گاز رادون چیست و چه کاربردی دارد؟

گاز رادون چیست? - سپهر گاز کاویان

سپهر گاز کاویان تولید کننده و تامین کننده گازهای خالص وترکیبی دارای گواهینامه ISO17025 و آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد ایران می باشد.جهت خرید گازهای خالص و ترکیبی تماس بگیرید.02146835980 – 09128699025

گاز رادون یک گاز بی رنگ، بی بو و رادیواکتیو است که به وسیله واپاشی های مقادیر کم اورانیوم موجود در خاک و سنگ ها به صورت طبیعی ایجاد می شود. این گاز رادیواکتیو به دلیل واپاشی رادیواکتیو اورانیوم در خاک و سنگ ها به وجود می آید.

گاز رادون چیست

کاربردهای گاز رادون

گاز رادون با آن که یک گاز پرتوزا به حساب می آید، اما کاربردهای بسیار مهم و مفیدی در زمینههای مختلف دارد. از جمله کاربردهای رادون در پزشکی است. در اوایل قرن بیستم، از این عنصر برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شد. اما بعد از کشف این موضوع که رادیکالهای آزاد سبب ایجاد سلولهای سرطانی در بدن می شوند، این روش منسوخ شد. زیرا عناصر پرتوزا خود سبب ایجاد رادیکالهای آزاد در بدن می شوند

بیشتر بخوانید | کاربرد گاز نیتروژن در پزشکی

خطرات رادون

رادون برای سلامتی مضر است. قرار گرفتن در معرض سطوح بالای رادون می تواند به ابتلا به سرطان ریه و دیگر بیماریها منجر شود. سطوح بالای رادون در منازل و محیط کار می تواند به ویژه برای سیگاریها و کسانی که سابقه سیگاری بودن دارند، خطر بیشتری ایجاد کند.

تست رادون

تست رادون در منازل و محیط کار برای تشخیص سطوح رادون و کاهش آن به منظور کاهش خطرات سلامتی انجام می شود. بستن پنجره و افزایش تهویه در صورت عدم وجود راه عبور هوای مناسب، کاهش چشمگیر و یا پایداری در سطح رادون ایجاد نمی کند. دستگاه های تهویه در صورت عدم وجود راه عبور هوای مناسب، باعث بدتر شدن مشکل رادون می شوند.

بنابراین، گاز رادون یک گاز رادیواکتیو است که به دلیل واپاشی رادیواکتیو اورانیوم در خاک و سنگ ها به وجود می آید. کاربردهای آن در پزشکی و خطرات آن برای سلامتی به ویژه در منازل و محیط کار وجود دارد. تست رادون برای کاهش سطوح رادون و کاهش خطرات سلامتی انجام می شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی رادون

رادون یک گاز پرتوزای بی‌رنگ، بی‌بو، بدون مزه و از نظر شیمیایی بی‌اثر است. خواص فیزیکی رادون شامل موارد زیر است:

رنگ: بی رنگ

بو: بی بو

مزه: بدون مزه

نقطه ذوب: 1713 درجه سانتیگراد

نقطه جوش: 2950 درجه سانتیگراد

چگالی: 2.648 گرم بر سانتی‌متر مکعب

حلالیت: نامحلول در آب و اسیدها، محلول در اسید هیدروفلوریک

قطبیت: نامحلول در آب و اسیدها، محلول در اسید هیدروفلوریک

انعطاف پذیری: انعطاف‌پذیر

پی اچ: 7 در مقیاس موس

خواص شیمیایی رادون شامل موارد زیر است:

رادیواکتیو: رادیواکتیو

واپاشی: واپاشی رادیواکتیو

رادیو دارو: رادیو دارو

پزشکی هسته‌ای: پزشکی هسته‌ای

رادون به بدن انسان وارد می‌شود به وسیله تنفس. رادون در هوا به صورت گازی شکل است و با تنفس به راحتی به بدن انسان وارد می‌شود. سپس رادون در ریه متلاشی می‌شود و ذره آلفا انتشار می‌دهد. ذره آلفا به رادیکالهای آزاد تبدیل می‌شود که می‌توانند به سلولهای بدن آسیب برسانند.

چه روش‌هایی برای اندازه‌گیری رادون در محیط وجود دارد

روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری رادون در محیط وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به زیر اشاره کرد:

اندازه‌گیری رادون در آب:

آزمایش آزمایشگاهی تایید شده دقیق‌ترین و جامع‌ترین روش اندازه‌گیری رادون در آب است.

اندازه‌گیری غلظت رادون:

این روش برای تایید موفقیت آمیز بودن یک استراتژی اجرایی جهت کاهش غلظت رادون است. اندازه‌گیری اولیه کوتاه مدت (معمولاً ۲ تا ۷ روز) برای تعیین غلظت رادون انجام می‌شود.

اندازه‌گیری رادون در خاک:

روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری رادون در خاک وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به اندازه‌گیری رادون در خاک با استفاده از دستگاه‌های پسیو و دستگاه‌های اندازه‌گیری بلند مدت اشاره کرد.

اندازه‌گیری رادون در هوا:

روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری رادون در هوا وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به اندازه‌گیری رادون در هوا با استفاده از دستگاه‌های پسیو و دستگاه‌های اندازه‌گیری بلند مدت اشاره کرد.

اندازه‌گیری رادون در ساختمان‌ها:

بستن پنجره و افزایش تهویه در صورت عدم وجود راه عبور هوای مناسب، کاهش چشمگیر و یا پایداری در سطح رادون ایجاد نمی کند. دستگاه‌های تهویه در صورت عدم وجود راه عبور هوای مناسب، باعث بدتر شدن مشکل رادون می‌شوند.

اندازه‌گیری رادون در منازل:

در منازل، سطوح بالای رادون می‌تواند به ویژه برای سیگاریها و کسانی که سابقه سیگاری بودن دارند، خطر بیشتری ایجاد کند. بستن پنجره و افزایش تهویه در صورت عدم وجود راه عبور هوای مناسب، کاهش چشمگیر و یا پایداری در سطح رادون ایجاد نمی کند.

اندازه‌گیری رادون در محیط کار:

در محیط کار، سطوح بالای رادون می‌تواند به ویژه برای سیگاریها و کسانی که سابقه سیگاری بودن دارند، خطر بیشتری ایجاد کند. بستن پنجره و افزایش تهویه در صورت عدم وجود راه عبور هوای مناسب، کاهش چشمگیر و یا پایداری در سطح رادون ایجاد نمی کند.

بنابراین، روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری رادون در محیط وجود دارد و انتخاب روش مناسب به شرایط خاص محیط بستگی دارد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *