گاز کریپتون Kr Gas

فروش گاز کریپتون | فروش گاز Kr | فروش KR Gas | فروش krypton | سیلندر کریپتون

مشخصات کلی گاز کریپتون

کریپتون ، یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است که دارای نشان Kr و عدد اتمی 36 می‌باشد. کریپتون که گازی نجیب و بی‌رنگ است، به مقدار بسیار کم در اتمسفر وجود داشته ، بوسیله شکنش هوای مایع جدا می‌شود. همچنین از کریپتون به همراه سایر گازهای کمیاب در لامپهای فلورسنت استفاده می‌شود. این گاز برای بسیاری از اهداف عملی بی‌اثر است، اما ترکیباتی را با فلوئور ساخته است.
تاریخچه
کریپتون را ( از واژه یونانی kryptos به معنی پنهان ) ، “Moris Travers” و “by William Ramsay” در سال 1898 در پس‌مانده‌های حاصل از تبخیر تقریبا” تمامی اجزاء هوای مایع کشف کردند. در سال 1960 و با یک توافق بین‌المللی ، متر بر اساس نور خارج شده از یک ایزوتوپ کریپتون تعریف شد. این توافق ، جایگزین standard meter پاریس شد که یک میله فلزی ساخته شده از آلیاژ ایریدیم – پلاتین بود، ( در ابتدا این میله یک ده میلیونیم ربع محیط قطبی زمین برآورد می‌شد). در اکتبر 1983 ، آژانس بین‌المللی اوزان و مقیاسات ، جایگزین معیار کریپتون شد. اکنون متر را بعـنوان مسافتی که نور در مـدت 458,1 ، 792 ، 299 ثانیه در خلاء طی می‌کند، تعریف می‌کنند.
پیدایش
مقدار این گاز در اتمسفر زمین تقریبا” 1ppm است. این گاز را می‌توان بوسیله تقطیر شکنه‌ای هوای مایع بدست آورد.
خصوصیات قابل توجه
فعالیت شیمیایی کم کریپتون ، آنرا گازی بی‌اثر می‌نامند و رنگ نارنجی و سبز طیفی درخشان آن ، از خصوصیات این گاز محسوب می‌شود. کریپتون یکی از محصولات شکافش اورانیم می‌باشد. کریپتون جامدشده ، سفید و بلورین بوده و از ساختار کریستالی مکعبی که خصوصیت تمامی گازهای کمیاب است، ساخته شده است.
ترکیبات
کریپتون مانند سایر گازهای کمیاب از نظر شیمیایی شدیدا” بی‌اثر به‌حساب می‌آید، اما مطالعاتی که در سال 1960صورت گرفت، بعضی از ترکیبات کریپتون را شناسایی نمود. دی‌فلورید کریپتون بصورت مقادیر گرمی و از راههای متفاوتی بدست آمده است. فلوریدهای دیگر کریپتون و یک نمک آن به نام اکسی اسید نیز شناسایی شده است. یونها و مولکول ArKr و KrH کشف شده و شواهدی مبنی بر وجود KrXe و KrXe وجود دارد.
ایزوتوپها
کریپتون بطور طبیعی متشکل از شش ایزوتوپ پایدار می‌باشد. نشانه طیفی کریپتون به‌راحتی با تعدادی خط بسیار باریک بوجود می‌آید.Kr-81 ، ایزوتوپ رادیواکتیو با نیمه عمر 250000 سال ، محصولی از واکنشهای جوی با سایر ایزوتوپهای طبیعی کریپتون است. کریپتون همانند زنون ، نزدیک آبهای سطحی به‌شدت ناپایدار است، بنابراین از Kr-81 برای تاریخ گذاری ( 000، 00 8 تا 000، 50 سال ) آبهای زیرزمینی استفاده می‌شود.Kr-85

گاز نجیب رادیواکتیو بی‌اثر ، با نیمه عمر 76، 10 سال است که بر اثر شکاف اتمی اورانیم و پلوتونیم تولید می‌گردد. منابع آن عبارت است از: آزمایش بمب اتمی ، رآکتورهای اتمی و رها شدن Kr-85 از رآکتورهای اتمی در خلال فرآیند مجدد میله‌های سوخت.

درجه شیب زیادی بین نیمکره شمالی و جنوبی وجود دارد که به‌علت مخلوط همرفتی ، چگاله‌ها در قطب شمال 30% بیشتر از قطب جنوب است.

کاربردهای گاز کریپتون

از سال 1960 تا 1983 معیار بین‌المللی طول ، براساس نور خارج شده از اتمهای تحریک شده کریپتون تعریف شده بود: بخصوص متر بعنوان طول موجهای 73،763،650، 1خط ارسال نارنجی – قرمز که از اتمهای کریپتون 86 ساطع شده بود، تعریف گشت. اندرون گیر کریپتون با هیدروکینون و فنل ساخته شده است. از KR-85 در آنالیزهای شیمیایی استفاده می‌شود. وقتی آنرا در مواد جامد مختلفی قرار دهیم، کریپتونات‌ها بوجود می‌آیند و فعالیت آنها در واکنشهای شیمیایی سطحی حساس است. بعلاوه از این گاز نجیب در فلاشهای عکاسی که به عکس‌برداری سریع نیاز دارد، استفاده می‌شود، اما این کاربرد به‌علت قیمت گران کریپتون محدود است.

توصیه های ایمنی در مورد گاز

1. اطلاعاتی که می توان از روی بدنه سیلندر متوجه شد بدین صورت می باشد : شماره سیلندر ، فشار تحت سیلندر ، تاریخ تست سیلندر و سال ساخت سیلندر می باشد هرگز سعی بر این نداشته باشید که اطلاعات بر روی سیلندر را از بین ببرید و یا سعی کنید این اطلاعات ناخوانا شوند.
2. قبل از استفاده از سیلندر می توان نام و مشخصات آن را بر روی سرتیفیکیت که بنا به شرکت طبق استاندارد 17025 می باشد کنترل کنید.
3. قبل از استفاده از سیلندر گاز از خطرات احتمالی و خصوصیت های آن گاز و سیلندر آگاهی پیدا کنید.
4. وقتی از سیلندر گاز استفاده نمی کنید ،همیشه شیر آن را ببندید، حتی اگر برای مدت کوتاه باشد.
5. نشتی شیر سیلندر را کنترل کنید .بهترین راه استفاده برای تست نشتی آب و صابون می باشد.
6. زمانی که سیلندر را از شرکت در یافت می کنید .سیلندر را پلمپ شده ، همراه با گلویی ، آنالیز و سرتیفیکیت معتبر دریافت کنید گازهای مصرفی شرکتتان را حتما از شرکت های معتبر که دارای استاندارد 17025 می باشند خریداری نمایید.
7. ا ز تماس روغن یا گریس با شیر سیلندر جلوگیری کنید.تماس روغن یا گریس با گازهای مایع مثل اکسیژن ، یک مخلوط قابل انفجار ایجاد می کند.
8. سیلندر ها را همیشه بصورت عمودی نگهداری کنید و اطمینان پیدا کنید که به خوبی م-هار شده است.
9. هرگز سیلندرها را بدون درپوش (گلویی) جابجا نکنید . در موقع جابجایی سیلندر ها توجه داشته باشید که درپوش (گلویی) بخوبی از شیر محافظت کند.
10. یک سیلندر پر از گاز در صورتی که شیر آن به هر دلیلی کنده شود درست مثل یک موشک عمل می کند با وجود وزنی در حدود 65 کیلوگرم با شتابی فوق العاده زیاد در زمانی کمتر از یک دهم ثانیه به سرعتی در حدود 55 کیلومتر در ساعت میرسد . یک موشک با این وزن و سرعت چه خسارتی میتواند در آزمایشگاه یا کارخانه شما ببار آورد؟
11. برای جابه جایی سیلندر ، هرگز آنها را روی زمین نغلتانید . آنها را بطور عمودی روی پایه آن بچرخانید.
12. بهتر است برای جابجایی سیلندر از یک گاری چرخدار استفاده کنید ،حتی اگر برای فاصله کوتاهی جابه جا می کنید.
13. هرگز سیلندر را با استفاده از درپوش یا شیر آن بلند نکنید.
14. برای بار زدن سیلندر در وانت یا کامیون از پالت های دارای حفاظ استفاده کنید.
15. برای بلند کردن یک سیلندر خوابیده روی زمین مواظب کمر خود باشید . از ماشین های ران خود استفاده کنید.
16. با تجربیات طولانی هرگز سعی نکنید ،جلوی یک سیلندر در حال سقوط را بگیرید !
17. در موقع چرخاندن سیلندر ،مواظب انگشتان خود باشید و همیشه از دستکش ضخیم استفاده کنید.
18. در موقع جابجایی سیلندر ، از کفشهای ایمنی استفاده کنید.
19. سرعت زیاد در چرخاندن سیلندر می تواند حادثه بیافریند.
20. سیلندر های که زیر باران خیس شده اند لغزنده هستند و بایستی در جابجایی آنها دقت بیشتری بعمل آید.
21. اگر چه سیلندر ها در اندازه ای مختلفی هستند ، ولی بیشتر آنها برای اشغال فضای کمتر باریک وبلند می سازند.این باعث میشود که سیلندر ها از تعادل و پایداری کمتری برخوردار باشند .هرگز آنها را به تنهایی در وسط انبار یا کارگاه یا آزمایشگاه رها نکنید.آنها را به کار دیوار ببرید و در سطح صاف آنها را به شکل اطمینان بخش مهار کنید .
22. پس از استفاده از سیلندر ،درپوش محافظ سیلندر را مجددا روی آن ببندید.
23. از محلهای ناصاف و کثیف برای نگهداری سیلندر استفاده نکنید.
24. سیلندر گازهای سمی بایستی در محلی نگهداری شوند که دارای حفاظ و قفل بوده و در مسیر رفت و آمد افراد غیر متخصص قرار نداشته باشند .
25. انبار سیلندر ها بایستی دارای تهویه خوب باشد و امکان عبور کافی هوا تامین شود تا از جمع شدن گازها در انبار جلوگیری شود.
26. در انبار سیلندر ها بایستی تابلوهایی نصب شود که به خوبی نوع گازها نگهداری شده را نشان دهد. محل سیلندر های پر و خالی بایستی از هم جدا بوده و به خوبی مشخص باشند.
27. از فشار گاز برای تمیز کردن میز یا کف و یا تمیز کردن سرو لباس استفاده نکنید.
28. هرگز از فشار گاز برای شوخی کردن با همکاران استفاده نکنید. نتیجه این شوخی مهلک خواهد بود . گزارشات متعددی از ترکیدگی اعضا داخلی بدن و بیرون آمدن چشم از حدقه و از این قبیل در اثر شوخی با فشار گاز وجود دارد.
29. فشار مستقیم گاز از شیر سیلندر می تواند به چشمان شما آسیب برساند.
30. هرگز یک سیستم تحت فشار گاز را قبل از حصول اطمینان از اینکه فشار سیستم تخلیه شده است باز نکنید.در این مورد فشار نما ها (گیج) قابل اعتماد نیستند هرگ برای از بین بردن نشتی ها آچار استفاده نکنید .مگر اینکه قبلا فشار گاز در سیستم تخلیه کرده باشد.
31. فشار نماها ( گیج ها ) بایستی بطور ادواری آزمایش و کالیبره شوند. فشار نماها بایستی طوری نصب شوند که قابل دیدن بوده و بالاتر از سطح صورت قرار گرفته باشند.
32. قبل از وصل کردن فشار گاز به یک سیستم فشار کاری آن بررسی کرده و بیش از آن فشار به سیستم اعمال نکنید.
33. لوله های گاز که ارزش دارند را با بست محکم کنید چرا که احتمال به روز نشتی به علت لرزش زیاد وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *