اخبار گاز و کاربرد گازها

نکات ایمنی گاز نیتروژن

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نکات ایمنی کار با گاز نیتروژن:

تماس مایع و گاز نیتروژن با چشم:

نیتروژن مایع تحت فشار درون فلاسک ذخیره سازی می‌شود. این مایع بسیار سرد است یا بعبارت دیگر دمای بسیار پایینی دارد و اگر با چشم تماس پیدا کند بافت های چشم دچار یخ زدگی شده واین یخزدگی با نیتروژن مایع بسته به اینکه چه مقدار از مایع با چشم تماس یافته است ممکن است جزئی یا بصورت عمیق باشد.

تماس مایع و گاز نیتروژن با پوست:

برخورد نیتروژن مایع با پوست و یا ریخته شدن آن روی قسمت هایی از بدن به دلیل اینکه این گاز و یا مایع تحت فشار است بافت در معرض آن به سرعت انبساط می‌یابد و دمای زیادی از محیط دریافت می‌کند یکی از عوارض برخورد این گاز با پوست تغییر رنگ بافت مورد نظر می‌باشد.

نیتروژن

خوردن مایع نیتروژن:

توجه داشته باشید که مایع نیتروژن بعد از خروج از فلاسک در مدت زمان کمی به حالت گازی تبدیل می‌گردد بنابراین مایع نیتروژن را نمی‌شود بلعید ولی به هر حال اگر با بافت های دهان و مخاط تماس یابد مانند سایر اجزای بدن دچار سوختگی و یخزدگی می‌گردند.

تنفس گاز نیتروژن:

همانگونه که می‌دانید حدود 80% از حجم هوا را گاز نیتروژن تشکیل می‌دهد بنابراین تنفس این گاز اثر بدی ندارد با این وجود اگر در محیط های بسته گاز ازت دچار نشت شود و مقدار این گاز بیش ازحد معمول باشد می‌تواند جایگزین اکسیژن موجود در هوا شده ودر نتیجه کمبود اکسیژن رسانی به بافت ها ایجاد خفگی می‌کند. کمبود اکسیژن همچنین می‌تواند عوارض دیگری از قبیل سردرد، گوش درد، بی حوصلگی، حالت تهوع، عدم هوشیاری و بیهوشی داشته باشد. اگر 12 الی 16% گاز اکسیژن در هوا وجود داشته باشد، تنفس گاز نیتروژن می‌تواند باعث افزایش تعداد تنفس(دم و بازدم) و عدم هماهنگی رفتارهای عضلانی شود که از اثرات دیگر آن می‌باشد.

 اشتعال گاز نیتروژن:

نیتروژن مشتعل نمی‌گردد ولی برخورد آتش و یا دمای بالا با مخازن و فلاسک آن می‌تواند باعث ترکیدگی گردد.

گفتنی است در مکان هایی که اکسیژن خالص وجود دارد اکسید های نیتروژن می‌توانند خطرساز باشند. گاز نیتروژن منفجر نمی‌شود.

 


افتخارات شرکت

ایزو17025

شرکت سپهر گاز کاویان

دارنده گواهینامه IS017025 از مرکز تائید صلاحیت ایران

گواهینامه آزمایشگاه آزمون و آزمایشگاه کالیبراسیون از اداره استاندارددارنده گواهینامه آزمایشگاه آزمون و گواهینامه آزمایشگاه کالیبراسیون از اداره استاندارد

مشخصات فنی گازها

خبرنامه ایمیلی

طراحی و پشتیبانی در فناوری اطلاعات جوان رایان