گاز اتان Ethane Gas

گاز اتان-سپهر گاز کاویان

فروش گاز اتان | فروش C2H6| فروش Ethane | گاز اتان | اتان | اتان وارداتی | C2H6 | Ethane

گاز اتان وارداتی در گرید %99.99mol موجود و آماده تحویل میباشد.
گاز اتان گرید %99.99mol در حجم 5 لیتری با فشار 0.75 کیلوگرم در سیلندر کربن استیل موجود میباشد.
گاز اتان گرید %99.99mol در حجم 10 لیتری با فشار1.5 کیلوگرم در سیلندر کربن استیل موجود میباشد.
گاز اتان گرید %99.99mol در حجم 50 لیتری با فشار 15 کیلوگرم در سیلندر کربن استیل موجود میباشد.

[table id=7 /]

نمونه ای از گاز ترکیبی ، مخلوط گازی ، گاز کالیبراسیون ،گازهای میکس داخلی و وارداتی شرکت سپهرگازکاویان :
این ترکیبات گازی در حجم های مختف قابل ارائه میباشد.

گازهای مخلوط mixture gas / گازهای میکس(MIXGAS) / گازهای کالیبراسیون چند جزئی

[table id=8 /]

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: گاز اتان

خواص فیزیکی و شیمیایی

در این مقاله به بررسی برخی خواص شیمیایی و فیزیکی و تاریخچه و … در مورد گاز اتان و کاربردهای این گاز در صنایع میپردازیم;

Ethane gas (گاز اتان) شدیدا مشتعل می‌گردد‌ به همین دلیل است که باید یا خواص گاز اتان بیشتر آشنا شویم تا از خطرات احتمالی این گاز که هنگام کار با آن ممکن است بوجود بیاید جلوگیری نمود. هنگام کار با گاز اتان باید موارد ایمنی رعایت گردد.

توجه داشته باشید هرگز کپسول و سیلندر گاز اتان را روی زمین نغلتانید. اتان از نظر فراوانی دومین گاز فراوان به شمار می‌آید. این گاز در گازهای نفتی نیز یافت می‌شود.

این گاز پرکاربرد در صنایع مختلفی از جمله صنایع پتروشیمی و آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین از اتان در برخی واکنش‌های شیمیایی بعنوان واسطه اسنفاده می‌گردد.

مشخصات کلی گاز اتان:

اتان یک ترکیب هیدروکربنی است که در طبیعت به عنوان یک گاز بی‌بو و بی‌رنگ در فشار و دمای استاندارد وجود دارد. با توجه به حضور یک پیوند ساده در ساختار آن، آن را به عنوان یک هیدروکربن آلکان طبقه بندی می کنند، چهار آلکان اولیه متان ، اتان، پروپان و بوتان است. مانند تمام آلکان ها، اتان نیز بسیار قابل احتراق است، احتراق کامل آن، دی اکسید‌کربن و آب همراه با انتشار 1561 کیلوژول انرژی در هر مول تولید می‌شود. احتراق ناقص گاز اتان منجر به تولید ترکیبات تک کربنی مانند مونوکسید‌کربن و فرمالدهید می‌شود. محصولات بی‌اهمیت اضافی تولید شده در حین احتراق ناقص گاز اتان ، استالدهید، متانول، اتانول و متان هستند. اتان، ماده ایست آلی به فرمول C2H6، از نظر اندازه بعد از متان است. اتمهای اتان مولكول را بر اساس قاعدة يك پيوند (يك زوج الكترون) براي هر هيدروژن و چهار پيوند (چهار زوج الكترون) براي هر كربن با پيوندهاي كووالانسي‌ها به هم متصل اند. از آنجا كه هر اتم كربن به چهار اتم ديگر متصل شده است، اوربيتالهاي پيوندي آن (اوربيتالSP3 ) به سمت گوشه‌هاي يك چهاروجهي هدايت مي‌شوند. همچون در متان، پيوندهاي كربن _ هيدروژن از همپوشاني اوربيتال‌های SP3 با اوربيتالهاي s هيدروژن نتيجه مي‌شوند. پيوند كربن – كربن از همپوشاني دو اوربيتال SP3 حاصل مي‌گردد.

نام ماده (فارسی):اتان
نام ماده (انگلیسی):Ethane
نام تجاری (فارسی):اتان
نام تجاری (انگلیسی):Ethane
سایر اسامی: بی متیل، دی متیل، اتیل هیدرید، متیل متان

کاربرد

اتان به عنوان ماده اولیه برای فرآیند دی هیدرژناسیون، خوراکی برای پتروشیمی ها و .. کاربرد دارد. این ماده تحریک چشمی و پوستی ندارد. اتان در زیر حد انفجاری، سمی نیست. در غلظت‌های بالا جای اکسیژن را می گیرد و باعث خفگی می شود. اتان اولین بار توسط مایکل فارادی در سال 1834 زمانی که یک محلول پتاسیم استات را الکترولیز می کرد ، کشف شد ، نام اتان مشتق شده از “اتر” که در گذشته در لاتین aether و در یونانی aithēr گفته می شده به معنای “هوای بالا” فرمول شیمیایی گاز اتان C2H6 می باشد ، این ترکیب پایدار است و در برابر واکنش مقاومت نشان می دهد ، جرم مولی آن 30.07 گرم بر مول می باشد ، نقطه ذوب آن 181.76- درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن 88.6- درجه سانتیگراد است. اتان در دما و فشار استاندارد، اتان گازی بی رنگ، بی بو و بسیار قابل اشتعال است. با توجه به ماهیت غیر قطبی آن ، آن را در حلال های قطبی مانند آب حل می کنند . به طور معمول میزان حلالیتاتان برای تشکیل یک محلول همگن در دمای اتاق بسیار کم است.

نحوه تولید اتان

پس از متان، اتان دومین جزء تشکیل دهنده گاز طبیعی است. تفاوت گاز طبیعی استحصال شده از میادین مختلف گازی در مقدار اتان از کمتر از 1٪ حجم تا بیش از 6٪ حجم است. تا قبل از سال ١٩٦٠ میلادی، اتان و مولکول های بزرگتر به طور معمول از اجزای متان گاز طبیعی جدا نمی شدند و به سادگی همراه با متان به عنوان یک سوخت سوزانده می شدند. درحالیکه امروزه اتان یکی از مواد اولیه مهم صنایع پتروشیمی است و در حوضه های گاز توسعه یافته از دیگر اجزای گاز طبیعی جدا می شود. اتان همچنین می تواند از گاز نفتی جدا شود، مخلوطی از گازهای هیدروکربنی که به عنوان محصول جانبی پالایش نفت می باشند

اطلاعات فنی C2H6 | اتان

گاز اتان همانند گاز متان و سایر گاز های هیدروکربنی در دسته گاز های آتشزا قرار می‌گیرد

اتان به عنوان یک سوخت پاک دسته بندی شده و همچنین دومین گاز طبیعی عمده زمین پس از متان است.با توجه به ماهیت غیر قطبی آن، آن را در حلال های قطبی مانند آب حل می کنند؛ به طور معمول میزان حلالیت اتان برای تشکیل یک محلول همگن در دمای اتاق بسیار کم است.اتان در زیر حد انفجاری، سمی نیست در غلظت های بالا جای اکسیژن را می گیرد و باعث خفگی می شود.در دمای اتان ، اتان یک گاز قابل اشتعال است. هنگامیکه با هوا به نسبت 12%-3% حجمی مخلوط می شود، تبدیل به یک مخلوط قابل انفجار می شود.

خواص فیزیکی و شیمیائی

[table id=9 /]

کاربرد گاز اتان

استفاده اصلی اتان در صنعت شیمیایی تولید اتن(اتیلن) از طریق فرایند کراکینگ با بخار می باشد.از لحاظ تجربی، اتان به عنوان یک ماده خام جهت تولید سایر ترکیبات شیمیایی به کار میرود. کلراسیون اتان مدت طولانیست که به عنوان یک روش مقرون به صرفه نسبت به کلراسیون اتن جهت تولید وینیل کلریدها می باشد.اتان ممکن است به عنوان مبرد درسیستم های تبریدی برودتی به کار رود. در مقیاس کوچکتر، در تحقیقات علمی، اتان مایع جهت انجماد نمونه های غنی از آب برای میکروسکوپ الکترونی به کار می رود. یک فیلم نازک از آب، به سرعت در اتان مایع در 150- درجه سانتی گراد و یا سردتر غوطه ور شده و خیلی سریع یخ می زند. این انجماد سریع، ساختار اشیاء نرم موجود در حالت مایع را تخریب نمی کند.

مشخصات ایمنی گاز اتان

برخی از اقدامات احتیاطی اضافی در جاییکه اتان به عنوان یک مایع برودتی ذخیره می شود، ضروری است. تماس مستقیم با اتان مایع می تواند به یخ زدگی شدید منجر شود. بخارات اتان مایع، تا هنگامیه که دمای آن ها به دمای اتاق می رسد، سنگین تر از هوا می باشند و در سطح زمین یا مکان های با ارتفاع کمتر جمع شده و در صورت رویارویی با یک منبع احتراق، منبع اتان مایع ردیابی شده و انفجار شدیدی رخ می دهد.گاز اتان تحت فشار بوده و به شدت آتشزا می باشد و مخزن آن باید به دقت حمل گردد.گاز اتان به سرعت باعث خفگی می گردد. همچنین باید از گرما و جرقه بدور باشد.دمای خود اشتعالی گاز اتان 497 درجه می باشد. سیلندر گاز اتان باید به صورت ایستاده حمل شود.

نحوه خرید کپسول گاز اتان

گاز اتان در گریدهای صنعتی و گرید های آزمایشگاهی میباشد این گاز مانند گاز هلیوم ، پروپان و… گاز های وارداتی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید گاز اتان میتوانیم به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید و از یکی از راه های درج شده با ما در تماس باشید

اتان در صنعت کاربردهای زیادی دارد بعنوان مثال از اتان در تولید ترکیب دیگری به نام اتن استفاده می‌گردد.

گاز اتان

اتان هیدروکربنی است که دارای دو اتم کربن است و دارای شش اتم هیدروژن می‌باشد.