گازهای سردکننده

مشخصات کلی گازهای سردکننده

گازهای سردکننده/ گازهای فریون/ گازهای مبرد :

سپهر گازکاویان به عنوان تامین کننده انواع گازهای مبرد فریون برای انواع مصارف صنعتی و خانگی و تهویه مطبوع و کلیه صنایع تبریدی و همچنین در بند و مارکهای گوناگون می باشد. از جمله گازهای رایج فریونی R22, R134a , R11, R141b , R504 , R504 , R404 که در مخازن مختلف قابل تامین است.

ویژگیهای گازهای سردکننده :

فریون گازی است بی خطر ، اما از ترکیب آن، با اکسیژن در دمای بالا گاز سمی و خطرناک فشرن ایجاد می شود که سمی است و قابلیت انفجار بالایی دارد. مبرد ایدال دارای مشخصات زیر می باشد: 1- غیر خورنده بودن 2-غیر آتشزا بودن 3-غیر سمی بودن 4-دوست محیط زیست 5-نقطه جوش مناسب 6-حرارت تبخیر بالا 7-تراکم ایدال در حالت مایع 8-دمای بحرانی نسبتا بالا9-چگالی بالا در حالت گازی.لایه ازن در استراتوسفر زمین که انسان را از خطرات ناشی از تابش تشعشات فرابنفش خورشید مصون می‌دارد، بوسیله مواد شیمیایی ساخته دست بشر سریعتر از آنچه که دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند، در حال نابودی است. بنابراین ، خطر در انتظار آینده‌ بشر نیست، بلکه هم‌ اکنون در حال وقوع است. پژوهشهای انجام شده در اتمسفر ، ‌وجود غلظتهای بسیار زیادی از منوکسید کربن (CO) را تایید کرده است. این ماده شیمیایی ، یک محصول فرعی کلروفلوئوروکربن‌ها ( فرئونها ( CFCS است که مهمترین عامل تخریب ازن شناخته شده است.

کاربردها گازهای سردکننده

فرئونها در یخچالها ، ‌دستگاههای تهویه هوا ، به‌عنوان حلالهای تمیز کننده در کارخانجات و به‌عنوان مواد پُف‌ کننده در تولید نوعی اسنفنج پلاستیکی، صنایع دارو سازی, صنایع غذایی, خودروسازی بکار می‌روند.
گاز حیات بخشی ( ازن )‌ که از بین می‌رود،‌ شکلی از اکسیژن است که مولکولهای آن به جای دو اتم معمولی دارای سه اتم اکسیژن است. ‌این ساختمان ساده ازن قادر است اشعه ماورای بنفش را جذب کرده و اثرات منفی آن بر روی انسان را زایل سازد. این اشعه علاوه بر تاثیر بر عدسی‌های چشم ،‌ موجب تغییر در DNA و نهایتاً سرطانهای پوستی می‌شود. ثابت شده است که به ازای 10 درصد کاهش در ازن موجود، 26 درصد به سرطانهای پوستی افزوده می‌شود. گفته می‌شود با تخریب لایه ازن ،‌ تغییر آب و هوایی در کره زمین اجتناب ناپذیر است. آنچه که دانشمندان را به وحشت انداخته است، ‌این حقیقت است که فرئونها تا دهها سال پس از ورود به فضا در اتمسفر باقی می‌مانند، لذا اگر امروز تولید فرئونها متوقف گردد، میزان کلر استراتوسفر همچنان در حال افزایش خواهد بود و حداقل تا یک قرن به مقدار طبیعی برنخواهد گشت. اگر لحظه ای به میلیونها یخچال و تهویه هوا ،‌ کوهی از اسفنج ، بالش و لایی مبلمان و تارو پود قالی ، ‌رودخانه ای از حلالهای صنعتی و مواد پاک کننده که همگی حاوی ماده خنک کننده فرئون هستند،‌ فکر کنید، مطمئناً عمق فاجعه را بیشتر حس خواهید کرد. اما آنچه که بنظر می‌رسد این است که کشورهای صنعتی و تولید کننده فرئونها باید به فکر ابداع سیستم‌های بازیابی مجدد مواد مورد استفاده کنونی باشند و هزینه زیادی را در این مورد متقبل شوند. البته باید خاطر نشان کرد که مصرف فرئون‌ها در کشورهای عضو پروتکل مونترال به‌شدت کاهش یافته است. برخی گازهای مبرد، دارای کمی فرئون هستند که با قانون آمریکا به‌ تدریج آنها هم در سالهای آتی بطور تجارتی تولید نخواهند شد. اما سرد کننده‌های دیگری به جای آن طراحی کرده‌اند که با حرف انگلیسی R به همراه یک عدد نامگذاری شده که هر یک فرمول‌های مختلفی دارد و در جاهای مختلف کاربرد دارد سرد کننده‌ها در هواپیما با سرد کننده کولر گازی منزل یکی نیست.

آژانس حفاظت محیطی EPA قوانینی برای حفاظت از محیط زیست وضع نموده است. این آژانس 5 دسته گاز را برای جایگزینی CFC ها یا همان ترکیب Rها معرفی نموده است:
1) هیدروفلوروکربنها HFCs
2) پرفلوروکربنها PFCs
3) هیدروکربنها HCs مانند پروپان و پروپن
4) گازهای معمول شیمیایی مانند NH3 و Cl2
5) گازهای بی اثر اتمسفری از جمله CO2 و بخار آب

گازهایی که اکنون جایگزین فرئون ها هستند تلفیقی از سه گروه فوق است. البته برخی دارای کمی فرئون هستند و کمی به ازن صدمه می زنند و بالاصطلاح low ozone depletion هستند که با قانون آمریکا به تدریج آنها هم در سال های آتی به طور تجارتی تولید نخواهند شد. اما سرد کننده هاییکه اکنون به جای فرئون ها طراحی شده اند با حرف انگلیسی R به همراه یک عدد نامگذاری شده که هر یک فرمول های مختلفی دارد و بر خلاف CFCها هر یک در جای خاصی کاربرد دارد. به عنوان مثال سرد کننده کولر گازی منزل و سردکننده هواپیما یکی نیست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *