مزایا و مضرات گاز متان:

گاز متان سرگروه آلکانها با نماد شیمیایی CH4 می‌باشد. اتم های تشکیل دهنده گاز متان، کربن و هیدروژن است. گاز متان سهم بسیار زیادی از گازهای زمین را تشکیل می‌دهد. گاز متان همانگونه که یکی از گازهای ارزشمند در طبیعت برای تولید انرژی است می‌تواند اثرات مخربی روی اکوسیستم و زمین داشته باشد. همانطور که می‌دانید گاز متان یکی از گازهای گلخانه ای می‌باشد. تالاب ها و اقیانوس ها حدودا 40% از سهم گازی متان را تشکیل می‌دهند. به همین خاطر گاهی به گاز متان گاز باتلاق نیز اتلاق می‌شود 60% باقیمانده سهم گاز متان از طریق سوختن مواد و پرورش دامها تامین می‌شود.

بعضی از گیاهان و حیوانات از طریق انجام برخی از فرآیندهای هوازی گاز متان تولید می‌کنند. متان در قالب گاز طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاز متان به عنوان گاز گلخانه ای که سهم بسیار زیادی در گرم شدن زمین دارد.

گاز متان کاربردهای زیادی در صنایع دارد.

گاز متان چگونه تولید می‌شود؟

گاز متان از باقیمانده نباتات و حیوانات یا زغال سنگ حاصل می‌شود. این گاز محصول پایانی تجزیه غیر هوازی گیاهان است. گاز متان در معادن زغال سنگ بعنوان گازی قابل احتراق و منفجرشونده کاربرد دارد. با استفاده از تقطیر جز به جز گاز طبیعی می‌توان گاز متان خالص تهیه کرد. گفتنی است که از گاز طبیعی علاوه بر تولید گاز متان میتوان بعنوان سوخت استفاده کرد.

گاز متان

سوالات متداول در رابطه با گاز متان

  • معایب گاز متان چیست؟

متان عامل اصلی تشکیل ازن سطح زمین، یک آلاینده خطرناک هوا و گاز گلخانه ای محسوب می‌شود که قرار گرفتن در معرض آن باعث مرگ زودرس 1 میلیون نفر در سال می‌شود. گفتنی است که متان  یک گاز گلخانه ای  بسیار قدرتمند می‌باشد. در طی یک دوره 20 ساله، 80 برابر قوی تر از دی اکسید کربن در گرم شدن است.

  • برخی از مزایا و ضررهای گاز طبیعی چیست؟

مزایای گاز طبیعی
گاز طبیعی فراوان و منبع اصلی انرژی است.
گاز طبیعی را می توان به راحتی حمل کرد.
گاز طبیعی آلودگی کلی کمتری تولید می کند.
گاز طبیعی یک منبع تجدید ناپذیر است.
ذخیره سازی.
گاز طبیعی دی اکسید کربن ساطع می کند.
مهار گاز طبیعی ممکن است دشوار باشد.

  • مزایای متان چیست؟

متان یک مزیت زیست‌محیطی بسیار خوبی دارد و نسبت به سایر هیدروکربن‌ها یا سوخت‌های فسیلی، از جمله زغال‌سنگ و بنزین تصفیه‌شده از نفت، گرما و انرژی نور بیشتری تولید می‌کند، در حالی که به میزان قابل‌توجهی دی اکسید کربن و سایر آلاینده‌هایی تولید می‌کند که به مه دود و هوای ناسالم کمک می‌کنند.

سطوح بالای متان می‌تواند میزان اکسیژن تنفس شده از هوا را کاهش دهد. این می تواند منجر به تغییرات خلقی، اختلال در گفتار، مشکلات بینایی، از دست دادن حافظه، حالت تهوع، استفراغ، گرگرفتگی صورت و سردرد شود.


بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *