارگان:

همانگونه که گفته شد هلیوم در زمین عنصری نادر به شمار می‌آید ولی در مکان های دیگر جهان به وفور یافت می‌شود. در واقع قسمت اصلی هیلوم در ستارگان و در میان آنها یافت می‌گردد. ستارگان انرژی مورد نیاز برای تولید گاز هلیوم را از هم جوشی اتم های هیدروژن تامین می‌کنند.

هلیوم

گاز هلیوم بر روی زمین:

بیشترین مقدارگاز در زمین از فروریختگی هلیوم بوجود می آید این فرآیند دقیقا برعکس واکنش های انرژی هسته است که با نام تجزیه هم جوشی اتم معروف است. در زمین موقعیت هایی وجود دارد که تنها بر روی برداشت هلیوم تمرکز میکنند.

همیشه این سوال مطرح است چرا گاز هلیوم کمیاب است؟

با اینکه هلیوم بر روی زمین بسیار فراوان است ببیشترین مقدار هلیوم برداشت شده توسط ایالات متحده برابر 78% می‌باشد بقیه هلیوم در روسیه و آفریقای شمالی و خاورمیانه یافت می‌شود.

کاربرد گاز هلیوم برای آیندگان:

می‌توان گفت گاز هلیوم نقشی اساسی در آینده خواهد داشت. امروزه وعده هایی داده اند که فعلا بصورت یک پیش بینی در نظر گرفته می‌شود ولی همچنان ما به افزایش دانش در زمینه این گاز امیدواریم.

 


افتخارات شرکت

ایزو17025

شرکت سپهر گاز کاویان

دارنده گواهینامه IS017025 از مرکز تائید صلاحیت ایران

گواهینامه آزمایشگاه آزمون و آزمایشگاه کالیبراسیون از اداره استاندارددارنده گواهینامه آزمایشگاه آزمون و گواهینامه آزمایشگاه کالیبراسیون از اداره استاندارد

مشخصات فنی گازها

خبرنامه ایمیلی

طراحی و پشتیبانی در فناوری اطلاعات جوان رایان