گاز کالیبراسیون و مخلوط های گازی

گاز کالیبراسیون(calibration gas)

اطلاعات و آگاهی در زمینه گازها به ما کمک می‌کند تا با کاربرد گازهای کالیبراسیون که جزء پرکاربرد ترین گازها می‌باشند آشنا شویم و در خرید و یا حتی در فروش گاز کالیبراسیون بهتر عمل نمائیم:

مخلوط های گازی یا گازهای کالیبراسیون در زمینه‌هایی مانند کروماتوگرافی گازی(GC)، کروماتوگرافی مایع(HPLC)، تحلیل کننده‌های مستقیم و غیره نقش بسزایی دارند.

ابزار های منحصربه فرد مخلوط‌‌های گازی( گازهای کالیبراسیون)

خاص و منحصر به فرد بودن این ابزارها را می‌توان به قدرت سنجش آنها برای یک گاز خاص در نظر گرفت این بدین معنی است که منحصرا یک گاز را سنجش می‌کنند. این ابزارها نیاز به کالیبره شدن دارند که معمولا با یک گاز صفر یا یک گاز اسپن این عمل انجام می‌پذیرد.

برای فروش گاز کالیبراسیون بهتر است کاربرد استفاده گاز مشخص شده باشد.

گاز کالیبراسیون|خرید گاز کالیبراسیون|گاز مخلوط|خرید گاز مخلوط| ترکیب گازی|خرید ترکیب گازی

گاز صفر

گاز صفر به گازی گفته می‌شود که خالص است و معمولا شبیه به ماتریس نمونه موردنظر می‌باشد.

گاز صفر معمولا نیتروژن و هوای خشک می‌باشد. درصد خلوص گاز صفر باید برای کاربرد موردنظر کافی باشد( درصد خلوص 5 تا 7).

ابزارهای معمول گازهای کالیبراسیون

این ابزارها، ابزارهای عمومی نامیده می‌شوند.میتوانند برای تحلیل و بررسی دامنه وسیعی از مواد شیمیایی مورد استفاده قرار بگیرند. کروماتوگرافی گاز یا GC از ابزارهای عمومی گاز کالیبراسیون هستند که توسط خط یا منحنی کالیبراسیون کالیبره و تنظیم می‌شوند که قادرند انواع اندازه گیری ها را انجام دهند. بدین صورت از گازهای کالیبراسیون برای ایجاد این خطوط و منحنی ها استفاده می‌گردد.

مخلوط‌های گازی مشتعل شونده

برای ممانعت از خطرات احتمالی هنگام کار با مخلوط های گازی یا آتش سوزی بررسی‌هایی انجام می‌پذیرد.

معمولا وسیله‌هایی وجود دارد که هنگامی که غلظت گاز موردنظر به حد از پیش تعیین شده خود می‌رسد بوسیله یک هشدار اطلاع رسانی می‌گردد.

برای این نوع کاربردها مخلوط های گازی با کیفیت بالا بطور معمول نصف و برابر آستانه میزان غلظت گاز در هوا و یا برای مواد مشتعل شونده غلظت‌هایی مانند 20، 40، 50 و 60% کمترین LEL دا دارند.

مخلوط‌های مایع

بیشتر مواد هیدروکربنی مایع با بالارفتن میزان فشار هوا و استفاده از یک گاز بی اثر خلوص بالا مثل گاز هلیوم تهیه می‌شوند تا از جدا شدن اجزای سبکتر هیدروکربنی از محصول آخر جلوگیری کنند. برای حفاظت از گاز کالیبراسیون طی فرآیند، از سیلندرهایی که دریچه پورت دوگانه دارند استفاده می‌گردد تا فشار اضافی حفظ شود.

مخلوط‌های گازی عمومی

امکان سفارش هر نوع مخلوط گازی معمولا وجود دارد. به طور معمول تعدادی ویژگی های شیمیایی و فیزیکی هستند که باید به آنها توجه نمود تا امنیت خود و دیگران مورد تهدید قرار نگیرد.

برای فروش گاز کالیبراسیون دقت داشته باشید که حتما همراه با سیلندرگاز سرتیفیکیت به مشتریان تحویل داده شود.

گاز ترکیبی

به گازهای ترکیبی، گازهای میکس، مخلوط گازی، گاز مرجع نیز گفته می‌شود. در حقیقت گازهای ترکیبی کاربردهای زیادی در صنایع دارند که بسته به نیاز هر صنعت این گازها سفارش داده می‌شوند.

انواع گازهای ترکیبی و کالیبراسیون از 2 جزئی تا 15 جزئی در شرکت سپهرگازکاویان تولید می‌گردد.

بعنوان نمونه گاز کالیبراسیون آرگون می‎‌توان به مخلوط گازی گاز آرگون در بالانس دی اکسید کربن اشاره نمود.

فروش گاز کالیبراسیون

کالیبراسیون | گازهای کالیبراسیون| کاربرد گازهای کالیبراسیون |فروش گازهای ترکیبی وکالیبراسیون |خریدگاز ترکیبی وکالیبراسیون|مخلوط های گازی |گازهای مخلوط |کاربرد گازهای مخلوط |فروش مخلوط های گازی و گاز میکس |خرید مخلوط های گازی و گاز میکس

تاریخچه گاز کالیبراسیون

اگر چه سابقه علم اندازه گيري و کاليبراسيون به قديمي ترين تمدنهاي بشري باز ميگردد ، اما با تغيير نوع روابط بين کشورها نسبت به زمان قديم و گسترش اين ارتباطات از سال 1875 به بعد سيستم اندازه گيري بصورت يکسان از طرف اکثر کشورها و رفته رفته تمامي آنها پذيرفته شد. بنابراين با هماهنگ شدن اين نظام ضرورت بوجود آمدن زباني مشترک در اين رابطه نيز عيان گرديد.

گاز کالیبراسیون

واسنجی یا کالیبراسیون عبارتست از مقايسه يک دستگاه اندازه گيري با يک استاندارد و تعيين ميزان خطاي اين وسيله نسبت به آن و در صورت لزوم تنظيم دستگاه در مقايسه با استانداردهاي مربوطه.
کاليبراسيون مي تواند در بسياري از صنعت ها نقش عمده اي ايفا کند و ابعاد مختلف مرتبط با تجهيزات پزشکي از جمله تعميرات ، نظارت و بازرسي را متحول سازد.
مهمترين اهداف پروژه کاليبراسيون به شرح زير است:
1. کاهش هزينه تعميرات اتفاقي به دليل نظارت بر عملکرد دستگاه
2. افزايش عمر تجهيزات پزشکي
3. کاهش مواد ، قطعات و ملزومات مصرفي
4. جلوگيري از مراجعات متعدد بيمار به مراکز درماني به منظور کسب اطمينان از صحت آزمايش ها

تعریف گاز کالیبراسیون

کاليبراسيون فرآيندي دوره اي است که بايد نسبت به انجام آن در دوره هاي معين اقدام نمود. بدين ترتيب که دردوره هاي مشخصي ، دستگاه کاليبره شده و روي آن برچسب مخصوصي که شامل تاريخ کاليبره و تاريخ انقضاي کاليبراسيون مي باشد و مهمور به مهر آزمايشگاه کاليبراسيون است ، زده مي شود. پس از آن بايد از به کار گرفتن دستگاه هاي فاقد اين برچسب يا دستگاه هايي که از تاريخ انقضاي کاليبراسيون آنها گذشته است ، جدا خودداري شود.
تعریف دقیق کالیبراسیون در استاندارد ملی ایران به شماره ۴۷۲۳ آمده است. کالیبراسیون اجازه می دهد که میزان تصحیح لازم را نسبت به نشاندهی تعیین کنیم. با کالیبراسیون ممکن است خواص اندازه شناختی دیگری نظیر اثر کمیت های تاثیر گذار نیز تعیین شود. در واقع کالیبراسیون ویژگیهای کارآمدی دستگاه یا مواد مرجع را بوسیله انجام مقایسات مستقیم مشخص می کند .
در روندی که توضیح داده شد گاهی برای کالیبره نمودن سیستمها و یا دستگاهای مختلف نیازمند گازهای ویژه ای می شویم که به آنها گازهای کالیبراسیون گفته میشود.
برخی از این گازها بسیار شناخته شده هستند مانند :
2.5% CH4 AND AIR
و بسیاری ازگازها بنا به درخواست و سفارش مصرف کننده ساخته میشوند.

کالیبراسیون یعنی مقایسه ابزار دقیق با یک مرجع استاندارد آزمایشگاهی در شرایط استاندارد ، جهت اطمینان از دقت و سلامت آن و تعیین میزان خطای این وسیله نسبت به آن استاندارد وتنظیم آن در مقایسه با استاندارد.
شرکت سپهرگاز کاویان، وارد کننده و تولید کننده گاز کالیبراسیون با گازهای خالص با گریدهای بالا، به دو روش ppm،ppb و درصدی است.
شرکت سپهرگاز کاویان، گاز کالیبراسیون را با certificate معتبر ارائه می دهد.
گاز های کالیبراسیون می تواند در کالیبره کردن آنالیزورهای مختلف، دستگاه های کروماتوگرافی، کوانتومتر و آزمایشگاههای تشخیص مورد استفاده قرار بگیرد.
هدف کالیبراسیون ایجاد نظامی موثر به منظور کنترل صحت و دقت پارامترهای مترولوژیکی دستگاه‌های آزمون و وسایل اندازه‌گیری و کلیه تجهیزاتی است که عملکرد آنها بر کیفیت فرایند تاثیرگذار می‌باشد.
این کار بهوا سنجی یا کالیبراسیون مطابقت با استاندارد را تعیین می‌کند. کالیبراسیون اندازه‌گیری و تعیین صحت وسیله اندازه‌گیری در مطابقت با مرجع تایید شده می‌باشد.
منظور اطمینان از تطابق اندازه گیری‌های انجام شده با استانداردهای جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تعریف دقیق کالیبراسیون در استاندارد ملی ایران به شماره ۴۷۲۳ آمده‌است. کالیبراسیون اجازه می‌دهد که میزان تصحیح لازم را نسبت به نشاندهی تعیین کنیم. با کالیبراسیون ممکن است خواص اندازه شناختی دیگری نظیر اثر کمیتهای تاثیر گذار نیز تعیین شود . در واقع کالیبراسیون ویژگیهای کارآمدی دستگاه یا مواد مرجع را بوسیله انجام مقایسات مستقیم مشخص می‌کند. کدام دستگاهها باید کالیبره شوند هر وسیله‌ای که برای اندازه گیری به کارمی‌رود و در روشهای اجرایی به استفاده از آن اشاره شده‌است، نیاز به تعیین صحت و دقت یا کالیبراسیون دارد.
دستگاههای اندازه گیری باید به طور دوره‌ای کالیبره شوند. گذشت زمان، فرسودگی، حوادث غیر قابل پیش بینی، باعث می‌شوند تا قابلیت ردیابی نتایج آنها تا استانداردها زیر سوال رفته و نیازمند تایید مجدد باشند. برای تجهیزات کالیبره شده گواهی کالیبراسیون صادر شده و ضمیمه دستگاه می‌گردد. کالیبره کردن تمام تجهیزات لازم نیست. برخی از آنها ممکن است صرفا به عنوان نشان دهنده مورد استفاده قرار گیرند. انواع دیگر تجهیزات ممکن است به عنوان ابزار تشخیصی و آشکارسازی به کار بروند. هر گاه وسیله‌ای برای تعیین قابلیت پذیرش محصول و یا عوامل موثر در فرایند آزمون مورد استفاده قرار نگیرد کالیبراسیون آن ضرورت ندارد.
اهداف اصلی کالیبراسیون:
• ۱- برای اطمینان از قرائت‌هایی که از دستگاه صورت می‌گیرد.
• ۲- برای تعیین درستی مقادیر خوانده شده از دستگاه
• ۳- برای استقرار قابلیت ردیابی دستگاه به استانداردهای مرجع

(هدف نهایی کالیبراسیون برقراری قابلیت ردیابی عنوان شده‌ است.) قابلیت ردیابی traceability مهمترین ویژگی که یک اندازه گیری باید داشته باشد وجود قابلیت ردیابی نتایج آن تا استانداردهای ملی و سپس بین المللی می‌باشد.
وقتی سطح اطمینان و عدم قطعیت کلیه اندازه گیری‌ها بیان شود درستی و دقت نتایج اندازه گیری تضمین می‌گردد. قابلیت ردیابی قابلیت ارتباط دادن مقدار یک استاندارد یا نتیجه یک اندازه گیری با مرجع‌های ملی یا بین المللی از طریق زنجیره پیوسته مقایسه‌ها که همگی عدم قطعیتی معین دارند. کالیبراسیون تنها راه برقراری قابلیت ردیابی می‌باشد استقرار قابلیت ردیابی نتایج اندازه گیری (در کالیبراسیون) بوسیله تعیین نام دستگاه مرجع کالیبراسیون و عدم قطعیت آن محاسبه اعلام عدم قطعیت اندازه گیری برای نتایج کالیبراسیون و نیز بیان شرایط محیطی اثر گذار بر نتیجه اندازه گیری قابلیت ردیابی نتایج کالیبراسیون استقرار می‌یابد.

گاز مخلوط|خرید گاز مخلوط|گاز کالیبراسیون|خرید گاز کالیبراسیون|ترکیب گازی|خرید ترکیب گازی

كاليبراسيون و استاندارد ايزو 9001

هر مركزي كه بر اساس استاندارد ايزو 9001 به سوي كيفيت در حركت است، بايد مطابقت با نيازمندي هاي تعيين شده رادر تمامي مراحل تضمين نمايد. يكي از مهمترين بندهاي الزامات اين استاندارد ، كنترل تجهيزات ، آزمون و همچنين حصول اطمينان از كاليبره بودن آنها است. نتايج هر آزمون، كاليبراسيون يا مجموعه اي از آزمونها يا كاليبراسيون هايي كه انجام مي شود ، بايد به طور صحيح، واضح، بدون ابهام و مبتني بر واقعيات و طبق دستورالعمل هاي خاص مندرج در روشهاي آزمون يا كاليبراسيون گزارش گردد. نتايج معمولاً در قالب گزارش آزمون يا گواهينامه كاليبراسيون گزارش مي شود و بايد شامل كليه اطلاعاتي باشد كه بيمارستان آنها را درخواست كرده و براي تفسير نتايج آزمون يا كاليبراسيون ضروري است و نيز شامل كليه اطلاعاتي باشد كه براي روش به كار رفته مورد نياز است.
در ادامه مثالي خواهيم زد که در آن ، کيفيت عملکرد يک دستگاه فور را قبل و بعد از کاليبره شدن مقايسه خواهد کرد.
منحني زير عملکرد يک فور را قبل از کاليبره شدن، در زمان ها و دماهاي مختلف نشان مي دهد. همانطور که در نمودار مشاهده مي کنيم ، فقط در محدوده مستطيل آبي رنگ، محيط استريل مطلوب ايجاد مي شود. استفاده از گازهای خالص با گرید بالا جهت ساخت گازهای کالیبراسیون موجب بالا رفتن دقت در فرایند کالیبره نمودن سیستمها شده و بسیار حائز اهمیت میباشد.

شرکت سپهر گاز کاویان

تولید کننده گاز های میکس ومخلوط های گازی جهت کالیبراسیون دارنده گواهینامه 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران جهت شارژ میکس با مقدارPPB و PPM و درصد و همچنین کالیبره انواع مخلوط های گازی و انواع انالایزر ها دتکتور های گازی و انلایزر دود و دودکش با دقت و صحت بالا و صدور سرتیفیکیت و گواهینامه میباشد.
گازها ی کالیبراسیون با توجه به میزان مصرف و نوع گاز بصورت زیر قابل عرضه می باشند:
سیلندرهای یکبار مصرف از جنس آلومینیمی با ظرفیت حداکثر ۱٫۵ لیتر آب و گاز قابل مصرف حدود ۱۱۰ لیتر در شرایط استانداردسیلندرها از جنس استیل یا آلومینیم با ظرفیت های ۱۰، ۲۰، ۵۰ لیتر آب میباشند.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کالیبراسیون

گاز کالیبراسیون یا گاز مرجع به عنوان استاندارد نسبی در ابزار های تحلیلی کالیبراسیون مانند تجزیه و تحلیل گاز ها یا آشکارساز های گازمورد استفاده قرار می گیرند.برای یک گاز کالیبراسیون بودن باید گاز قابل ردیابی به استاندارد ملی یا بین الملی باشد.

گاز کالیبراسیون H2S در نیتروژن یا هوا

گاز هیدروژن سولفید گازی بی رنگ، بی نهایت سمی و متعفن همراه با ایجاد خفقان شناخته می‌شود و بوی آن شبیه به تخم مرغ گندیده است .به دلیل سمی و اشتعال زا بودن سولفید هیدروژن موارد ایمنی در استفاده از آن باید کاملا رعایت گردد.

[table id=25 /]

گاز کالیبراسیون متان

در شرایط استاندارد دما و فشار این گاز بی بو و بی‌ رنگ و نافذتر و سبک‌تر از هوا است و اولین ترکیب سلسله هیدروکربن‌های اشباع شده به شمار می رود. این گاز در طبیعت از تجزیه و پوسیده شدن مواد آلی به ویژه فساد گیاهان در مرداب‌ها حاصل می‌شود، به همین جهت آن را «گاز مرداب» نیز می‌نامند.

[table id=26 /]

گاز کالیبراسیون آرگون

آرگون گازی بی بو ،بی رنگ ،که تحت تأثیر ولتاژ بالا به رنگ متمایل به آبی روشن در می آید. آرگون بسیار ساکن و ناشناخته در ترکیبات واقعی شیمیایی است.آرگون به مقدار کم در اتمسفر است و جدایش آن از هوا صورت می گیرد .به صورت عادی در آزمایشگاه حمل نمی شود بلکه به صورت سیلندرهای تحت فشار ارائه می شود .گاز آرگون از تقطیر جز به جز هوای مایع به دست می آید زیرا اتمسفر زمین حاوی %0.94 آرگون می باشد. در اتمسفر مریخ 1.6 درصد آرگون 40 و حدود 5ppm آرگون 36 وجود دارد.آرگون قابلیت حلالیت در آب را دارد و همانطور که اکسیژن در آب حل می شود آرگون نیز حل می شود. آرگون گازی بیرنگ ، بی بو است و به هر دو حالت مایع و گاز موجود می باشد. آرگون گاز بی اثر است انحلال‌ پذیری آرگون در آب، تقریباً مشابه اکسیژن است. در هر دمایی، بی‌رنگ و بی‌بو، غیرآتش‌گیر و غیرسمی است. آرگون در شرایط معمول، واکنش شیمیایی انجام نمی‌دهد و هیچ ترکیب شیمیایی پایدار تأیید شده‌ای در دمای اتاق، شکل نمی‌دهد.

[table id=27 /]

گاز کالیبراسیون نیتروژن

نیتروژن دارای عدد اتمی 7 است .به صرت یک گاز غیر فلزی،دواتمی بی اثر ، بی رنگ،بی مزه و بی بو است که 78٪ جو زمین را دربرمیگیرد.نیتروژن ترکیبات مهمی مانن آمونیاک واسید نیتریک را تشکیل میدهد.

گاز کالیبراسیون هوای خشک

Z.Air گازی غیر سمی ،غیر آتش زا ،بی بو ، بی رنگ ، غیر خورنده وگازی دائمی میباشد ک در سیلندرهای کربن استیل شارژ شده ومورد استفاده قرار میگیرد. هوای خشک از درصد 21 % اکسیژن و 79% نیتروژن تشکیل شده است

[table id=28 /]

اهداف گازهای کالیبراسیون

1-برای اطمینان از قرائت‌هایی که از دستگاه صورت می‌گیرد.
2-برای تعیین درستی مقادیر خوانده شده از دستگاه
3-برای استقرار قابلیت ردیابی دستگاه به استانداردهای مرجع
(هدف نهایی کالیبراسیون برقراری قابلیت ردیابی عنوان شده‌است.)

کاربرد گازهای کالیبراسیون

-مخلوط های گازی سریG:گاز کالیبراسیون G در دستگاه های تست سیستم گرمایشی مورد استفاده قرارمیگیرد.مخلوط گازی سریG از مخلوط هیدرو کربن ها باهم وهمچنین مخلوط هیدروکربن ها با گاز هیدروژن وگاز نیتروژن تشکیل شده است.
گاز کالیبراسیون لیزر یا میکس لیزر:گاز کالیبراسیون لیزر یا میکس لیزر که در دستگاه های لیزر مورد استفاده قرار می گیرد که از ترکیب گاز دی اکسید کربن و هلیوم در نیتروژن تشکیل شده است. سیلندر گاز کالیبراسیون لیزر ( میکس لیزر ) دارای بدنه ی طوسی روشن و گلوئی مشکی ( نماد گازنیتروژن ) ، قهوه ای

(نماد گاز هلیوم ) و طوسی سیر ( نماد گاز دی اکسید کربن ) می باشد.شیر سیلندر گاز کالیبراسیون لیزر ( میکس لیزر ) به دلیل وجود ترکیبات بی اثر راست گرد میباشد.BS3یاDIN6
– گاز کالیبراسیون میکس هیدروژن H2 in N2: در دستگاه های مربوط به تست آلایندگی خودرو بیشترین استفاده میشود. سیلندر مخلوط گازی هیدروژن در نیتروژن دارای بدنه ی طوسی روشن و گلوئی مشکلی ( نماد گاز نیتروژن ) و قرمز ( نماد گاز هیدروژن) می باشد.
شیر سیلندر مخلوط های گازی هیدروژن در نیتروژن به دلیل وجود گاز آتش زا می بایست چپ گرد باشد لذا براین اساس شیرهای DIN1یاBS4 روی سیلندر تعبیه میشود.
گاز کالیبراسیون تنفسی یا میکس تنفسی:گاز کالیبراسیون تنفسی یا میکس تنفسی که در سیستم های غواصی و جوشکاری های عمق بالا و بیماران تنفسی مورد استفاده قرار میگیرد از ترکیب درصد های مختلف گاز هلیوم در گاز اکسیژن تشکیل شده است و با نام تجاری هلیوکس بفروش میرسد.گاز هلیوم بدلیل سبک تر بودن نسبت به اکسیژن ، سبب اکسیژن رسانی راحت تر می گردد که این مسئله در غواصی در عمق های بالا و بیمارانی که مشکل تنفسی دارند بسیار حائز اهمیت است. سیلندر های گاز میکس هلیوکس دارای بدنه طوسی روشن وگلویی سفید (نماد گاز اکسیژن)و قهوهای (نمادگاز هلیوم) میباشد.شیر سیلندر گاز کالیبراسیون تنفسی ( میکس تنفسی ) یا همان گاز هلیوکس به دلیل وجود ترکیبات بی اثر راست گرد می باشد و بر اساسDIN6 یا BS3 بر روی سیلندر ها تعبیه می شود.

انواع دیگری از گازهای کالیبراسیون

[table id=29 /]

نمونه از مخلوطهای گازی قابل واردات عبارتند از
1- گاز دستگاههای برش لیزر
2- مخلوطهای گازی استاندارد جهت دستگاه های کروماتوگرافی گاز
CH4/AIR (L.E.L level) ، H2S/N2 or H2S/AIR جهت کالیبراسیون دتکتورهای آلایندگی
3- مخلوطهای گازی جهت کالیبراسیون دستگاه های تست آلایندگی محیطی
4- مخلوطهای گازی محتوی SO2-NO4
5-Fuel Gases
6-Argonite
7-Cargone

[table id=30 /]

خرید گاز ترکیبی و کالیبراسیون

گازهای ترکیبی و کالیبراسیون در حجمهای مورد درخواست مصرف کنندگان از سیلندرهای یک لیتری تا 50 لیتری ارائه میشود و در صورت لزوم امکان تایید صحت ترکیبات توسط شرکتهای معتبر دولتی نیز میباشد که مشتریان محترم میتوانند با تماس تلفنی با سپهرگاز کاویان و یا ارسال مشخصات گاز درخواستی از طریق فکس ،نسبت به دریافت پیش فاکتور اقدام نمایند.

کالیبراسیون | گازهای کالیبراسیون|کاربرد گازهای کالیبراسیون |فروش گازهای ترکیبی وکالیبراسیون |خریدگاز ترکیبی وکالیبراسیون|مخلوط های گازی |گازهای مخلوط |کاربرد گازهای مخلوط |فروش مخلوط های گازی و گاز میکس |خرید مخلوط های گازی و گاز میکس

بالانس گاز کالیبراسیون

گازهای میکس و یا گاز های ترکیبی از جمله فناوری های نوینی در صنایع بوده که به صورت بومی درآمده و در کارخانجات ایرانی به صورت درصدی و به صورت خیلی جزیی ppm شارژ می گردد.گازهای اسیدی حاوی ترکیبات سولفور به خاطر جذب در سیلندر فولادی در سیلندر الومینیومی شارژ می گردد.
سپهرگاز کاویان اقدام به تولید فوق دقیق Flammable Limit Gas Mixtures یا ( LEL) نموده ، که این امر نیاز کشور را به این گازهای وارداتی ، تامین می سازد .
کیفیت گازهای میکس LEL از اهمیت بالایی برخوردار است و اغلب درصدی از متان در بالانس نیتروژن است به طوری که عدم دقت در تولید این گاز ها یا عدم داشتن گواهینامه آنالیز و سرتیفیکیت می تواند آسیب و زیان جبران ناپذیری را وارد نماید ، لذا انتخاب یک تولید کننده تخصصی ، می تواند عامل مهم در خرید و تهیه این نوع گاز ها می باشد.
گاز ترکیبی-میکس-مخلوط برای کاربرد های خاص و مختلف ,با استفاده از گاز های خالص و گاز های فوق خالص آزمایشگاهی به صورت 2 جزئی و 3 جزئی و چند جزئی با شناسامه و گواهی آنالیز معتبر در سیلندر کپسول با حجم 0.5,1,2,5,10,20,40,50 لیتر با فشار 5 الی 200 بار .همچنین این شرکت امکان واردات گاز های سپهرگاز کاویان تولید کننده انواع گازهای کالیبراسیون و ترکیبی و میکس ترکیبی میکس از تولید کنندگان معتبر از جملهair liquid-air product-BOC را دارد.سپهرگاز کاویان تولید کننده رنج وسیعی از گاز های ترکیبی میکس از جمله :گاز میکس لیزر ,گاز مخلوط شمارنده هسته ای ,گاز ترکیبی برای مصارف بیولوژیکی و پزشکی ,گاز میکس برای نشتی یابی,گاز مخلوط جذب الکترونی,گاز میکس برای جوشکاری,گاز ترکیبی برای غواصی,گاز میکس برای سنجش آلودگی,اسپان گاز,گاز مرجع,گاز چند جزئی برای طیف بینی اشعه ایکس تولید گازهای میکس-ترکیبی به دو روش وزنی و فشار نسبی انجام می گیرد. روش وزنی رایج ترین مدل و دقیق ترین برای تولید گاز ترکیبی می باشد.در روش فشار نسبی از قانون دالتون برای محاسبه مقادیر موجود در میکس استفاده می شود.البته در تولید گاز ترکیبی محدودیتهای نیز وجود دارد که به ماهیت گازهای استفاده شده در ترکیب بستگی دارد.این محدودیتها با توجه به فاکتور های ایمنی ، امکان واکنش گازها ، پایدار نبودن گازها لحاظ می گردد.

مخلوط گاز کالیبراسیون در بالانس

[table id=31 /]

نکات ایمنی گازهای کالیبراسیون (MSDS)

در بسیاری از مکان های کار آسیب یا بیماری از مخاطرات تنفسی مانند کمبود اکسیژن و حضور گازهای سمی، خطراتی وجود دارد. فن آوری تشخیص و محصولات موجود برای به حداقل رساندن چنین خطر وجود دارد.

قبل از هر روز استفاده از دقت صحت دستگاه های تشخیص گاز، اطمینان حاصل شود که هر کارگر به طور ایمن کار را تمام کند.

دلیل اصلی کالیبراسیون ابزار دقیق و منظم این است که از خوانایی غلط غلظت گاز جلوگیری شود که می تواند منجر به آسیب یا مرگ شود.

ابزار دقیق کالیبراسیون کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که دستگاه به دقت به گاز هایی که برای تشخیص آنها طراحی شده است پاسخ می دهد و کاربران را از شرایط خطرناک پیش از رسیدن به سطوح خطرناک اخطار می دهند. علاوه بر تشخیص و اصلاح لغزش کالیبراسیون، کالیبراسیون به طور منظم کاربر را مطمئن می کند که ابزار کاربردی است.

ابزار تشخیص گاز اغلب در معرض شرایط خنک نگهداری و عملیاتی قرار می گیرد که می تواند آسیب ببیند. هر دو این عوامل می توانند عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار دهند، منجر به قرائت نادرست و یا حتی شکست دستگاه می شود. در حالی که یک واحد ممکن است در طول بازرسی بصری صدا باشد، در واقع می تواند به طور داخلی آسیب ببیند. کالیبراسیون منظم تنها راه مطمئن بودن این است که آشکارساز کاملا کاربردی است.

آموزش کارکنان در روش های مناسب کالیبراسیون، اکثر ابزارهای طراحی شده برای فیلد کالیبره شده با دستورالعمل هایی که در دستورالعمل های کاربر، فیلم های آموزشی یا آموزش های کامپیوتری ارائه شده اند طراحی شده اند. هر کسی که مسئولیت انجام کالیبراسیون ابزار را بر عهده دارد باید آموزش ببیند و بر اساس آن آزمایش شود.

الزامات حمل و انبارش گازهای کالیبراسیون

رگولاتورها باید حذف شوند
سوپاپ ها باید بسته شوند
کلاهک ها باید بسته باشند
سیلندرهای ایمن در سبد سیلندر با زنجیر و حرکت به محل جدید.
سیلندر را به صورت افقی نکشید یا رول نکنید.
برخی از گازها مجاز به حمل وسایل شخصی نیستند
حمل سیلندر گاز فشرده یا مخلوط در وسایل نقلیه که برای چنین مقاصدی غیرقابل استفاده است و توسط پرسنل غیر مجاز و غیرقابل آموزش، می تواند باعث آسیب جدی یا مرگ شود!
اگر سیلندر باید توسط یک کارمند یک فاصله کوتاه حمل شود، الزامات زیر باید پیگیری شود.
یک وسیله نقلیه مناسب مانند کامیون باید برای حمل سیلندر استفاده شود.
از آسیب سیلندر، به ویژه دریچه شیر، در حین حمل و نقل جلوگیری شود و همچنین قبل از تلاش برای حمل و نقل، سیلندر را برای آسیب موجود بازبینی کنید.
سیلندر باید در پشت کامیون قرار گیرد تا تهویه مناسب در صورت نشت فراهم شود. نور مستقیم خورشید یا دمای زیاد می تواند منجر به انتشار محتوای سیلندر شود.
به محض رسیدن به مقصد، سیلندر را از وسیله نقلیه خارج کنید و در محل مناسب قرار دهید.
در اغلب موارد هنگامی که یک گاز فشرده را خریداری می کنید، شما فقط محتویات سیلندر را خریداری می کنید؛ نه خود سیلندر. سیلندرها زباله های خطرناک در نظر گرفته می شوند و به راحتی قابل حمل نیستند و بنابراین باید به فروشنده که از آنها خریداری شده است، بازگردانده شود.

گاز کالیبراسیون

کالیبراسیون | گازهای کالیبراسیون | کاربرد گازهای کالیبراسیون | فروش گازهای ترکیبی و کالیبراسیون | مخلوط های گازی | گازهای مخلوط | کاربرد گازهای مخلوط | فروش مخلوط های گازی و گاز میکس

گاز کالیبراسیون

شرکت سپهر گاز کاویان ، آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد ، دارنده گواهینامه ایزو 17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران در زمینه تولید انواع گاز های مرجع ، امکان تولید و آزمون رنج وسیعی از گازهای مرجع از دو جزیی تا بیش از 15 جز با انواع غلظت های درصد و پی پی ام ، در یک سیلندر را دارد .
شرکت سپهر گاز کاویان دارای آزمایشگاه بسیار پیشرفته و انواع آنلایزر های تخصصی کالیبره جهت آزمون انواع گازهای تولیدی را دارد.
آزمایشگاه سپهر گاز کاویان با اسکوپ گستره جهت آزمون انواع گازهای مورد استفاده در صنایع نفت ، گاز، پتروشیمی ، داروسازی و پزشکی ، فولاد ، مراکز تحقیقات ، صنایع خودروسازی، صنایع لیزر و آزمایشگاههای کالیبراسیون با مجوز صدور سرتیفکیت قابل ردیابی و معتبر ایزو 17025 نقش بسیار اساسی در راستای برآورده نمودن نیازهای داخلی و خودکفایی از واردات گازهای مرجع ایفا می نماید .
آزمایشگاه سپهر گاز کاویان دارای تاییدیه از وزارت نفت ، پالایشگاه گاز پارس جنوبی ، عضویت در لیست تامین کننده های فولاد ، و شرکت های دارویی معتبر با مدارک و مستندات می باشد .
آزمایشگاه سپهر گاز کاویان دارنده بالاترین اسکوپ کاری تولید انواع گازهای مرجع مورد تایید مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (ایزو 17025 ) می باشد .
در مقایسه با گازهای مرجع وارداتی از شرکت های اروپایی معتبر شامل لینده (Linde) و اسکات (Scott) ، گازهای مرجع تولیدی شرکت سپهر گاز کاویان دارای تطابق کامل و بسیار دقیق در رنج PPM (قسمت در میلیون) و PPB (قسمت در بیلیون ) و درصد ((Mol % می باشد .

لیست برخی از گازهای مرجع تولیدی توسط شرکت سپهر گاز کاویان
شرکت سپهر گاز کاویان توانایی تولید و آزمون گاز کالیبراسیون سولفید هیدروژن, متان ,انواع هیدروکربن ها ,نیتریک و سولفور در بالانس گاز های خالص مانند نیتروژن , هوای خشک , گاز متان , آرگون , هلیم و … در غلظت های مختلف را دارا می باشد و جهت گازهای مرجع گواهی نامه معتبر ایزو 17025 به همراه گاز به مشتری تحویل می نماید .

خرید گاز کالیبراسیون

برای خرید گاز کالیبراسیون می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

021-46837072

021-46835980

021-46837950

021-46825845

021-46825765

ترکیبات سولفید هیدروژن

برخی از مخلوط های گازی چند جزیی سولفید هیدروژن تولید شرکت سپهر گاز کاویان به شرح زیر می باشد:
1: 25 PPM Hydrogen Sulfide IN Nitrogen Balance
2: 50 PPM Hydrogen Sulfide IN Air Balance
3: 10 Mol% Hydrogen Sulfide *50 Mol% Carbon Dioxide * Methane Balance
4 : 25 PPM Hydrogen Sulfide * 2.5 Mol% Methane *100 PPM Carbon Monoxide *18 Mol% Oxygen * Nitrogen Balance

ترکیبات متان

برخی از مخلوط های گازی ( گاز کالیبراسیون ) چند جزیی متان تولید شده توسط شرکت سپهر گاز کاویان به شرح زیر می باشد:
1: 2.5 Mol% (50%LEL) Methane IN Air Balance
2: 2.5 Mol % (50%LEL) Methane *20.5 Mol % Oxygen IN Nitrogen Balance
3: 4 Mol% Carbon Dioxide * 5 Mol % Nitrogen * 1 Mol % Methane * 33 Mol % Carbon Monoxide * IN Hydrogen Balance
4: 0.5 Mol % Nitrogen *0.5 Mol % Carbon Dioxide *1.5 Mol % Hydrogen Sulfide *1 Mol % Ethane*0.7 Mol %C3H8 Propane*0 1 Mol % iso Butane*0.1 Mol% n Butane *0.01 Mol % iso Pentane*0.01 Mol% n Pentane*0.01 Mol % n Hexane*0.01 Mol % Heptane IN Methane Balance

ترکیبات هیدروکربن ها

برخی از مخلوط های گازی ( گاز کالیبراسیون ) چند جزیی هیدروکربنی وNatural Gas تولید شده توسط شرکت سپهر گاز کاویان به شرح زیر می باشد:
1: 50%LEL (1.35 Mol%) ISO Ethylen in Air Balance
2: 750 PPM Hydrogen In Propylen Balance
3: 2 Mol %Ethane * 1 Mol %Propane * 0.2 Mol %iso Butane * 0.3 Mol %n Butane * 0.2 Mol %iso pentane * 0.2 Mol %n pentane * 0.05 Mol %n Hexane * 0.05 Mol %n Heptane * 0.05 Mol %n Octane * 0.01 Mol %n Nonane * 0.3 Mol %Nitrogen * 0.1 Mol %Carbon dioxide * Methane Balance
4: 10000 ppm Methane * 2500 ppm Ethane *2500 ppm Propane * 2500 ppm Iso Butane * 2500 ppm N Butane * 2000 ppm Iso Pantane * 2000 ppm N Pantane * 100 ppm N Hexane * 100 ppm N heptane * 100 ppm Octane * 100 ppm Benzen * 100 ppm Toluen * 100 ppm Cyclo Hexane * Nitrogen Balance

ترکیبات نیتریک

برخی از مخلوط های گازی ( گاز کالیبراسیون ) چند جزیی نیتریک اکسید و نیتروژن دی اکسید تولید شده توسط شرکت سپهر گاز کاویان به شرح زیر می باشد:

1 : 1 ppm Nitric Oxide IN Nitrogen Balance
2: 1000 ppm Nitric Oxide IN Nitrogen Balance
3 : 25 ppm Nitrogen Dioxide IN Nitrogen Balance
: 50 ppm Nitrogen Dioxide * 50 ppm Nitric Oxide IN Nitrogen Balance4
: 5 ppm Nitrogen Dioxide * 100 ppm Carbon Monoxide IN Nitrogen Balance5

ترکیبات سولفور

برخی از مخلوط های گازی چند جزیی سولفور تولید شده توسط شرکت سپهر گاز کاویان به شرح زیر می باشد:
1 : 2.5 Mol% Oxygen * 399 ppm Carbon Monoxide * 99 ppm Nitrogen Dioxide * 798 ppm Sulfure Dioxide IN Nitrogen Balance
2: 500 ppm Carbon Monoxide * 5 Mol% Carbon Dioxide * 400 ppm Sulfure Dioxide * 900 ppm Nitrogen Dioxide * 400 ppm Methane *5 Mol % Oxygen IN Nitrogen Balance
3: 1 Mol % Methane * 20 ppm Hydrogen Sulfide * 10 ppm Ammoniac * 50 ppm Nitrogen Dioxide * 200 ppm Sulfure Dioxide * 5 Mol % Carbon Dioxide * 200 ppm Carbon Monoxide * 10 Mol %Oxygen IN Nitrogen Balance

ترکیبات مرکاپتان

برخی از مخلوط های گازی چند جزیی مرکاپتان تولید شده توسط شرکت سپهر گاز کاویان به شرح زیر می باشد:
1 : 15 ppm Methyl Mercaptane * 15 ppm Ethyl Mercaptane * 15 ppm isoPropyl Mercaptane IN Methane Balance
2: 5 ppm Hydrogen sulfide * 100 ppm Metyl Mercaptane * 5 ppm Ethyl Mercaptane * 10 ppm dimethyl Sulfide * 10 ppm Hexyl Mercaptane * 10 ppm dimethyl disulfide IN Methane Balance
3: 1.88 ppm Butyl Mercaptane * 1.89 ppm Carbon disulfide * 0.9 ppm dimethyl sulfide *1.9ppm Ethyl Mercaptane * 2ppm Hydrogen sulfide * 1.9ppm Iso Butyl Mercaptane * 1.88 ppm Iso Propyl Mercaptane * 2ppm Methyl Mercaptane * 1.89ppm 1-Propanethiol * 1.88 ppm sec-Butyl Mercaptane * 1.84ppm tert-Butyl Mercaptane IN Helium Balance