گاز نیتروژن دی اکسید NO2 Gas

نیتروژن دی اکسید

فروش گاز نیتروژن دی اکسید | فروش گاز دی اکسید نیتروژن | گاز دی نیتروژن تترو اكسید | فروش گاز N2O4 | NO2 | گاز نیتروژن پراکسید | گاز دی اکسید نیتروژن | NO2 Gas| Nitrogen dioxide Gas

شرکت سپهر گاز کاویان قادر به تامین گاز نیتروژن دی اکساید در حجم سیلندرهای : سیلندر 2 لیتری (150 بار)، سیلندر 5 لیتری (150 بار) , سیلندر 10 لیتری (150 بار)، سیلندر 20 لیتری (150 بار) , سیلندر 40 لیتری (150 بار)، سیلندر 50 لیتری (200 بار) بادرصد خلوص 99.999 %mol ، 99.99%mol،99/9995%mol ، 99.9999%mol (گرید4، 5 ،5.5 ،6).
برای اولین بار در ایران قادر به تولید گاز های ترکیبی و مخلوط های گازی که درصدی یا ppm و یا ppb از نیتروژن دی اکسید می باشد.

مشخصات کلی گاز نیتروژن دی اکسید

نیتروژن دی اکسید، مايع زرد قهوه ای، يا گاز قهوه ای قرمز) بالای Fᵒ70) با بویی بسیار تند و زننده است.
نیتروژن دی‌اکسید با فرمول شیمیایی NO2 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۳۰۳۲۵۵۲ است. که جرم مولی آن ۴۶٫۰۰۵۵ g/mol می‌باشد. این گاز به رنگ قهوه‌ای سرخ‌فام است و سمی و بویی بسیار تند و زننده دارد.

دی‌اکسید نیتروژن از مهمترین آلاینده‌های هوا به شمار می رود. هر سال میلیون‌ها تن از این گاز در اثر فعالیت‌های انسانی به ویژه مصرف سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. دی‌اکسید نیتروژن در ترکیب با هوای مرطوب تولید اسید نیتریک می‌کند که موجب پوسیدگی شدید فلزات می‌شود. همچنین در غلظت‌های بالا باعث ایجاد مه‌دود شده و میدان دید را به شدت کاهش می‌دهد و بر رشد گیاهان اثر منفی شدید دارد. این گاز از اثر گلخانه‌ای نیز برخوردار است.

دی‌اکسید نیتروژن از مهمترین آلاینده‌های هوا به شمار می رود. هر سال میلیون‌ها تن از این گاز در اثر فعالیت‌های انسانی به ویژه مصرف سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. دی‌اکسید نیتروژن در ترکیب با هوای مرطوب تولید اسید نیتریک می‌کند که موجب پوسیدگی شدید فلزات می‌شود. همچنین در غلظت‌های بالا باعث ایجاد مه‌دود شده و میدان دید را به شدت کاهش می‌دهد و بر رشد گیاهان اثر منفی شدید دارد. این گاز از اثر گلخانه‌ای نیز برخوردار است.

مشخصات فنی گاز نیتروژن دی اکسید

نیتروژن دی اکسید به گاز بی رنگ دی نیتروژن تتروکسید در دمای پایین تبدیل می شود و در دمای بالاتر به نیتروژن دی اکسید تبدیل می شود.
نیتروژن دی اکسید معمولا از طریق اکسایش نیتریک اکسید توسط اکسیژن هوا تولید می شود.
NO2 در تعادل با گاز بی رنگ دی نیتروژن تتروکسید(N2O4) می باشد.

خصوصیات فیزیک و شیمیایی گاز نیتروژن دی اکسید

جرم مولکولی (g/mol)حلالیت(%)فشاربخار(mmHg)نقطه ذوب(˚F)نقطه جوش(˚F)
46واکنش می دهد7208/1170


دی اکسید نیتروژن به عنوان تترو اکسید نیتروژن نیز شناخته شده است.
دی اکسید نیتروژن گاز مایل به قرمز قهوه ای با بوی تند قوی است. این هنگامی تشکیل می شود اکسید نیتریت با اکسیژن مخلوط شود.
دی اکسید نیتروژن یکی از عوامل بزرگ در واکنشهای جوی که باعث تشکیل اوزون سطح زمین می شود. این تا حد زیادی با ایجاد برونشیت حاد و پنومونی بر سلامت انسان اثر دارد.
سوزاندن چوب و یا نفت سفید باعث مواجهه با غلظت بالای آن می شود.
کربن راست فعال دارای ظرفیت کم برای دی اکسید نیتروژن است. استفاده از کربن مناسب مخصوص که در فیلترهای دستگاه تصفیه هوا وجود دارد توصیه می شود.

کاربرد گاز نیتروژن دی اکسید

NO2 در سنتز صنعتی نیتریک اسید که سالانه میلیون ها تن تولید می شود، نقش حدواسط را ایفا می کند.

مشخصات ایمنی گاز نیتروژن دی اکسید

حفاظت فردی: اجتناب از تماس پوستی و چشم، شستشوی پوست آلوده، استفاده از وسايل حفاظت تنفسی مناسب از نوع ماسك تنفسی خودكفا با فشار مثبت.

اقدامات كنترل اضطراری:

آتش سوزی: فقط از اسپری آب و فوگ استفاده شود. از پودر خشک، CO2 و هالون استفاده نشود. از وارد شدن آب به داخل مخازن جلوگیری شود. در صورت امكان دور كردن مخازن از محل آتش سوزی.

نشتی يا ريخت و پاش: حذف تمامی منابع تولید جرقه. اتصال به زمین وسايل مورد استفاده.

تماس چشمی: شستشوی فوری با آب فراوان
تماس پوستی: شستشو با آب فراوان
تماس استنشاقی: اقدامات حمايتی تنفسی: انتقال فرد به هوای آزاد، قراردادن مصدوم در وضعیت مناسب، دادن تنفس مصنوعی در صورت وقفه تنفسی و فراهم نمودن كمك های پزشكی فوری.

سازمان حفاظت محیط زیست برای اولین بار استانداردهای NO2 را در سال 1971 تعیین می کند تنظیم هر دو استاندارد اولیه (برای محافظت از سلامت) و استاندارد ثانویه (برای محافظت از رفاه و آسایش عمومی) در 0.053 قسمت در میلیون (ppb53) سالانه به طور متوسط می باشد. شواهد علمی کنونی مواجههNO2 ، اعم از 30 دقیقه تا 24 ساعت، با اثرات تنفسی جانبی از جمله التهاب راه های هوایی در افراد سالم و افزایش علائم تنفسی در افراد مبتلا به آسم همراه است.

گاز نیتروژن دی اکسید

گاز نیتروژن دی اکسید با نماد شیمیایی NO2 است. در گاز دی اکسید نیتروژن یک اتم نیتروژن با دو اتم اکسیژن دارای پیوند کوالانسی می‌باشد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *