آرگون یک داروی محافظت کننده عصبی

کاربرد آرگون در داروسازی و پزشکی

همانگونه که بسیاری از شما می‌دانید گاز آرگون را در صنعت‌های گوناگونی استفاده می‌کنند برای مثال در صنعت جوشکاری از این گاز پرکاربرد استفاده می‌شود.

آرگون یک (noble gas) یا همان گاز نجیب و بی‌اثر است. آرگون می‌تواند نقش مخدر و محافظت‌کننده داشته باشد و همین توانایی منحصر به فرد این گاز باعث کاربرد این گاز در پزشکی شده است.

تحقیقاتی که روی گاز آرگون انجام گرفته است نشان می‌دهد که این گاز می‌تواند علائم مخدر را تا فشار‌های بیش از 10 اتمسفرنمایان کند. تحقیقات و گزارشات جدیدتر آرگون را به عنوان یک عامل محافظت کننده عصبی معرفی می‌کنند زیرا آرگون نسبت به شیوه‌های مشابه مانند استفاده از زنون علاوه بر فراوانی بیشتر و در دسترس بودن هزینه کمتری نیز دارد.

از گاز آرگون در بسیاری از آسیب‌هایی که به مغز وارد می‌شود بعنوان یک دارو استفاده می‌کنند. برای مثال آرگون در آسیب‌های ضربه به مغز، انسداد رگ‌های مغز و محرومیت اکسیژن_ قند رفتارهای محافظت کننده عصبی مناسبی را نشان داده است.

اثرات مثبت استفاده درمانی آرگون از یک سو و از سویی دیگر گزارشات و هشدارهایی در رابطه با اثرات و عملکرد منفی از آرگون در درمان آسیب مغزی ایسکمیک ( که در آن آسیب ناحیه زیر قشر مغز زیاد است ) مشاهده شده است.

از دیگر توانایی‌های گاز آرگون در پزشکی می‌توان به ترکیب شدن آن با TPA اشاره نمود که باعث محافظت اندام و بسیاری از اعمال جراحی می‌شود.

موارد گفته شده تنها خلاصه‌ای از توسعه کاربرد‌های آرگون است با اثرات بیولوژیکی آرگون احتمالا کاربرد‌های بیشتری برای این گاز پدید خواهد آمد.

با توجه کاربرد‌هایی که از آرگون گفته شد استفاده از این گاز بعنوان یک تسکین دهنده تا الان نتایج جدیدی را نشان داده است. این تحقیقات نشان می‌دهد آرگون در پزشکی و بعنوان یک محافظ کننده عصبی موفق عمل نموده است. قبل از ورود به بحث عملکرد آرگون در پزشکی بهتر است مشخصات فنی آرگون و ویژگی های این گاز را مورد بررسی قرار دهیم.


طراحی و پشتیبانی در فناوری اطلاعات جوان رایان