گاز آرسین AsH3 Gas

فروش گاز آرسین

فروش گاز آرسین | گاز آرسین آزمایشگاهی | گاز هیدروژن آرسنید AsH3 Gas | گاز آرسنیک تری هیدرید | گاز آرسنیک هیدرید | گاز آرسنس هیدرید Arsine Gas

مشخصات کلی گاز آرسین

آرسین یک ترکیب معدنی با فرمول AsH3 است. اغلب اصطلاح آرسین برای توصیف دسته ای از ترکیبات آلی آرسنیک با فرمول (AsH3-xRx (R=aryl or alkyl مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال As(C6H5)3، که تری فنیل آرسین نامیده می شود، یک آرسین است.
AsH3 به طور معمول از واکنش As3+ با H- تهیه می شود:

4 AsCl3 + 3 NaBH4 → 4 AsH3 + 3 NaCl + 3 BCl3

آرسین یک مولکول هرمی با زاویه H-تا-H 91.8ᵒ و سه پیوند هم ارز As-H به طول 519/1 آنگستروم می باشد.

مشخصات فنی گاز آرسین

      جرم مولکولی(g/mol) حلالیت(%) فشاربخار(atm) نقطه ذوب(˚F) نقطه جوش(˚F)
78 20 14.9 168.2- 81-

در حالت استاندارد، آرسین یک گاز بی رنگ و متراکم تر از هوا می باشد که به مقدار اندک درآب (20% درᵒC 20)، و به خوبی در بسیاری از حلال های آلی حل می شود. با وجود اینکه آرسین به خودی خود بی بو می باشد؛ به محض اکسید شدن توسط هوا، بوئی شبیه به بوی سیر و یا در غلضت های بالاتر از ppm 5 بویی شبیه به بوی ماهی دارد. این ترکیب به طور معمول، به عنوان یک گاز پایدار در نظر گرفته می شود چراکه در دمای اتاق بسیار کند تجزیه می شود اما در دمای نزدیک به ᵒC230 تجزیه به آرسنیک و هیدروژن سریع است البته عوامل بسیاری از قبیل: رطوبت، حضور نور و کاتالیزورهای خاص( به عنوان مثال آلومنیوم) سرعت تجزیه را سرعت می بخشند.

کاربرد گاز آرسین:

آرسین AsH3 در سنتز مواد نیم رسانا وابسته به میکروالکترونیک ها و لیزرهای حالت جامد مورد استفاده قرار می گیرد. آرسنیک می تواند به سیلیکون و ژرمانیوم متصل شود. آرسین AsH3 برای ساختن نیم رسانا GaAs از طریق رسوب دهی بخار شیمیایی(CVD) در ᵒC 900-700مورد استفاده قرار می گیرد.

Ga(CH3)3 + AsH3 → GaAs + 3 CH4

برای کاربردهای میکروالکترونیک، آرسین AsH3 از طریق یک منبع گازی زیراتمسفری تامین می شود. در این نوع بسته بندی گاز، آرسین AsH3 بر روی یک جاذب متخلخل جامد در داخل یک کپسول گاز جذب می شود. این روش اجازه می دهد تا گاز ذخیره شده بدون فشار، به طور قابل ملاحظه ای خطر نشت گاز از کپسول را کاهش دهد. با این دستگاه، آرسین AsH3 با اعمال خلاء به دریچه خروجی سیلندر گاز به دست می آید. جهت تولید نیم رسانا، این روش برای فرایندهایی که تحت خلاء بالا کار می کنند، عملی می باشد.

مشخصات ایمنی گاز آرسین:

سمیت آرسین AsH3 متمایز از سایر ترکیبات آرسنیک است. علت اصلی مسمومیت، استنشاق است اگرچه مسمومیت از طریق پوست هم گزارش شده است. آرسین AsH3 به هموگلوبین در گلبول های قرمز حمله کرده و سبب از بین رفتن آنها می شود.
اولین نشانه های مسمومیت که ممکن است چند ساعت طول بکشد؛ سر درد، سرگیجه و حالت تهوع و به دنبال آن، علائم کم خونی همولیتیک ظاهر می شود. و در موارد بسیاری آسیب به کلیه ها در دراز مدت اتفاق می افتد.

مشخصات کلی آرسین

فرمول شیمیایی: AsH3
وزن مولکولی: 77.57
اسامی مترادف: هیدروژن آرسنید؛ آرسنیک تری هیدرید
ویژگی ها: گاز؛ نقطه جوش ˚c 62.5- ؛ نقطه ذوب ˚c 116.3- ؛ دانسیته g/mL 3.484 در ˚c 20
حدمجاز: OSHA : 0.05 ppm
NIOSH: 0.002 mg/m3/15 min C; carcinogen
ACGIH : 0.05 ppm; carcinogen

احتیاطات ویژه:

آرسین سرطانزایی انسانی است. با کلیه اسیدهای غلیظ در زیرهود کار کنید. آرسین از راه جذب تنفسی بینهایت سمی است، در زیر هود دارای تهویه مناسب با آن کار کنید.

کشف و سنتز:

AsH3 به طور کلی توسط واکنش AS3 + منابع با معادل H- آماده شده است.

4 AsCl3 + 3 NaBH4 → 4 AsH3 + 3 + 3 BCl3 نمک طعام

در سال 1775 به عنوان گزارش، کارل Scheele آرسنیک (III) اکسید روی با در حضور اسید کاهش می یابد. این واکنش مقدمه ای برای آزمون مارش، زیر توضیح داده شده است.

روش دیگر، منابع As3- واکنش با معرف پروتونی به همچنین تولید این گاز:

Zn3As2 + 6 H + → 2 AsH3 + 3 + Zn2
Na3As + 3 HBR → AsH3 + 3 NaBr

واکنش

درک ما را از خواص شیمیایی AsH3 به خوبی توسعه یافته و می توان بر اساس متوسط رفتار PH3 و SbH3 پیش بینی.

تجزیه حرارتی

معمول برای یک هیدرید سنگین (به عنوان مثال، SbH3، H2Te، SnH4)، AsH3 ناپایدار با توجه به عناصر آن است. به عبارت دیگر، AsH3 پایدار جنبشی اما نه ترمودینامیکی.

2 AsH3 → 3 H2 + 2

این واکنش تجزیه اساس آزمون مارش زیر توضیح داده شده، که فلزی به عنوان تشخیص است.

اکسیداسیون

ادامه قیاس به SbH3، AsH3 به آسانی متمرکز O2 و یا غلظت رقیق O2 در هوا اکسید شده:

2 AsH3 + 3 O2 → As2O3 + 3 H2O

آرسین خشونت در حضور اکسید کننده های قوی، مانند پرمنگنات پتاسیم، سدیم یا اسید هیپوکلریت نیتریک واکنش نشان می دهند.

پیشرو به مشتقات فلزی

AsH3 به عنوان یک پیش ماده برای مجتمع های فلزی “برهنه” (یا “تقریبا برهنه”) به عنوان استفاده می شود. گویا گونه dimanganese [(C5H5) منگنز (CO) 2] 2AsH، در جایی که هسته Mn2AsH مسطح است.

آزمون Gutzeit

آزمون مشخصه برای آرسنیک شامل واکنش AsH3 با نقره +، موسوم به تست Gutzeit برای آرسنیک است. اگرچه این آزمون منسوخ در شیمی تحلیلی تبدیل شده است، واکنش های اساسی بیشتر نشان دادن میل AsH3 برای کاتیونهای فلزی “نرم”. در آزمون Gutzeit، AsH3 است با کاهش ترکیبات آرسنیک در آب تولید شده، به طور معمول arsenites، با Zn در حضور H2SO4. AsH3 گازی تکامل یافته است و سپس به AgNO3 یا به عنوان پودر و یا به عنوان راه حل قرار گرفته است. با AgNO3 جامد، AsH3 واکنش می دهد و Ag4AsNO3 زرد، در حالی که AsH3 با محلول AgNO3 واکنش نشان می دهد به Ag3As سیاه و سفید.

واکنش اسید و باز

خواص اسیدی از اوراق قرضه-H اغلب استفاده قرار گیرد. بنابراین، می توان AsH3 deprotonated:

AsH3 + NaNH2 → NaAsH2 + NH3

پس از واکنش با trialkyls آلومینیوم، AsH3 می دهد trimeric [R2AlAsH2] 3، که در آن R = (CH3) 3C. [12] این واکنش مربوط به مکانیزم که اشکال از GaAs به AsH3 (پایین را ببینید) است.

AsH3 است به طور کلی در نظر گرفته غیر اساسی است، اما می توان آن را توسط superacids پروتون به نمک isolable از گونه چهار ضلعی [AsH4] + [13]

واکنش با ترکیبات هالوژن

واکنش آرسین با هالوژنها (فلوئور و کلر) و یا برخی از ترکیبات آنها، مانند تری کلرید نیتروژن، بسیار خطرناک است و می تواند در انفجار منجر شود.
چون دانه های زنجیر
در مقابل به رفتار PH3، AsH3 کند زنجیر پایدار را شکل داد، اگر چه H2As-AsH2 و حتی H2As-به عنوان (H) -AsH2 تشخیص داده شده است. diarsine ناپایدار بالا -100 درجه سانتی گراد است.

نرم افزار
میکرو الکترونیک برنامه های کاربردی

AsH3 در سنتز مواد مربوط به میکرو الکترونیک و لیزرهای حالت جامد نیمه هادی استفاده می شود. مربوط به فسفر، آرسنیک یک n-نا خالص برای سیلیکن و ژرمانیم است از همه مهمتر، AsH3 است استفاده می شود تا GaAs به نیمه هادی های رسوب شیمیایی بخار (CVD) در 700-900 درجه سانتی گراد.:

GA (CH3) 3 GaAs با + AsH3 → + 3 CH4

برای برنامه های کاربردی میکرو الکترونیک، آرسین می توان از طریق یک منبع گاز زیر اتمسفر ارائه شده است. در این نوع از بسته های گاز، آرسین بر روی یک جاذب متخلخل جامد در داخل یک سیلندر گاز جذب شده. این روش اجازه می دهد تا گاز به بدون فشار ذخیره می شود، به طور قابل توجهی کاهش خطر نشت گاز آرسین از سیلندر. با استفاده از این دستگاه، آرسین با اعمال خلاء به سیلندر گاز دریچه خروجی به دست آمده. برای تولید نیمه هادی، این روش عملی است به عنوان این فرآیند معمولا تحت خلاء بالا به کار گیرند.

جنگ بوسیله گازهای شیمیایی

قبل از جنگ جهانی دوم آرسین از آنجا که به عنوان یک سلاح جنگ شیمیایی ممکن ارائه شده است. گاز بی رنگ، تقریبا بی بو است، و 2.5 برابر چگال تر از آب، به عنوان یک اثر blanketing به دنبال در جنگ شیمیایی مورد نیاز است. آن را نیز در غلظت های بسیار پایین تر از کسانی که مورد نیاز به بوی عطر و بوی شبیه سیر آن کشنده است. به رغم این ویژگی ها، آرسین شد هرگز به طور رسمی به عنوان یک سلاح به دلیل قابلیت اشتعال بالا و اثر بخشی پایین تر آن است که به فسژن جایگزین غیر قابل اشتعال در مقایسه استفاده می شود. از سوی دیگر، چند ترکیبات آلی بر اساس آرسین، مانند lewisite (β-chlorovinyldichloroarsine)، adamsite (diphenylaminechloroarsine)، کلارک من (diphenylchloroarsine) و کلارک II (diphenylcyanoarsine) است که به طور موثر برای استفاده در جنگ شیمیایی توسعه یافته است.
علم پزشکی قانونی و آزمون مارش آرسین است نیز به خوبی شناخته شده در علم پزشکی قانونی دلیل آن است که یک واسطه شیمیایی در تشخیص مسمومیت آرسنیک. قدیمی (اما بسیار حساس) آزمون مارش تولید آرسین در حضور آرسنیک است. در این روش، در حدود 1836 توسط جیمز مارش توسعه یافته، بر درمان یک نمونه به عنوان حاوی بدن قربانی (معمولا معده) با عنوان بر اساس روی الکلی و اسید سولفوریک رقیق: اگر نمونه شامل آرسنیک، آرسین گازی تشکیل خواهد شد. گاز به یک لوله شیشه ای را فرا گرفت و تجزیه با استفاده از حرارت در اطراف 250-300 درجه سانتی گراد حضور به عنوان توسط تشکیل یک سپرده در بخش گرم از تجهیزات نشان داد. از سوی دیگر، به ظاهر از سپرده آینه سیاه و سفید در قسمت سرد از تجهیزات نشان دهنده وجود آنتیموان (به SbH3 بسیار ناپایدار تجزیه حتی در دماهای پایین).

آزمون مارش به طور گسترده ای در پایان قرن 19th و شروع 20th استفاده می شود. تکنیک امروزه پیچیده تر مانند طیف سنجی اتمی، استقرایی همراه پلاسما و تجزیه و تحلیل فلورسانس اشعه ایکس در زمینه پزشکی قانونی شده است. هر چند روش فعال سازی نوترونی برای تشخیص سطوح اثری از آرسنیک در اواسط قرن 20th استفاده می شود، از آن زمان از استفاده در پزشکی قانونی مدرن کاهش یافته است.

زهر شناسی

برای سم شناسی از دیگر ترکیبات آرسنیک، آرسنیک، تری اکسید آرسنیک و Arsenicosis را ببینید. سمیت آرسین متمایز از دیگر ترکیبات آرسنیک است. مسیر اصلی قرار گرفتن در معرض توسط استنشاق، اگر چه پس از تماس با پوست مسمومیت نیز توصیف شده است. آرسین حمله هموگلوبین در گلبول های قرمز خون، باعث آنها را به توسط بدن نابود شود.
اولین نشانه های قرار گرفتن در معرض، که می تواند چندین ساعت را به آن مشهود است، سردرد، سرگیجه و حالت تهوع، و به دنبال علائم کم خونی همولیتیک (سطوح بالای بیلی روبین کونژوگه انجام)، haemoglobinuria و نفروپاتی. در موارد شدید، آسیب به کلیه ها می تواند طولانی مدت.

قرار گرفتن در معرض غلظت 250 پی پی ام آرسین به سرعت کشنده است: غلظت 25-30 ppm و به مدت 30 دقیقه قرار گرفتن در معرض مهلک است، و غلظت 10 پی پی ام می توان در زمان قرار گرفتن در معرض طولانی منجر به مرگ نشانه های مسمومیت پس از مواجهه به نظر می رسد غلظت 0.5. ppm است. اطلاعات کمی در مورد سمیت مزمن آرسین وجود دارد، اگر چه منطقی است که فرض کنیم که در مشترک با دیگر ترکیبات آرسنیک، قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند به arsenicosis منجر شود.
حدود مواجهه شغلی
کشور را محدود
آرژانتین تایید سرطان زا در انسان
استرالیا TWA 0.05 پی پی ام (0.16 mg / m3 باشد)
بلژیک TWA 0.05 پی پی ام (0.16 mg / m3 باشد)
بلغارستان تایید سرطان زا در انسان
کلمبیا سرطان زا در انسان
دانمارک TWA 0.01 پی پی ام (0.03 mg / m3 باشد)
مصر TWA 0.05 پی پی ام (0.2 mg / m3 باشد)
فرانسه VME 0.05 پی پی ام (0.2 mg / m3 باشد)

VLE 0.2 پی پی ام (0.8 mg / m3 باشد)
مجارستان TWA 0.2 میلی گرم / 0.8 m3STEL mg / m3 باشد
ژاپن شغلی حد مواجهه 0.01 پی پی ام (0.032 mg / m3 باشد)

به طور مداوم از 0.1 ppm (0.32 mg / m3 باشد)
اردن تایید سرطان زا در انسان
مکزیک TWA 0.05 پی پی ام (0.2 mg / m3 باشد)
هلند MAC-TCG 0.2 mg / m3 باشد
نیوزیلند TWA 0.05 پی پی ام (0.16 mg / m3 باشد)
نروژ TWA 0.003 پی پی ام (0.01 mg / m3 باشد)
فیلیپین TWA 0.05 پی پی ام (0.16 mg / m3 باشد)
لهستان TWA 0.2 mg / m3 باشد STEL 0.6 mg / m3 باشد
روسیه STEL 0.1 mg / m3 باشد
سنگاپور تایید سرطان زا در انسان
کره جنوبی TWA 0.05 پی پی ام (0.2 mg / m3 باشد)
سوئد TWA 0.02 پی پی ام (0.05 mg / m3 باشد)
سوئیس MAK-هفته 0.05 پی پی ام (0.16 mg / m3 باشد)
تایلند TWA 0.05 پی پی ام (0.2 mg / m3 باشد)
ترکیه TWA 0.05 پی پی ام (0.2 mg / m3 باشد)
پادشاهی متحده TWA 0.05 پی پی ام (0.16 mg / m3 باشد)
ایالات متحده 0.05 پی پی ام (0.2 mg / m3 باشد)
ویتنام تایید سرطان زا در انسان همچنین ببینید
اسید Cacodylic
اکسید Cacodyl
آلیاژ Devarda، همچنین به تولید آرسین در آزمایشگاه مورد استفاده قرار فهرست گازهای بسیار سمی آزمون مارش اول مورد استفاده قرار به تجزیه و تحلیل AsH3 جیمز مارش در سال 1836 اختراع آزمون در حال حاضر به نام خودش Stibine سبز Scheele، یک رنگدانه محبوب در اوایل قرن 19th استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *