سپهر گاز کاویان تولید کننده و تامین کننده گازهای خالص وترکیبی دارای گواهینامه ISO17025 و آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد ایران می باشد.جهت خرید گازهای خالص و ترکیبی تماس بگیرید.02146835980 – 09128699025

دی اکسید کربن

فروش گاز دی اکسیدکربن | فروش گاز کربن دی اکسید | فروش گاز CO2 | فروش Carbon Dioxide | گاز دی اکسیدکربن | فروش گاز کربنیک | دی اکسیدکربن وارداتی | CO2 | Carbon DioxideCO2

در گرید های 99.5 ، 99.9 ، 99.99 ،99.995 و 99.999 موجود میباشد.
گاز دی اکسید کربن گرید 99.5 (pharmaceutical grade) در سیلندر 10 لیتری به میزان 5 کیلوگرم ، در سیلندر 40 لیتری به میزان 18 کیلوگرم و در سیلندر 50 لیتری به میزان 25 کیلوگرم موجود میباشد(در سیلندر های کربن استیل).

گاز دی اکسید کربن گرید 99.9 (food grade) در سیلندر 5 لیتری به میزان 2.5 کیلوگرم ، در سیلندر 10 لیتری به میزان 5 کیلوگرم ، در سیلندر 40 لیتری به میزان 18 کیلوگرم و در سیلندر 50 لیتری به میزان 25 کیلوگرم موجود میباشد.

گاز دی اکسید کربن گرید99.99 (HiQ carbon dioxide grade) در سیلندر 5 لیتری به میزان 1کیلوگرم ، در سیلندر 10 لیتری به میزان 2 کیلوگرم و در سیلندر 50 لیتری به میزان 25 کیلوگرم موجود میباشد.

گاز دی اکسید کربن گرید 99.995 (HiQ carbon dioxide grade) در سیلندر 5 لیتری به میزان 1کیلوگرم ، در سیلندر 10 لیتری به میزان 2 کیلوگرم و در سیلندر 50 لیتری به میزان 25 کیلوگرم موجود میباشد.

گاز دی اکسید کربن گرید 99.999 (HiQ carbon dioxide grade) در سیلندر 5 لیتری به میزان 1کیلوگرم ، در سیلندر 10 لیتری به میزان 2 کیلوگرم و در سیلندر 50 لیتری به میزان 25 کیلوگرم موجود میباشد.

گاز با خلوص (گرید)حجم (Lit)وزن (kg)
گاز دی اکسید کربن< 99.5 mol%10 Lit5 kg
گاز دی اکسید کربن< 99.5 mol%40 Lit18 kg
گاز دی اکسید کربن< 99.5 mol%50 Lit25 kg
گاز دی اکسید کربن< 99.9 mol%5 Lit2.5 kg
گاز دی اکسید کربن< 99.9 mol%10 Lit5 kg
گاز دی اکسید کربن < 99.9 mol%40 Lit18 kg
گاز دی اکسید کربن< 99.9 mol%50 Lit25 kg
گاز دی اکسید کربن99.99 mol%5 Lit1 kg
گاز دی اکسید کربن99.99 mol%10 Lit2 kg
گاز دی اکسید کربن99.99 mol%50 Lit25 kg
گاز دی اکسید کربن99.995 mol%5 Lit1 kg
گاز دی اکسید کربن99.995 mol%10 Lit2 kg
گاز دی اکسید کربن99.995 mol%50 Lit25 kg
گاز دی اکسید کربن99.999 mol%5 Lit1 kg
گاز دی اکسید کربن99.999 mol%10 Lit2 kg
گاز دی اکسید کربن99.999 mol%50 Lit25 kg

سپهرگازکاویان تولید کننده و واردکننده گازهای آزمایشگاهی و مخلوط گازی (گازهای کالیبراسیون) با کیفیت بالا و تمامی تجهیزات وابسته به صنایع مختلف می باشد. سپهرگازکاویان در تامین گازهای خالص آزمایشگاهی و گازهای ترکیبی در حد درصدppb ،ppm از قبیل گاز دی اکسید کربن فعال می باشد.

فروش گازخالص دی اکسید کربن |قیمت گاز دی اکسید کربن خلوص بالا | سپهر گاز کاویان |خرید گاز کربن دی اکسید خالص|شارژ گاز خالص کربن دی اکسید گرید بالا|سیلندر مخصوص کربن دی اکسید

گاز دی اکسید کربن دارای چه خواصی است؟

این سوالی است که شاید ذهن بسیاری از افراد ازجمله خود شما را درگیر کرده باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا با جمع آوری مطالب مهم در مورد گاز دی اکسید کربن مانند مشخصات فنی گاز دی اکسید کربن، مشخصات ایمنی کربن دی اکسید، نحوه‌ی توزیع CO2در گلخانه و تبدیل گاز دی اکسید کربن به انرژی پاک به سوالات شما پاسخ دهیم.

درباره خواص کربن دی اکسید می‌توان گفت که این گاز گازی بی رنگ و بی بو است. تنفس گاز دی اکسید کربن در غلظت بالا ابتدا ممکن است ایجاد مزه ترش در دهان و سوزش در گلو و بینی کند و در نهایت باعث خفگی فرد گردد.

از سایر خصوصیات گاز دی اکسید کربن می‌توان به عملکرد CO2 مانند یک سپهر حرارتی اشاره نمود به اینصورت که گاز کربن دی اکسید یک گاز گلخانه ای به شمار میاید و با اثر گلخانه ای که دارد از نفوذ سرما به زمین جلوگیری میکند و گرما به دام افتاده و دمای زمین افزایش میابد.

گاز دی اکسید کربن کاربردهای فراوانی دارد بعنوان مثال کربن دی اکسید که در بازدم انسان وجود دارد در کپسول آتشنشانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاز دی اکسید کربن در صنایع دیگری از جمله صنعت نوشابه سازی و آب های گازدار کاربرد دارد.

مشخصات کلی گاز کربن دی اکسید

CO2 حاضر در اتمسفر در نقش یک سپر حرارتی برای زمین کار می‌کند و با اثر گلخانه‌ای طبیعی خود از سرما در زمین جلوگیری می‌کند. اگرچه تراکم‌های بالای دی اکسید کربن در جو زمین، که با سوختن سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود، به عنوان آلاینده جوی شناخته می‌شود .

جالب است بدانید مقدار دی اکسید کربن زمین تقریبا”با سیاره زهره برابر است. این گاز در زهره به شکل ابرهایی با ضخامت زیاد است ولی در زمین بصورت سنگهای آهکی در trust وجود دارد. دی اکسید کربن ابتدا در جو زمین بوده , سپس با آب اقیانوسها ترکیب شده و بصورت سنگهای آهکی در آمده است. گفتنی است در حال حاضر مقدار دی اکسید کربن اقیانوسهای زمین 60 برابر موجودی آن در جو زمین می باشد. دی اکسید کربن با نام گاز کربنیک هم شناخته می شود.

CO2اولین بار توسط شیمیدانی به نام جان با تبسیت وان هلمونت در قرن هفده شرح داده شد. این شیمیدان ، موقع سوزاندن زغال چوب در محفظه بسته‌ای ، متوجه شد که جرم خاکستر بدست آمده ، مقداری کمتر از جرم زغال چوب اولیه می‌باشد. بنابراین به زبان ساده توضیح داد که مقداری زغال چوب در اثر سوختن به جسمی نامرئی یا گازتبدیل شده است.

CO2 یکی از گازهای موجود در اتمسفر می‌باشد که از سوختن مواد آلی در حضور اکسیژن کافی ایجاد می‌شود و گازی بی‌رنگ و بی‌بو ودارای طعمی مایل به حموضت می‌باشد. گیاهان از این گاز در فرایند فتوسنتز برای ساختن کربوهیدراتها استفاده می‌کنند و با جذب آن، اکسیژن آزاد می‌کنند. دی اکسید کربن موجود در اتمسفر به عنوان سپر حرارتی زمین عمل کرده و با اثر گلخانه‌ای طبیعی مانع از سرد شدن زمین می‌شود. البته غلظت‌های بالای CO2 در جو (که از سوخت‌های فسیلی حاصل می‌شود) به عنوان آلاینده جوی بشمار می‌رود.

دی اکسید کربن گازی بی‌رنگ می‌باشد که تنفس آن در غلظت‌های بالا باعث ایجاد مزه ترش دردهان و احساس سوزش در بینی و گلو می‌شود (عمل خطرناکی که در آن احتمال خفه شدن شخص بالاست). این اثر ناشی از حل شدن CO2 دی اکسید کربن در بزاق دهان و تولید محلول اسیدی ضعیفی به نام اسید کربونیک می‌باشد

مولکول دی اکسید کربن خطی و دارای دو پیوند دوگانه بین کربن و دو اتم اکسیژن می‌باشد. ماده‌ای غیر قطبی می‌باشد و در دمای پایین تر از 78- درجه سانتیگراد متراکم شده و جسم سفید رنگ جامدی به نام یخ خشک ایجاد می‌کند. دی اکسید کربن مایع فقط تحت فشار خاصی تشکیل می‌شود. به میزان کمی در آب حل می‌شود و اسید ضعیف اسید کربنیک تولید می‌کند که آن هم بطور جزئی به بی‌کربنات و کربنات تفکیک می‌شود.

مشخصات فنی گاز کربن دی اکسید

دی اکسید کربن بی رنگ بوده و در غلظت‌های کم، گازی بی‌بو و در غلظت های بالا، بوی شدید اسیدی دارد. در دما و فشار استاندارد، دانسیته کربن دی اکسید تقریبا 1.98 کیلوگرم بر متر مکعب است که 1.67 برابر هوا می باشد.

دی اکسید کربن در فشار پایین تر از 5.1 اتمسفر استاندارد(kPa520) هیچ حالت مایعی ندارد. این گاز در اتمسفر 1(فشار نزدیک سطح دریا)، و دمای زیر 78.5-درجه سانتی گراد به صورت جامد ته نشین شده و در دمای بالاتر از این دما جامد تشکیل شده به گاز تبدیل می شود. در حالت جامد، دی اکسید کربن را یخ خشک نامیده می شود.

نام گاز : دی اکسید کربننماد شیمیائی : CO2
شکل مولکولی : خطیجرم مولی استاندارد : 44.0095gr/mol
چگالی در حالت گازی : 1.98g/Lچگالی در حالت جامد : 1600g/L
چگالی مایع در نقطه جوش : 0.808gr/cm3ظرفیت گرمائی : 29.124j/mol . k
نقطه ذوب : 78.15ċ-نقطه جوش : 57.15ċ-
لیست مشخصات فنی گاز CO2

کاربرد گاز کربن دی اکسید

کربن دی اکسید CO2مایع و جامد در صنایع غذایی بعنوان سرماساز استفاده می‌شود. بعنوان مثال درحمل ونقل بستنی و سایرمواد غذایی منجمد برای ایجاد سرما از یخ خشک استفاده می‌کنند. یکی از کاربردهای مهم CO2 کربن دی اکسید استفاده در صنایع نوشابه‌های گازدار می‌باشد.

بکینگ پودرها و جوش شیرین مورد استفاده در پخت نان یا کیک در اثر حرارت کربن دی اکسید CO2 آزاد می‌کنند که این امر باعث پف کردن و متخلخل شدن نان می‌شود. بدلیل خاموش کردن آتش و غیر اشتعال بودن در کپسول های آتش نشانی بعنوان یک آتش خاموش‌کن ارزان و سریع از کربن دی اکسید CO2مایع فشرده استفاده می‌شود.

برای کم کردن واکنش پذیری استیلن در حمل و نقل بعنوان گاز بی اثر در کپسول‌های جوشکاری می‌توان از کربن دی اکسید CO2استفاده کرد، چون نسبت به سایر گازهای بی‌اثر مثل هلیوم وآرگون ارزان‌تر می‌باشد. دی اکسید کربن حلال خوبی برای اکثر ترکیبات می‌باشد. به این دلیل در صنایع داروسازی توجه زیادی به کربن دی اکسید CO2 معطوف شده است تا بعنوان حلال کمتر سمی جایگزین حلال‌های آلی کلر‌دار شود.

در صحنه‌های نمایش از یخ خشک برای ایجاد مه و دود استفاده می‌کنند. با افزودن یخ خشک به آب ، بخاری حاوی CO2 کربن دی اکسید و رطوبت ایجاد می‌شود که شبیه مه به نظر می‌آید. لیزرهای کربن دی اکسید CO2جزو لیزرهای مهم صنعتی می‌باشند.

• در صنایع نفت و گاز: در روش موسوم به بازیافت ثالثیه به کار می رود.

• در جوشکاری و تولید فلزات: در ترکیب با آرگون در فرآیند جوش به روش قوس الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

• در صنایع شیمیائی: جهت کنترل دمای راکتورها مورد استفاده قرار می گیرد.

• در لیزرهای کربن دی اکسید CO2: از این گاز با درجات خاص استفاده میشود.

• در آب و فاضلاب: برای خنثی کردن فاضلاب های قلیائی به کار می رود.

• در پزشکی: در ترکیب با اکسیژن یا هوا برای بهبود عملکرد تنفس عمیق مورد استفاده قرار می گیرد.

• در صنایع غذائی و آشامیدنی: در تولید نوشابه های گاز دار، در ترکیب با مخلوطهای هیدروژنی در بسته بندی مواد غذائی، به صورت مایع در فرآیند سردکردن و فریز کردن مواد غذائی و به صورت یخ خشک در فرآیند توزیع مواد غذائی به کار می رود.

مشخصات ایمنی گاز کربن دی اکسید کربن

خطرات فیزیكی:

قابلیت اشتعال/ احتراق: گاز غیر قابل اشتعال.

مواد ناسازگار/ واكنش پذير: گرد و غبار فلزی ماند منیزيم، زيركونیم، تیتانیم، آلومینیم، كروم و منگنز در صورت تعلیق در كربن دی اكسید خواص احتراقی و انفجاری ايجاد می كنند. در آب ايجاد اسید كربنیك می کند.

خطرات سمی:

مواجهه: استنشاقی، تماس پوستی و يا چشمی )مايع و جامد.

علائم: سردرد، سرگیجه، بی قراری، پارستزی، تنفس مشكل، تعريق، احساس ناراحتی، افزايش ضربان قلب، فشارخون، خفقان آور،

تشنج،كما، سرمازدگی )مايع و يخ خشك.

غلظت دی اکسید کربن موجود در هوای محیط چیزی در حدود ppm340 (از لحاظ حجمی) می باشد. همه گیاهان در این شرایط به خوبی رشد می نمایند؛ اما بواسطه بالا رفتن غلظت ۲CO تا۱۰۰۰ ppm، نرخ فتوسنتز نیز افزایش خواهد یافت؛ که در نهایت منجر به افزایش مواد قندی و کربو هیدراتهای قابل دسترس برای رشد گیاهان می شود.

هر گونه گیاه سبز در حال رشد در یک گلخانه کاملاً بسته (که اصلاً تهویه نمی شود و یا اینکه تهویه کمی دارد) غلظت دی اکسید کربن را در طول روز به کمتر از ppm200 کاهش می دهد. کاهش در نرخ فتوسنتز، هنگامی که غلظت ۲CO از ppm 340 به ppm 200 می رسد، برابر است با افزایش آن هنگامی که غلظت ۲CO از ppm 340 به ppm 1300 می رسد. با یک حساب سرانگشتی در می یابیم که افت سطح دی اکسید کربن به پایینتر از سطح محیط تأثیرات بسیار بیشتری نسبت به افزایش آن به بالاتر از سطح محیط خواهد داشت.

در گلخانه های جدید و به بخصوص در سازه های دو جداره که نفوذ هوای بیرون کاهش یافته است؛ غلظت دی اکسید کربن در زمانهای بخصوصی از سال به راحتی می تواند به پایینتر از ppm 340 افت نماید. این موضوع تأثیرات منفی قابل توجهی برروی رشد گیاهان خواهد داشت. تهویه مناسب در طول روز می تواند میزان دی اکسید کربن را تا نزدیکی سطح محیطی آن بالا ببرد؛ اما میزان آن هرگز به سطح محیطی ppm340 باز نخواهد گشت. تأمین دی اکسید کربن تنها روش غلبه بر این اختلاف سطح و افزایش غلظت ۲CO به بالاتر از ppm 340 است؛ که برای اکثر محصولات گلخانه ای پر منفعت می باشد.

میزان غنی سازی دی اکسید کربن به نوع محصول، شدت نور، دما، تهویه، مرحله رشد گیاه و ملاحظات اقتصادی بستگی دارد. نقطه اشباع دی اکسید کربن در غلظتی حدود ۱۰۰۰ تا ppm 1300 حاصل می شود. غلظت کمتری (۸۰۰ تا ppm1000) برای محصولاتی مانند گوجه فرنگی، خیار، فلفل و کاهو توصیه می شود. افزایش غلظت دی اکسید کربن دوره رشد گیاه را کوتاه می نماید (۵ تا۱۰ درصد)، کیفیت و بازده محصول را بهبود می بخشد و همچنین اندازه و ضخامت برگها را افزایش می دهد.

توزیع دی اکسید کربن در گلخانه

وجود یک سیستم توزیع مناسب دارای اهمیت زیادی است. توزیع دی اکسید کربن عمدتاً به حرکت هوا در میان گلخانه وابسته است. این موضوع ناشی از آن است که دی اکسید کربن در خلال فرآیند پخش نمی تواند مسافت زیادی را طی نماید. به عنوان مثال هنگامی که برای یک محوطه بزرگ و یا برای چند گلخانه متصل به هم، تنها یک منبع دی اکسید کربن مورد استفاده قرار می گیرد، سیستم توزیع مناسبی باید نصب شود.

این سیستم باید به گونه ای طراحی شود که توزیع یکسانی را در سطح گلخانه، بخصوص زمانی که از دی اکسید کربن مایع یا دی اکسید کربن مربوط به گاز دودکش استفاده می شود، فراهم نماید. فن های جریان افقی یا سیستم های فن- جت، توزیع یکنواختی را به وسیله حرکت حجم زیادی از هوادر گلخانه )هنگامی که دریچه های بالایی بسته شده و فن های خروجی در حال کار نمی باشند) فراهم می نمایند.

امروزه پرورش دهندگانی که از دی اکسید کربن مایع یا دی اکسید کربن مربوط به گاز دودکش استفاده می کنند، از سیستم توزیعی با شیر مرکزی همراه با لوله های منحصر به فرد، که دارای سوراخ هایی با فاصله مساوی هستند، استفاده می کنند.

این لوله ها در قسمت پایین محصولات (سایه بان) قرار گرفته اند. البته جریان هوا در گلخانه نیز کسب دی اکسید کربن توسط محصولات را افزایش می دهد. در واقع با این کار لایه مرزی اطراف برگها کاهش یافته و مولکولهای دی اکسید کربن به سطح برگها نزدیکتر می شوند.

دی اکسید کربن در گلخانه

سالهای زیادی است که به منافع غنی سازی دی اکسید کربن در گلخانه ها، برای افزایش رشد و تولید گیاهان پی برده شده است. دی اکسید کربن یکی از ضروری ترین اجزاء فتوسنتز می باشد. همانطور که در بخش قبل اشاره شد، فتوسنتز یک فرآیند شیمیایی است که انرژی نور خورشید را برای تبدیل دی اکسید کربن و آب به مواد قندی در گیاهان سبز مورد استفاده قرار می دهد؛ سپس این مواد قندی در خلال تنفس گیاه برای رشد آن مورد استفاده قرار می گیرند.

اختلاف بین نرخ فتوسنتز و تنفس، مبنایی برای میزان انباشتگی ماده خشک در گیاهان می باشد. در تولید گلخانه ای، هدف همة پرورش دهندگان، افزایش ماده خشک و بهینه سازی اقتصادی محصولات می باشد. دی اکسید کربن با توجه به بهبود رشد گیاهان، باروری محصولات را افزایش می دهد.

بعضی از مواردی که باروری محصولات به وسیله غنی سازی دی اکسید کربن افزایش داده می شود عبارتند از :

گلدهی قبل از موعد

بازده میوه دهی بالاتر

کاهش جوانه های ناقص در گلها

بهبود استحکام ساقه گیاه و اندازه گل

بنابراین پرورش دهندگان گل و گیاه باید دی اکسید کربن را به عنوان یک ماده مغذی در نظر بگیرند.

برای اکثر محصولات گلخانه ای، میزان خالص فتوسنتز به واسطة بالا بردن میزان دی اکسید کربن از ppm 340 تا ppm1000 افزایش می یابد. آزمایش های صورت گرفته بر روی بیشتر گیاهان نشان داده است که با افزایش میزان دی اکسید کربن تا ppm1000 فتوسنتز به اندازة 50% افزایش خواهد یافت.

البته برای بعضی از گیاهان اضافه کردن دی اکسید کربن تا ppm 1000 در نورکم، از لحاظ اقتصادی، توصیه نمی شود. برای بعضی دیگر از گیاهان مانند گل لاله ، هیچ پاسخی نسبت به اضافه کردن دی اکسید کربن مشاهده نشده است. دی اکسیدکربن در خلال باز شدن دهانه ای، توسط فرآیند پخش به گیاه وارد می شود. استومتاها سلولهای اختصاصی هستند که به طور عمده در قسمت زیرین برگها و در لایة بیرونی قرار گرفته اند. باز و بسته شدن این سلولها اجازه می دهد که معاوضة گازها صورت گیرد. تغلیظ 2CO دراطراف برگها، بالا گیری دی اکسید کربن در گیاهان را قویاً تحت تأثیر قرار می دهد.

تغلیظ بیشتر 2CO، منجر به بالا گیری بیشتر 2CO در گیاهان می شود. سطح نور، دمای برگها و دمای هوای محیط، رطوبت نسبی، تنش آبی، غنی سازی دی اکسید کربن و میزان اکسیژن موجود در هوا و برگها از جمله فاکتورهای محیطی هستند که باز و بسته شدن استومتا را کنترل می نمایند.

در حقیقت غنی سازی محیط گلخانه به وسیله اضافه کردن دی اکسید کربن، رشد گیاهان را در همه موارد به جز در پایین ترین سطوح نور افزایش می دهد. این مطلب دلالت برآن دارد که حتی در شرایط نوری ضعیف، که می تواند رشد گیاه را محدود نماید، اضافه کردن دی اکسید کربن می تواند فتوسنتز و رشد گیاه را بهبود بخشد.

اضافه کردن نور و تأمین دی اکسید کربن (با هم) برای بهبود رشد گیاه بسیار مناسب است. اضافه کردن نور تکمیلی تأثیر بیشتری نسبت به تأمین دی اکسید کربن بر رشد گیاه دارد. اما پیشرفت کامل زمانی حاصل می شود که این دو عامل را با هم به کار گرفت.

رابطه مواد مغذی و د ی اکسید کربن

با تأمین دی اکسید کربن در شرایط آفتابی و نیز با استفاده از افزایش مواد مغذی در دسترس گیاه می توان رشد گیاهان را تسریع بخشید. غلظت پایین مواد غذایی در محیط کشت موجب کاهش نرخ فتوسنتز و رشد گیاه می شود. در شرایطی که غنی سازی دی اکسید کربن انجام می شود و به خصوص هنگامی که توأماً نور تکمیلی هم مورد استفاده قرار می گیرد، کمبود مواد غذایی سریعاً رخ خواهد داد.

رابطه طول عمر گیاهان و دی اکسید کربن :

تأثیر دی اکسید کربن تکمیلی به زمانبندی، استمرار و غلظت آن وابسته است. بکارگیری دی اکسید کربن تکمیلی در مورد نهالهای تخمی منجر به کاهش زمان نشاکاری، افزایش انباشتگی ماده خشک و سطح برگها، بیشتر از زمانی که تحت شرایط محیط بیرون قرار می گیرند، می شود. در مورد گیاه بگونیا با آزمایش کردن سطوح مختلف دی اکسید کربن و نور مصنوعی در گلخانه نتایج جالبی به دست آمده است.

در صورتیکه بگونیا در معرض ppm 970 دی اکسید کربن، نور ملایم و دمای بالا (۸۰ درجه فارنهایت) قرار گیرد، برداشت نشا چهار هفته طول خواهد کشید. این نتایج نشان دهنده ۴۷% کاهش در زمان لازم برای برداشت نشا در مقایسه با موردی است که بدون اضافه کردن دی اکسید کربن صورت گرفته است. آزمایش مشابهی نیز در مورد گل شمعدانی و بنفشه فرنگی نشان داده، در صورتیکه دی اکسید کربن به میزان ppm 1000 در دسترس گیاه قرار گیرد، زمان لازم جهت برداشت نشا به میزان دو هفته کاهش خواهد یافت.

واکنش گیاهان جوان نسبت به تأمین دی اکسید کربن بسیار بیشتر است. بنابراین زمان سنجی در تأمین دی اکسید کربن دارای اهمیت زیادی می باشد.

رابطه دما و دی اکسید کربن

دمای مناسب می تواند تأثیر قابل توجهی بر میزان پاسخ گیاه نسبت به تأمین دی اکسید کربن داشته باشد. در مورد گل داودی افزایش دمای روزانه و تأمین دی اکسیدکربن (باهم)، موجب افزایش طول ساقه و وزن تر گیاه می شود. این افزایش بیشتر از حالتی است که هر یک از این عوامل به تنهایی در اختیار گیاه قرار گیرد.

دمای بالا در شب دارای تأثیر بسیار اندکی بر روی میزان پاسخ گیاه نسبت به تأمین دی اکسید کربن می باشد. مطالعات زیادی نشان داده اند که دمای بهینه روزانه برای رشد گیاهان، با افزایش غلظت دی اکسید کربن، افزایش می یابد. یک حساب تخمینی نشان می دهد، در صورتیکه دی اکسید کربن تکمیلی در دسترس گیاه قرار گیرد، دمای روزانه را باید به اندازه ۵ تا ۱۰ درجه فارنهایت افزایش داد. یک نتیجه منطقی حاصل از بالا بردن دمای روزانه این است که می توان تجدید هوا را قطع کرده و دوره غنی سازی را تمدید نمود.

رابطه نور و دی اکسید کربن

در رابطه با تأثیر نور روی فتوسنتز باید گفت که هر گیاهی دارای یک مقدار ماکزیمم شدت نور (منحصر به فرد) می باشد که میزان بالاتر از آن نرخ فتوسنتز را افزایش نمی دهد. این مقدار را نقطه اشباع نور می نامند. تا زمانی که شدت نور از مقادیر پایین تا نقطه اشباع نور افزایش یابد، فتوسنتز نیز افزایش خواهد یافت. البته اگر دی اکسید کربن تکمیلی به محیط پرورش گیاه اضافه گردد، نقطه اشباع نور در شدت نور بالاتری به دست آمده و نرخ بیشتری از فتوسنتز حاصل می گردد.

دی اکسید کربن تکمیلی

دی اکسید کربن تکمیلی مربوط به تغلیظ آن در فضای گلخانه برای فراهم کردن ماده خام بیشتر جهت فرایند فتوستنز است. نور، آب و دی اکسید کربن به وسیله گیاهان طی فرآیند فتوسنتز، جهت تولید کربوهیدراتها برای رشد و متابولیسم گیاه، مورد استفاده قرار می گیرند. میزان رشد گیاه به تعادل بین ساخت ترکیبات بالا انرژی(کربوهیدراتها) از دی اکسید کربن و آب در فرآیند فتوسنتز و بکارگیری این ترکیبات توسط فرآیند تنفس گیاه وابسته است.

می دانیم که مواد خام مورد نیاز جهت فتوسنتز، آب و دی اکسید کربن می باشد. مطالعات بیشماری روی محدوده زیادی از محصولات نشان داده که، میزان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر نرخ فتوسنتز را محدود می نماید.

آب احتمالاً یک فاکتور محدود کننده مستقیم در مورد فتوسنتز نمی باشد. وقتی گیاهان به نقطه پژمردگی می رسند، در بافتهای خود مقادیر کافی آب برای فتوسنتز دارند. با این وجود پژمردگی باعث می شود که دریچه های دهانی (استومتا) گیاه بسته شوند؛ در نتیجه دی اکسید کربن موجود در بافتها به سرعت مصرف شده و دی اکسید کربن جدیدی نمی تواند به برگها وارد شود.

بنابراین تأثیر غیرمستقیم کمبود آّب بر روی نرخ فتوسنتز احتمالاً به وسیله محدود کردن تأمین دی اکسید کربن صورت می گیرد.

دی اکسید کربن موجود در اتمسفر غلظتی حدود ppm 340 دارد. البته این یک مقدار میانگین است. مقدار غلظت واقعی دی اکسید کربن در یک موقعیت مشخص می تواند متفاوت با این مقدار باشد. تغییرات آب و هوایی موجب ۴ تا ۸ درصد تغییر در غلظت دی اکسید کربن به صورت روزانه یا فصلی می گردد. این تغییرات ناشی از افزایش یا کاهش تابش خورشید، درجه حرارت، رطوبت نسبی و عبور جریانهای پرفشار می باشد. غلظت دی اکسید کربن در جو همچنین توسط فعالیت های انسانی، مانند سوزاندن سوخت های فسیلی، متأثر می گردد. غلظت دی اکسید کربن معمولاً در نزدیکی شهرها.

تبدیل دی اکسید کربن به انرژی پاک

این محصول نیروی بالقوه برای ضبط و ذخیره سازی دی‌اکسید کربن را فراهم می‌کند، بازدهی انرژی آن دو برابر سوخت متانول بوده و همچنین درصد سمی بودن آن نیز کم است.با وجود اینکه استفاده از نانو ذرات کبالت نشان دهنده دستیابی به موفقیت در این زمینه است و هزینه‌های کمی را نیز در بر دارد، هنوز هم با تبدیل شدن به یک محصول تجاری سال‌ها فاصله دارد.

دی اکسید کربن

در ساختار دی اکسید کربن دو پیوند دوگانه کوالانسی وجود دارد.

گاز دی اکسید کربن

گاز دی اکسید کربن را می‌توانید از سپهرگازکاویان تهیه و خریداری نمایید.

خرید دی اکسید کربن

برای خرید دی اکسید کربن خلوص بالا و آزمایشگاهی می‌توانید از طریق شماره های زیر با کارشناسان سپهر گاز کاویان تماس حاصل نمایید.

09128699025

09128699026

021-46837072

تهیه دی اکسید کربن

سپهرگازکاویان دارنده گواهینامه ISO17025 و همچنین آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد در خدمت مشتریان گرامی می‌باشد. شما می‌توانید برای تهیه دی اکسیدکربن با کیفیت بالا و قیمت مناسب با سپهرگازکاویان تماس بگیرید.

قیمت دی اکسید کربن

بسته به ابعاد سیلندر قیمت ها متفاوت می باشد هر ابعاد قیمت خودش را دارد .قیمتهای در سپهرگاز کاویان بروز می باشد. برای دریافت لیست قیمت ها با کارشناسان فروش دفتر مرکزی سپهرگاز کاویان تماس حاصل فرمایید.

تامین دی اکسید کربن

گاز دی اکسید کربن یکی از آلاینده‌های هوا به شمار می‌آید این گاز از گازهای گلخانه ای است.

تامین گاز کربن دی اکسید | گاز کربنیک | گازCO2| Carbon dioxide