گاز ایزو بوتان ISO C4H12

فروش گاز ایزو بوتان | گاز ایزوبوتان وارداتی | iso-C4H12 | فروش 2methylpropane | i-C4H10 | فروش iso-butan | فروش گاز iso-Butane | گاز propane 2-methyl | trimethylmethane

گاز ایزوبوتان در سیلندر های کربن استیل موجود میباشد. این گاز در دسته گاز های هیدروکربنی آتش زا قرار دارد.
گاز ایزوبوتان گرید 5/99 در سیلندر 5 لیتری به میزان 75/0 کیلوگرم ، در سیلندر 10 لیتری به میزان 5/1 کیلوگرم و در سیلندر 50 لیتری به میزان 20 کیلوگرم درسیلندر های کربن استیل موجود میباشد.

 
گاز  با خلوص (گرید) حجم (LIT ) وزن (KG)
گاز ایزو بوتان

99.5 MOL%

5 LIT 0.75 KG
گاز ایزو بوتان

99.5 MOL%

10 LIT 1.5 KG
گاز ایزو بوتان

99.5 MOL%

50 LIT 20 KG

نمونه‌ای از مخلوط گازی وارداتی شرکت سپهرگازکاویان :
این ترکیبات گازی در حجم های مختف قابل ارائه میباشد .

برخی از گازهای کالیبراسیون وارداتی چند جزئی

5.5% C2H6 * 2.0% C3H8 * 0.3% i-C4H10 * 0.5% n-C4H10 * 0.1%  i-C5H12* 3.5 % N2 * 0.9% CO2 * CH4

25% H2 * 15% CO * 15% CO2 * 33% CH4 * 4% N2 * 2% AR * 4% C4H6 * 1% C3H8 * 1% C4H10 5.0% C2H6 * 3.0%C3H8* 1.0% I-C4H10* 1.0% N-C4H10* 6.0 % N2* 3.0% CO2* CH4
90PPMC4H10 * O2 0.9%(C4H10) * Z.Air 30% N-C4H10 * C3H8
50% N-C4H10 * I-C4H10 6.9%(C4H10) * Air 0.9% I-C4H10 (50% LEL) * AIR

مشخصات کلی گاز ایزوبوتان

ایزوبوتان که با نام متیل پروپان هم شناخته می شود، ترکیب شیمیایی با فرمول C4H10 می باشد که یکی از ایزومرهای بوتان است. i-C4H10 ساده ترین آلکان دارای کربن نوع سوم می باشد.
به دلیل افزایش نگرانی ها در مورد تخریب لایه ازن توسط گازهای فرئون، استفاده از ایزوبوتان در سیستم های تبریدی، مخصوصا در یخچال و فریزرهای خانگی و همچنین در اسپری ها توسعه پیدا کرده است. هنگامی که به عنوان مبرد یا پیشران(در اسپری ها) مورد استفاده قرار می گیرد، ایزوبوتان با عنوان R-600a شناخته می شود.

مشخصات فنی گاز ایزوبوتان

محل نگه داری ایزوبوتان باید به دور از نور خورشید، در یک منطقه خشک، خنک و با تهویه خوب و به دور از مواد ناسازگار باشد.
شیر سیلندرهای ایزوبوتان تا هنگامیکه مورد استفاده قرار نگرفته اند باید محکم بسته باشد.
دمای سیلندرها نباید از Cᵒ52، تجاوز کند.

نام گاز : ایزوبوتان نماد شیمیائی : ISO-C4H10
وزن مولکولی : 58.12gr/mol ظرفیت گرمائی ویژه : 96.65 j/k mol
نقطه ذوب :   159.42ċ- نقطه چوش :  11.7ċ-

کاربرد گاز ایزوبوتان

در برخی از اجاق های قابل حمل از مخلوط ایزوبوتان با پروپان، معمولا با نسبت 20:80 استفاده شده است.
ایزوبوتان به عنوان ماده اولیه در صنعت پتروشیمی برای مثال در سنتز ایزواکتان به کار می رود.
استفاده از ایزوبوتان در سیستم های تبریدی از سال 1993 با پروژه Greenfreeze صلح سبز در شرکت آلمانی Foron آغاز شد.
در این راستا، ترکیب های خالص، ایزوبوتان خشک(R-600a)، پتانسیل تخریب لایه ازن و همچنین پتانسیل گرم کردن کره زمین ناچیزی دارد بنابرابن می تواند به عنوان جایگزین کاربردی برای R-12, R-22, R-134a و دیگر مبردهای کلروفلوئوروکربن ها یا هیدروفلوئوروکربن ها به کار رود.
در فرایند دوغاب چورون فیلیپس، برای تهیه پلی اتیلن با دانسیته بالا، ایزو بوتان به عنوان رقیق کننده به کار می رود.
ایزوبوتان به عنوان سوخت در قوطی های آئروسل و محصولات فوم نیز به کار می رود، همچنین به عنوان ماده اولیه جهت تولید پروپیلن اکسید، به کار می رود؛ به این ترتیب که ایزوبوتان به ترشیو بوتیل هیدروپراکسید اکسید شده و سپس با پروپیلن واکنش می دهد. ترشیوبوتانول به عنوان محصول فرعی این فرایند معمولا جهت تولید افزودنی های بنزین مانند: متیل- ترشیو بوتیل اتر(MTBE) مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات ایمنی گاز ایزوبوتان

سیلندرهای حاوی ایزوبوتان باید دور از گرما، سطح داغ، جرقه و هر منبع احتراق دیگر نگه داشته شود.
در صورت تماس چشمی: فورا چشم را با آب فراوان شست و شو دهید.
در صورت استنشاق: مصدوم را در معرض هوای تازه قرار دهید. چنانچه نفس نمی کشد، تنفس مصنوعی توسط پرسنل آموزش دیده انجام گیرد.
در صورت تماس پوستی: محل موردنظر را با آب فراوان بشویید. لباس و کفش آلوده شده را فورا جدا کنید. در مورد تماس با حالت مایع نرمال بوتان، بافت یخ زده را به آرامی با آب ولرم شست و شو دهید.

گاز ایزو بوتان | Iso-Butane

گاز ایزو بوتان گازیست که در دما و فشار استاندارد قابل اشتعال است.
گاز ایزو بوتان خطرناک و قابل انفجار و در صورت پخش شدن در هوا ایجاد خفگی می کند.
گاز ایزوبوتان با نام دیگر methylpropane ، یک ایزومر بوتان است. ایزو بوتان ساده ترین آلکانی است که در آن یک کربن به سه کربن دیگر متصل است . نگرانی از تخریب لایه ازن توسط گاز فرئون استفاده از isobutane را به عنوان یک گاز برای سیستم های تبرید افزایش داده است و به عنوان R-600A شناخته شده است .
نحوه تولید :
هیدروکربن ها معمولا از دو روش تولید می شوند : 1. جداسازی براساس ایجاد شرایط تعادل فازی بین بخار ومایع (Flash Vaporization) و 2. جداسازی برپایه اختلاف نقطه جوش هیدروکربنها(Stabilization by Fraction ) .

در روش اول تثبیت میعانات گازی براثر عمل تفکیک عناصر فرار از هیدروکربن‌های سنگین‌تر براساس تعادل فازی بین بخار و مایع در یک سری Flash Tank تارسیدن به یک RVP معین صورت می‌پذیرد. در روش دوم جدایش عناصر سبک و قابل تبخیر از هیدروکربن‌های سنگین براساس اختلاف در نقطه جوش هیدروکربن‌ها صورت می‌پذیرد.

کاربرد ایزو بوتان 

گاز خنک کننده در سیستم های تبرید : در یخچال و فریزر خانگی ، به عنوان یک نیروی محرکه در افشانه ها معمولا ایزو بوتان به عنوان یک ماده خام در صنعت پتروشیمی برای مثال در سنتز isooctane استفاده می شود.
ایزو بوتان در مخلوط با آرگون، در شمارشگر گایگر و به عنوان آشکارساز در فلورسانس اشعه X (XRF) به عنوان quentching گاز استفاده می شود همچنین به عنوان گاز معرف شیمیایی طیف سنجی جرمی یونیزاسیون استفاده می‌شود. در مخلوط با دیگر هیدروکربن ها، isobutane به عنوان نقطه مرجع در اندازه گیری PCI هیدروکربن و زغال سنگ استفاده می شود. Isobutane در مخلوط گاز کالیبراسیون در صنعت پتروشیمی استفاده می‌شود

اطلاعات ایمنی ایزو بوتان

نکات ایمنی :
ایزو بوتان در دمای عادی قابل اشتعال است . راههای خاموش سازی : فوم ، CO2 ، مواد شیمیایی خشک و…
روش های ویژه ایمنی : استفاده از اسپری آب برای خنک کردن محفظه های در معرض آتش ، و برای پراکنده کردن گاز در صورتی که نشتیات مشتعل نشده باشند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *