گاز اکسیژن و اهداف پزشکی:

از کاربرد های مهم گاز اکسیژن در پزشکی می‌توان به کاربرد بالینی و ضدعفونی کننده آن اشاره نمود. از آنجایی که می‌دانیم گاز اکسیژن گازی مهم برای زنده ماندن انسان و سایر جانوران است. با وجود کاربردهای زیاد گاز اکسیژن مهمترین کاربرد آن را می‌توان در حوزه پزشکی معرفی نمود که دارای اهمیت فراوانی است. برای مثال بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند باید از اکسیژن استفاده نمایند.

سپهر گاز کاویان تولید کننده و تامین کننده گازهای خالص وترکیبی دارای گواهینامه ISO17025 و آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد ایران می باشد.جهت خرید گازهای خالص و ترکیبی تماس بگیرید.02146835980

در ضمن گفتنی است برای ضدعفونی کردن و تمیز کردن قسمت هایی از مراکز درمانی از اکسیژن استفاده می‌نمایند.

تاثیرات گاز اکسیژن بر سلامت انسان:

همانگونه که می‌دانید هیچ موجود زنده ای بدون اکسیژن قادر به ادامه حیات نیست علاوه بر کاربردهای گفته شده اکسیژن در بدن انسان وظیفه زنده نگه داشتن بافت ها را بر عهده دارد چون در محیط‌های کم اکسیژن و اسیدی سلولهای سرطانی رشد می‌کنند. از طرفی کمبود اکسیژن در خون باعث از بین رفتن سلول‌های مغزی می‌شود اگر این کمبود اکسیژن ادامه یابد حتی ممکن است فرد به کما برود. بعضا صدمات ناشی از کمبود اکسیژن جبران ناپذیر خواهند بود در کل برای مفید واقع شدن اکسیژن در بدن از افراط و تفریط در استفاده از آن باید خودداری نمود.

گاز اکسیژن

گاز اکسیژن و کاربرد آن در صنایع:

آیا تا بحال به کاربردهای گاز اکسیژن در صنعت فکر کرده اید؟

یکی از کاربردهای گاز اکسیژن در صنعت جوشکاری می‌باشد از گاز اکسیژن در جوشکاری بطور گسترده استفاده می‌شود گفتنی است گاز اکسیژن در ذوب اهن و برشکاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منشا پیدایش گاز اکسیژن توسط انسان:

در مورد پیدایش گاز اکسیژن فرضیه هایی وجود دارد که به پیدایش گیاهان مربوط است اما همانگونه که گفته شد تنها یک فرضیه است و لزوما درست نیست. بنابر کاربردهای گوناگون گاز اکسیژن انسان به فکر که چگونه می‌توان گاز اکسیژن تولید کرد تا بتواند نیاز خود را به این گاز کاربردی برطرف کند.

چگونگی تولید گاز اکسیژن:

گاز اکسیژن را می‌توان با روشهای برقکافت آب، روش جذبی تحت فشار و تقطیر جز به جز هوای مایع تهیه نمود.

روش برقکافت:

آب از عناصر هیدروژن و اکسیژن تولید می‌گردد در این روش ملکول آب توسط جریان برق تجزیه شده و اکسیژن آزاد می‌شود لازم به ذکر است که جریان برق توسط الکترود وارد آب می‌شود.

در سایر روش ها به دلیل اینکه حدود 21% از محیط مارا گاز اکسیژن تشکیل می‌دهد به روش جذب اکسیژن و یا تقطیر می‌توان آن را از گاز دیگر گازها جدا کرد و اکسیژن با خلوص بالا را تهیه نمود.

 سوالات متداول درباره اکسیژن

آیا گاز اکسیژن فقط O یا O2 است؟
O یک اتم اکسیژن منفرد است. O2 مولکولی است که از دو مولکول اکسیژن ساخته شده است. جو ما عمدتاً از O2 ساخته شده است که بدن ما برای تنفس آن تکامل یافته است.

آیا O2 گاز است؟
اکسیژن گازی بی رنگ، بی بو و بی مزه است. زندگی را پشتیبانی خواهد کرد. غیر قابل احتراق است، اما به طور فعال از سوزاندن مواد قابل احتراق پشتیبانی می کند. برخی از موادی که در هوا نمی سوزند در اکسیژن می سوزند.

چرا گاز اکسیژن O2 است و O نیست؟
چرا اکسیژن به صورت O2 نوشته می شود؟ تفاوت بین اکسیژن (O) و اکسیژن (O2) در این است که اولی یک اتم اکسیژن است در حالی که دومی از دو اتم O تشکیل شده است که به هم متصل شده اند و مولکولی را تشکیل می دهند که اکسیژن نیز نامیده می شود. اکسیژن معمولاً به صورت گاز دو اتمی یافت می شود. بنابراین آن را به صورت O2 می نویسیم.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *