گاز هیدروژن Hydrogen Gas

سپهر گاز کاویان تولید کننده و تامین کننده گازهای خالص وترکیبی دارای گواهینامه ISO17025 و آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد ایران می باشد.جهت خرید گازهای خالص و ترکیبی تماس بگیرید.02146835980 – 09128699025

گاز هیدروژن سپهر گاز کاویان

فروش گاز هیدروژن | فروش گاز H2 | فروش Hydrogen | گاز هیدروژن | هیدروژن خالص | هیدروژن جیسی | هیدروژن وارداتی H2 | Hydrogen

گاز هیدروژن با درصد خلوص 99.999 ، 99.9995 ، 99.9999در سیلندرهای کربن استیل موجود میباشد.
گاز هیدروژن گرید 99.999 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و در سیلندر های 50 لیتری با فشار 150-140 بار موجود میباشد.
گاز هیدروژن گرید 99.999 (جیسی گرید) مخصوص دستگاه گاز کروماتوگرافی در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و در سیلندر های 50 لیتری با فشار 150-140 بار موجود میباشد.

گاز هیدروژن وارداتی گرید 99.999 در سیلندر های 50 لیتری با فشار 150-140 بار موجود میباشد.
گاز هیدروژن وارداتی گرید 99.9995 در سیلندر های 50 لیتری با فشار 150-140 بار موجود میباشد.
گاز هیدروژن وارداتی گرید 99.9999 در سیلندر های 50 لیتری با فشار 150-140 بار موجود میباشد.

گاز با خلوص (گرید)حجم (Lit )فشار (bar)
گاز هیدروژن99.999 mol%5 Lit70 bar
گاز هیدروژن99.999 mol%10 Lit70 bar
گاز هیدروژن99.999 mol%50 Lit140-150 bar
گاز هیدروژن خلوص بالا99.999 mol%50 Lit140-150 bar
گاز هیدروژن ازمایشگاهی99.9995 mol%50 Lit140-150 bar
گاز هیدروژن وارداتی99.9999 mol%50 Lit140-150 bar

نام محصول: گاز هیدروژن | گاز H2 | Hydrogen

سپهرگازکاویان تولید کننده و واردکننده گازهای آزمایشگاهی و مخلوط گازی (گازهای کالیبراسیون) با کیفیت بالا وتمامی تجهیزات وابسته به صنایع مختلف می باشد. سپهرگازکاویان در تامین گازهای خالص آزمایشگاهی و گازهای ترکیبی در حد درصد ،ppm،ppb از قبیل گاز هیدروژن فعال می باشد.

هیدروژن دارای نماد شیمیایی H و عدد اتمی 1 می‌باشد. این گاز پرکاربرد در صنعت بسیار حائز اهمیت است. با توجه به نیاز علمی در مورد گاز هیدروژن توانستیم اطلاعاتی در مورد کاربردهای هیدروژن، خواص شیمیایی و فیزیکی گاز هیدروژن و همچنین تاریخچه این گاز، تاثیرات گاز هیدروژن بر سلامتی و محیط زیست به شما عزیزان ارائه دهیم.

جرم اتمی هیدروژن را به تقریب می‌توان برابر 1 حساب نمود. گاز هیدروژن سبکترین عنصر به شمار می‌آید و در طبیعت به وفور یافت می‌شود. هیدروژن حدودا 75% جرم زمین راتشکیل میدهد ولی هیدروژن در طبیعت به سختی بصورت تک اتمی یافت می‌شود و بیشتر یه صورت دو اتمی و گاز هیدروژن وجود دارد.

هیدروژن دارای ایزوتوپهای فراوانی می‌باشد فراوانترین ایزوتوپ هیدروژن پروتیوم است. این ایزوتوپ هیدروژن دارای یک پروتون و یک نوترون می‌باشد.

گاز هیدروژن می‌تواند با بسیاری از ترکیبات واکنش دهد مثلا با اکسیژن تولید آب می‌کند. هیدروژن در بسیاری از واکنش های اسیدی و قلیایی نیز کاربرد دارد و داد و ستد پروتون را انجام می‍‌دهد.

گاز هیدروژن را در صنعت از راه های گوناگونی میشود تولید کرد اما تولید گاز هیدروزن از هیدروکربن ها را میتوان به صرفه ترین و اقتصادی ترین راه نام برد. بدین شکل که بخار آب در دمای بالا با یک هیدروکربن بعنوان مثال متان که در گاز طبیعی وجود دارد وارد واکنش شده و مونوکسید کربن و گاز هیدروژن حاصل می‌کند.

مشخصات کلی گاز هیدروژن

هیدروژن عنصری گازی شکل است که در سال 1766 توسط Henry Cavendish دانشمند انگلیسی کشف گردید . این عنصر به همراه اکسیژن در آب ، همچنین در کانیها و در نفت و گاز پیدا می شود .هیدروژن فراوانترین عنصر در جهان است.

گاز هیدروژن نخستین بار در سده ۱۶ میلادی به صورت آزمایشگاهی از واکنش اسیدهای قوی با فلزهایی مانند روی بدست آمد. هنری کاوندیش نخستین کسی بود که دریافت گاز هیدروژن برای خود، یک ماده جداگانه‌است و از سوختن آن آب پدید می‌آید. دلیل نامگذاری هیدروژن هم همین ویژگی آن است به معنی آبساز در زبان یونانی.

در شرایط استاندارد دما و فشار هیدروژن عنصری است بی‌رنگ، بی‌بو، بی‌مزه، نافلز، غیرسمّی یک ظرفیتی، گازی دو اتمی، بسیار آتشگیر است. در صنعت برای تولید هیدروژن از گاز طبیعی بهره می‌برند و کمتر به الکترولیز آب روی می‌آورند. بیشتر هیدروژن تولیدی در نزدیکی محل تولید، در فرایند سوخت سنگواره‌ای (مانند کراکینگ) و تولید آمونیاک برای ساخت کود شیمیایی، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. امروزه دانشمندان در تلاش اند تا جلبک‌های سبز را در تولید هیدروژن بکار ببندند. هیدروژن در ترکیب بیش از 90 درصد اتمها وجود دارد. این عنصر در ستاره ها یافت میشود. فرایندهای همجوشی ستاره ای هیدروژن که دارای میزان زیادی انرژی است توسط ترکیبات هیدروژن از هلیوم تولید می شود. .

منابع اصلی هیدروژن موارد زیر هستند : بخارهای حاصل از سوختن کربن، تجزیه هیدروکربنها توسط گرما، واکنشهای سدیم، هیدروکسید پتاسیم با آلومینیوم، الکترولیز آب یا جانشینی اسید توسط فلزات .

هیدروژن مایع از سرد کردن و مطالعه ابررسانا تا نقطه ذوب 20 درجه بالای صفر مطلق به دست می آید. تریتیوم که توسط راکتورهای هسته ای تولید می شود در تولید بمب هیدروژنی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هیدروژن ترکیب اصلی سیاره مشتری و گاز عمده سیارات دیگر است.

منابع : معادن، نفت، چاههای گاز، آب و متان

تهیه هیدروژن ، شارژ گاز هیدروژن خلوص بالا، فروش هیدروژن خلوص بالا

تامین هیدروژن آزمایشگاهی ، تهیه هیدروژن خالص ، خرید هیدروژن ، گاز هیدروژن

مشخصات فنی گاز هیدروژن

گاز هیدروژن بسیار آتشگیر است و می‌تواند در هوا و در بازه گسترده‌ای از غلظت، میان ۴٪ تا ۷۵٪ حجمی، بسوزد. آنتالپی استاندارد سوختن برای هیدروژن۲۸۶ کیلوژول بر مول است؛ اگر هیدروژن با هوا آمیخته شود و غلظت آن میان ۴ تا ۷۴ درصد باشد و یا آمیزه‌ای از هیدروژن و کلر با درصد ۵ تا ۹۵ درصد می‌تواند ماده‌ای انفجاری را پدید آورد. این آمیزه‌های گازی با یک جرقه، کمی گرما یا نور خورشید بی درنگ منفجر می‌شود.

دمای خودآتشگیری هیدروژن۵۰۰ درجه سانتی گراد یا ۹۳۲ فارنهایت است.

از شعله سوختن هیدروژن-اکسیژن خالص پرتوهای فرابنفش تابیده می‌شود که برای چشم ناپیدایند. مانند شعله‌ای که در موتور اصلی شاتل فضایی در اثر سوختن هیدروژن-اکسیژن پدید آمده بود.

برای ردیابی نشتی در هیدروژن در حال سوختن نیاز به ابزارهای ردیابی شعله داریم، چنین نشتی‌هایی می‌توانند بسیار خطرناک باشند.
خطرات فيزيکي: هیدروژن به خوبي با هوا ترکيب ميشود و ترکيب انفجاري آن به آساني شکل ميگيرد. گاز هیدروژن از هوا سبکتر است. .
خطرات شيميايي: گرما باعث احتراق يا انفجار مهيب ميشود. هیدروژن، واکنشهاي شديدي با هوا، اکسيژن، هالوژنها و اکسيدکننده هاي قوي سبب خطر احتراق و آتش سوزي ميشود. بلورهاي فلزي، مانند پلاتينيوم و نيکل، در اين واکنشها به طورگسترده شرکت ميکنند.

غلظت بالاي هیدروژن در هوا باعث کمبود اکسيژن ميشود و همچنين سبب بيهوشي يا مرگ ميشود. بايد مقدار اکسیژن يک محيط قبل از ورود به آن کنترل شود. اگر مقدار زيادي هیدروژن در حد سمي در محيط باشد، بوي آن قابل تشخيص نيست. براي اندازه گيري غلظت هیدروژن از رديابهاي گازي مناسب (ردياب گازي قابل اشتعال معمولي براي اين کار مناسب نمي باشد) بايد استفاده کرد.

نام گاز : هیدروژننماد شیمیائی : H2
 عدد اتمی : 1 جرم اتمی استاندارد : 1.00794gr/mol
چگالی در فشار یک اتمسفر : 0.08988/Lچگالی مایع در نقطه ذوب : 0.07gr/cm3
 چگالی مایع در نقطه جوش : 0.07099gr/cm3 ظرفیت گرمائی : 28.836j/mol . k
 نقطه ذوب : 259.14ċ- نقطه چوش : 252.87ċ-
نقطه سه گانه : 7.042kpa , -259 ċ نقطه بحرانی : 1.293mpa , 32.97k
گرمای همجوشی : 0.117kj/molگرمای تبخیر : 0.904kj/mol

کاربرد گاز هیدروژن

استفاده عمده هیدروژن توسط فرایندهای تثبیت نیتروژن با استفاده از فرایند آمونیاک برای هیدروژن دار کردن روغنها و چربیها حاصل می شود و همینطور برای تولید فرایندهای متانول در ترکیبات هیدروکربنی از هیدروژن استفاده می شود. از دیگر استفاده های هیدروژن برای سوختهای موشکی، فرایند جوش اسید کلریدریک، کاهش سنگ معدن فلزی و پر کردن بالونها می باشد. در فرایند هیدروژن پیل سوختی برای توسعه تکنولوژی به مقدار زیادی هیدروژن برای نیروی الکتریکی نیاز است.

یدروژن در طبیعت به دو فرم اورتو و پارا وجود دارد. 25 درصد هیدروژنی که در اتاق وجود دارد به صورت پارا و 75 درصد آن به صورت اورتو وجود دارد. فرم اورتو نمی تواند برای حالت خالص هیدروژن ساخته شود. این دو فرم ازعنصر هیدروژن دارای انرژی و خواص فیزیکی متفاوتی هستند . نقطه ذوب و جوش پارا هیدروژن 0.1 درجه سانتیگراد پایینتر از هیدروژن نرمال است .

ایزوتوپ معمولی هیدروژن معروف به پروتیوم است و دو ایزوتوپ دیگرهیدروژن دوتریوم و تریتیوم هستند. هیدورژن تنها عنصری است که نام ایزوتوپهای آن با یکدیگر متفاوت است. دو ایزوتوپ هیدروژن برای سوخت راکتورهای هسته ای مورد استفاده قرار می گیرند. یک اتم دوتریوم معادل 6000 اتم هیدروژن معمولی است .

دوتریوم نقش تعدیل کننده نوترونی را به عهده دارد. اتمهای تریتیوم همچنین این استفاده را نیز انجام می دهند ولی با تناسب کوچکتر این عمل را انجام می دهند. تریتیوم به آسانی در راکتورهای اتمی تولید می شود و در بمبهای اتمی هیدروژنی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ایزوتوپ عامل رادیواکتیو در عناصر تابناک و عناصر کمیاب نیز می باشد.

مشخصات ایمنی گاز هیدروژن

اثرات ظاهري هیدروژن: آتش است و بسيار قابل اشتعال است. بسياري از واکنشها سبب آتش سوزي و انفجار ميشود. هيدروژن ميتواند با تنفس توسط انسان جذب شود .
تنفس: غلظت بالاي اين گاز ميتواند سبب کمبود اکسیژنمحيط شود. تنفس هيدروژن باعث بروز علائمي مانند سردرد، صداي زنگ در گوش، سرگيجه، خواب آلودگي، بيهوشي، تهوع، استفراغ و افسردگي ميشود. پوست قرباني باتنفس هيدروژن به رنگ آبي درمي آيد. در برخي از شرايط، مرگ اتفاق مي افتد. به نظر ميرسد که هيدروژن مسموميت جنين و مسموميت مزمن نميشود.

خطر تنفس: در شرايط محدود کننده، غلظت گاز در هوا به شرايط خطرناک ميرسد.

کمکهاي اوليه:در شرايطي که آتش سوزي اتفاق مي افتد موادي را که به اشتعال بيشتر کمک ميکند بايد از آتش دور کرد اگر اين امکان وجود ندارد، بگذاريد آتش در خود بسوزد. در غير اين صورت آتش را با اسپري آب، اسپري پودري يا اسپري دي اکسيد کربن خاموش کنيد. انفجار: در آتش سوزي شديد، سيلندر را با اسپري کردن آب سرد نگه داريد. سعي کنيد که براي خاموش کردن آتش در جايي که داراي سقف يا محافظ است، قرار بگيريد. تنفس: هواي تازه را تنفس کنيد و استراحت نماييد. برخي اوقات تنفس مصنوعي احتياج است. به مراکز پزشکي و درماني مراجعه کنيد.

پوست: اگر مشکلات پوستي اتفاق بيفتد، به پزشک مراجعه کنيد.

پايداري زيست محيطي:هيدروژن به طور طبيعي در اتمسفر قرار دارد. گاز به راحتي در محيطهاي تهويه اي منتشر ميشود.

تاثير هيدروژن روي گياهان و جانوران: تاثير هيدروژن بر جانوران ميتواند به دليل کمبود اکسيژني باشد که در محيط ايجاد ميکند. هيدروژن بر زندگي گياهي تاثير ندارد فقط يک نوع يخزدگي در حضور هيدروژن رخ ميدهد.

تاثير بر زندگي دريايي: شواهدي براي تاثير هيدروژن بر زندگي دريايي وجود ندارد.

هیدروژن(Hydrogen)

هیدروژن عنصری گازی شکل است که در سال 1766 توسط Henry Cavendish دانشمند انگلیسی کشف گردید . این عنصر به همراه اکسیژن در آب ، همچنین در کانیها و در نفت و گاز پیدا می شود . هیدروژن فراوانترین عنصر در جهان است .

هیدروژن در ترکیب بیش از 90 درصد اتمها وجود دارد. این عنصر در ستاره های یافت میشود و نقش مهمی در واکنش پروتون پروتون و سیکلهای کربن نیتروژن ایفا می کند. فرایندهای همجوشی ستاره ای هیدروژن که دارای میزان زیادی انرژی است توسط ترکیبات هیدروژن از هلیم تولید می شود.

منابع اصلی هیدروژن موارد زیر هستند : بخارهای حاصل از سوختن کربن، تجزیه هیدروکربنها توسط گرما، واکنشهای سدیم، هیدروکسید پتاسیم با آلومینیوم، الکترولیز آب یا جانشینی اسید توسط فلزات.

هیدروژن مایع از سرد کردن و مطالعه ابررسانا تا نقطه ذوب 20 درجه بالای صفر مطلق به دست می آید. تریتیوم که توسط راکتورهای هسته ای تولید می شود در تولید بمب هیدروژنی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هیدروژن ترکیب اصلی سیاره مشتری و گاز عمده سیارات دیگر است.

هیدروژن یکی از جالب‌ترین عناصر جدول تناوبی می‌باشد عدد اتمی‌اش یک است و سبک‌ترین گاز موجود در طبیعت محسوب می‌گردد عنصری است که برای حل بسیاری از مسائل شیمی نظری کشفش ضروری بوده است. عنصری است که با از دست دادن تنها الکترونش تبدیل به پروتونی عریان و بدون پوشش می‌گردد و به همین دلیل شیمی هیدروژن شیمی منحصر به فردی است و در واقع شیمی یکی از ذرات اساسی به شمار می‌آید.

مندلیف هیدروژن را عادی ترین عنصر در میان عناصر جدول تناوبی نامید (وی عناصر موجود در تناوب‌های کوتاه جدول تناوبی را عادی فرض می کرد) زیرا این عنصر آغازگر سری عناصر شیمیایی طبیعی بود می‌توان با واکنش ساده مانند ریختن اسید کلریدریک بر روی براده ی روی مقداری هیدروژن حاصل نمود.

بیشتر بدانید

استفاده های معمول از گاز هیدروژن

حسگری که گاز هیدروژن را شناسایی می‌کند 

عنصر هيدروژن در طبيعت

استفاده عمده هیدروژن توسط فرایندهای تثبیت نیتروژن با استفاده از فرایند آمونیاک برای هیدروژن دار کردن روغنها و چربیها حاصل می شود و همینطور برای تولید فرایندهای متانول در ترکیبات هیدروکربنی از هیدروژن استفاده می شود. از دیگر استفاده های هیدروژن برای سوختهای موشکی، فرایند جوش اسید کلریدریک، کاهش سنگ معدن فلزی و پر کردن بالونها می باشد. در فرایند هیدروژن پیل سوختی برای توسعه تکنولوژی به مقدار زیادی هیدروژن برای نیروی الکتریکی نیاز است.

هیدروژن در طبیعت به دو فرم اورتو و پارا وجود دارد. 25 درصد هیدروژنی که در اتاق وجود دارد به صورت پارا و 75 درصد آن به صورت اورتو وجود دارد. فرم اورتو نمی تواند برای حالت خالص هیدروژن ساخته شود. این دو فرم از عنصر هیدروژن دارای انرژی و خواص فیزیکی متفاوتی هستند . نقطه ذوب و جوش پارا هیدروژن 0.1 درجه سانتیگراد پایینتر از هیدروژن نرمال است.

ایزوتوپ معمولی هیدروژن معروف به پروتیوم است و دو ایزوتوپ دیگر هیدروژن دوتریوم و تریتیوم هستند. هیدورژن تنها عنصری است که نام ایزوتوپهای آن با یکدیگر متفاوت است. دو ایزوتوپ هیدروژن برای سوخت راکتورهای هسته ای مورد استفاده قرار می گیرند.یک اتم دوتریوم معادل 6000 اتم هیدروژن معمولی است.

دوتریوم نقش تعدیل کننده نوترونی را به عهده دارد. اتمهای تریتیوم همچنین این استفاده را نیز انجام می دهند ولی با تناسب کوچکتر این عمل را انجام می دهند. تریتیوم به آسانی در راکتورهای اتمی تولید می شود و در بمبهای اتمی هیدروژنی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ایزوتوپ عامل رادیواکتیو در عناصر تابناک و عناصر کمیاب نیز می باشد.

اثرات هيدروژن در سلامتي انسان

اثرات ظاهري هيدروژن: آتش است و بسيار قابل اشتعال است. بسياري از واکنشها سبب آتش سوزي و انفجار ميشود. هيدروژن ميتواند با تنفس توسط انسان جذب شود.

تنفس: غلظت بالاي اين گاز ميتواند سبب کمبود اکسيژن محيط شود. تنفس هيدروژن باعث بروز علائمي مانند سردرد، صداي زنگ در گوش، سرگيجه، خواب آلودگي، بيهوشي، تهوع، استفراغ و افسردگي ميشود. پوست قرباني با تنفس هيدروژن به رنگ آبي درمي آيد. در برخي از شرايط، مرگ اتفاق مي افتد. به نظر ميرسد که هيدروژن مسموميت جنين و مسموميت مزمن نميشود.

خطر تنفس: در شرايط محدود کننده، غلظت گاز در هوا به شرايط خطرناک ميرسد.

خطرات فيزيکي: هيدروژن به خوبي با هوا ترکيب ميشود و ترکيب انفجاري آن به آساني شکل ميگيرد. گاز هيدروژن از هوا سبکتر است.

خطرات شيميايي: گرما باعث احتراق يا انفجار مهيب ميشود. هيدروژن، واکنشهاي شديدي با هوا، اکسيژن، هالوژنها و اکسيدکننده هاي قوي سبب خطر احتراق و آتش سوزي ميشود. بلورهاي فلزي، مانند پلاتينيوم و نيکل، در اين واکنشها به طور گسترده شرکت ميکنند.
غلظت بالاي هيدروژن در هوا باعث کمبود اکسيژن ميشود و همچنين سبب بيهوشي يا مرگ ميشود. بايد مقدار اکسيژن يک محيط قبل از ورود به آن کنترل شود. اگر مقدار زيادي هيدروژن در حد سمي در محيط باشد، بوي آن قابل تشخيص نيست. براي اندازه گيري غلظت هيدروژن از رديابهاي گازي مناسب (ردياب گازي قابل اشتعال معمولي براي اين کار مناسب نمي باشد) بايد استفاده کرد.

کمکهاي اوليه:در شرايطي که آتش سوزي اتفاق مي افتد مواد ي را که به اشتعال بيشتر کمک ميکند بايد از آتش دور کرد اگر اين امکان وجود ندارد، بگذاريد آتش در خود بسوزد. در غير اين صورت آتش را با اسپري آب، اسپري پودري يا اسپري دي اکسيد کربن خاموش کنيد. انفجار: در آتش سوزي شديد، سيلندر را با اسپري کردن آب سرد نگه داريد. سعي کنيد که براي خاموش کردن آتش در جايي که داراي سقف يا محافظ است، قرار بگيريد. تنفس: هواي تازه را تنفس کنيد و استراحت نماييد. برخي اوقات تنفس مصنوعي احتياج است. به مراکز پزشکي و درماني مراجعه کنيد.

پوست: اگر مشکلات پوستي اتفاق بيفتد، به پزشک مراجعه کنيد.

اثرات هيدروژن بر محيط زيست:پايداري زيست محيطي: هيدروژن به طور طبيعي در اتمسفر قرار دارد. گاز به راحتي در محيطهاي تهويه اي منتشر ميشود.
تاثير هيدروژن روي گياهان و جانوران: تاثير هيدروژن بر جانوران ميتواند به دليل کمبود اکسيژني باشد که در محيط ايجاد ميکند. هيدروژن بر زندگي گياهي تاثير ندارد فقط يک نوع يخزدگي در حضور هيدروژن رخ ميدهد.

تاثير بر زندگي دريايي: شواهدي براي تاثير هيدروژن بر زندگي دريايي وجود ندارد.

نحوه‌ی سوختن گاز هیدروژن

گاز هیدروژن (دی‌هیدروژن یا مولکول هیدروژن) بسیار آتشگیر است و می‌تواند در هوا و در بازهٔ گسترده‌ای از غلظت، میان ۴٪ تا ۷۵٪ حجمی، بسوزد. آنتالپی استاندارد سوختن برای هیدروژن ۲۸۶ کیلوژول بر مول است]

اگر هیدروژن با هوا آمیخته شود و غلظت آن میان ۴ تا ۷۴ درصد باشد و یا آمیزه‌ای از هیدروژن و کلر با درصد ۵ تا ۹۵ درصد می‌تواند ماده‌ای انفجاری را پدید آورد. این آمیزه‌های گازی با یک جرقه، کمی گرما یا نور خورشید بی درنگ منفجر می‌شود.

دمای خودآتشگیری هیدروژن، دمایی که هیدروژن در آن خود به خود در هوا آتش می‌گیرد، ۵۰۰ درجهٔ سانتیگراد یا ۹۳۲ فارنهایت است.
از شعلهٔ سوختن هیدروژن-اکسیژن خالص پرتوهای فرابنفش تابیده می‌شود که برای چشم ناپیدایند. مانند شعله‌ای که در موتور اصلی شاتل فضایی در اثر سوختن هیدروژن-اکسیژن پدید آمده بود.

برای ردیابی نشتی در هیدروژن در حال سوختن نیاز به ابزارهای ردیابی شعله داریم، چنین نشتی‌هایی می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

شرکت سپهرگاز کاویان، قادر به تامین گاز هیدروژن در سیلندرهایی با حجم 5 و10و20 و40 و50 لیتر( سیلندرهای کربن استیل ) است که در گرید‌های 99.9995 ، 99.9999، 99.9992، 99.999 قابل خرید و سفارش است در ضمن شما می‌توانید برای خرید گاز هیدروژن با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

هیدروژن آزمایشگاهی

همانگونه که می‌دانید هیدروژن معمولا در 90% ترکیبات وجود دارد و مندلیف این عنصر را ساده ترین عنصر جدول تناوبی معرفی نمود.

گاز هیدروژن خلوص بالا

از آنجایی که گاز هیدروژن بسیار آتش‌گیر است برای کار با گاز هیدروژن باید تمامی مسائل ایمنی را رعایت نمود تا برای افرادی که با گاز هیدروژن سروکار دارند خطری ایجاد نگردد.

هیدروژن خلوص بالا نوعی هیدروژن است که حداقل 99.999% هیدروژن خالص دارد. این نوع هیدروژن برای طیف وسیعی از کاربردها، از جمله:

تولید آمونیاک

تولید فلزات

تولید سوخت موشکی

تولید مواد نیمه هادی

تولید مواد شیمیایی

تولید هیدروژن

روش های مختلفی برای تولید گاز هیدروژن وجود دارد. گفتنی است که در حال حاضر بیش از 90 درصد این تولیدات برای اهداف صنعتی بوده و اغلب به روش اصلاح گاز طبیعی انجام می شود. این روش رایج ترین راه برای تولید هیدروژن صنعتی به شمار می رود. نکته قابل توجه در رابطه با این شیوه، تولید کربن دی اکسید CO2 می باشد. برای جلوگیری از ایجاد مشکلات زیست محیطی باید راهکارهایی برای تولید گاز هیدروژن کم کربن اندیشیده شود.

روش های دیگری نیز برای تولید این گاز وجود دارد که برخی از آن ها عبارت است از:

از سوخت های فسیلی با اصلاح بخار گاز طبیعی
گاز زدایی زیست توده
الکترولیز آب

روش اصلاح بخار در حال حاضر ارزان ترین و اقتصادی ترین روش می باشد. در این شیوه، گاز تا دمای 700 الی 1100 درجه سانتی گراد و در حضور بخار و نیکل به عنوان کاتالیزور، گرم می شود.

گاز هیدروژن را از کجا تهیه کنیم؟

گاز هیدروژن را می‌توانید از سپهر گاز کاویان تهیه و خریداری نمایید.

خرید و فروش گاز هیدروژن به دو صورت امکان پذیر می باشد:

شارژ کپسول هیدروژن

خرید کپسول و سیلندر گاز هیدروژن

با توجه به نیاز و نوع کاربرد مشتریان، امکان ارائه گازها به هر یک از این دو صورت در سپهر گاز کاویان وجود دارد.

خرید هیدروژن

گفتنی است قیمت هر لیتر هیدروژن بر اساس نحوه دریافت آن متغیر می باشد. همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، بسته به کاربرد مشتریان نحوه ارائه گازها نیز متفاوت می باشد. برخی از افراد به دنبال شارژ کپسول های قبلی هستند و برخی دیگر، تمایل دارند خرید گاز هیدروژن را با کپسول یا سیلندر جدید انجام دهند. بر این اساس، قیمت گاز هیدروژن تعیین می گردد.

برای خرید هیدروژن آزمایشگاهی می‌توانید از طریق شماره های زیر با کارشناسان شرکت سپهرگازکاویان در ارتباط باشید.

09128699025

09128699026

021-46837072

تهیه هیدروژن

سپهرگازکاویان عرضه کننده ی هیدروژن باخلوص بالا می‌باشد. برای اطلاع از قیمت و تهیه هیدروژن با همکاران فروش ما تماس حاصل فرمایید.

تامین هیدروژن

سپهرگاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد دارای گواهینامه ISO17025 درزمینه های مختلف از جمله تامین هیدروژن و انالایزر و ازمون گازها فعالیت دارد.

شرکت سپهر گاز کاویان در حوزه توزیع و فروش انواع گازهای خالص آزمایشگاهی ، تولید مخلوط های گازی و … فعالیت می‌نماید.

همچنین اقداماتی نظیر تست سیلندرهای گاز، آزمون های دوره ای، آنالیز گازهای خالص و ترکیبی و … در لیست خدمات این مجموعه جای گرفته است.

قیمت هیدروژن

هیدروژن خلوص بالا در صنایع مختلف کاربردهای گوناگونی دارد. سپهرگازکاویان تامین کننده گازهای مصرفی شما از جمله هیدروژن در خلوص های بالا می باشد.

H2
Hydrogen

UN1049 (gas); UN1966 (liquid refrigerated)

Hydrogen, H2: THE GREEN GAS

Discovered by Henry Cavendish in 1766, hydrogen owes it name to Lavoisier, who combined the Greek hydor, water, and genen, to engender. It is the lightest gas in the world and therefore is not held by the earth’s gravity.
Hydrogen is only found in the atmosphere at trace levels ; it is synthetized from hydrocarbons (petroleum and petroleum by-products) and from water where it constitutes the lightest fraction of the H2O molecule. Hydrogen gas is colorless, highly flammable, very light, cannot sustain life and reacts easily with other chemical substances.
The fuel cell
The world dreams about driving in a silent car that doesn’t pollute! Hydrogen is a clean energy carrier. Used in a fuel cell, it

combines with oxygen to efficiently produce electricity and doesn’t emit anything… except water.
A REACTANT PRIZED BY THE CHEMICAL INDUSTRIES; AN EXCELLENT CLEAN ENERGY CARRIER
Food and Beverag
Pure hydrogen is used for the production of plastics, polyester and nylon. H2 gas is also used in the hydrogenation of amines and fatty acids (food oils).

Glass, Cement and Lime

Hydrogen is an active gas used in combination with nitrogen to create a reductive atmosphere over the tin bath in the FLOAT glass process.
Hydrogen is used for heat treatment (oxy-hydrogen flame) of the hollow glass and the optic fibers pre-forms.

Metals industry

Reductive atmosphere for various processes of heat treatment.
Laboratories & analysis

Hydrogen is used as a carrier gas in gas chromatography and in various analytical instrument applications, most commonly as a fuel component of combustion gases for Flame Ionization (FID) and Flame Photometric (FPD) detectors. Spark discharge analyzers, total hydrocarbons measurements use also hydrogen mixtures.
Welding, Cutting & Coating
Heat treatment of various metals

Oil and Gas
Desulfurization of fuel-oil and gasoline
Electronics
Hydrogen is used as carrier gas in semiconductor processes, especially for silicon deposition or crystal growing and as a scavenger gas in atmosphere soldering as well as for annealing copper films. The use of forming gases (that is H2 diluted in nitrogen) allows virtually a complete elimination of oxygen and its inconveniences in medium to high temperature processes.

Space and Aeronautics
Hydrogen is used in their liquid states as ergols for the propulsion of the cryogenic stages of the Ariane rocket.
Automotive & transportation
Hydrogen is a carbon-free energy source used in the fuel cells.

Gas Properties
Molecular weight : 2.0159 g/mol
Solid phase
Melting point : -259.2 °C
Latent heat of fusion (1,013 bar, at melting point) : 58.089 kJ/kg
Liquid phase
Liquid density (1.013 bar at boiling point) : 70.849 kg/m3
Liquid/gas equivalent (1.013 bar and 15 °C (59 °F)) : 831.2 vol/vol
Boiling point (1.013 bar) : -252.78 °C
Latent heat of vaporization (1.013 bar at boiling point) : 448.69 kJ/kg
Density & temperature calculation of the liquid phase
Given the pressure (in bar), this module calculates the temperature and the density of the liquid phase on the liquid-gas equilibrium

curve
Critical points:
Critical temperature : -240.01 °C
Critical pressure : 12.96 bar
Critical density : 31.263 kg/m3
Triple point temperature : -259.19 °C
Triple point pressure : 0.077 bar

Gaseous phase
Gas density (1.013 bar at boiling point) : 1.3326 kg/m3
Gas density (1.013 bar and 15 °C (59 °F)) : 0.0852 kg/m3
Compressibility Factor (Z) (1.013 bar and 15 °C (59 °F)) : 1.0006
Specific gravity : 0.07
Specific volume (1.013 bar and 25 °C (77 °F)) : 11.983 m3/kg
Heat capacity at constant pressure (Cp) (1.013 bar and 25 °C (77 °F)) : 0.0288 kJ/(mol.K)
Heat capacity at constant volume (Cv) (1.013 bar and 25 °C (77 °F)) : 0.0205 kJ/(mol.K)
Ratio of specific heats (Gamma:Cp/Cv) (1.013 bar and 25 °C (77 °F)) : 1.4054
Viscosity (1.013 bar and 15 °C (59 °F)) : 8.3969E-05 Poise
Thermal conductivity (1.013 bar and 0 °C (32 °F)) : 172.58 mW/(m.K)

Miscellaneous
Solubility in water (1.013 bar and 0 °C (32 °F)) : 0.0214 vol/vol
Concentration in air : 0.00005 vol %
Autoignition temperature : 560 °C

Vapor Pressure Graph
The vapor pressure curve may be obtained by clicking on the image. On the graph, pressure is in bar or 0.1 MPa, temperature in K or °C. The critical point is indicated by a black spot on the liquid-vapor equilibrium curve.
Liquid Gas Conversion
Liquid to gas conversion
This module enables a volume (measured at 1 atmosphere and boiling point) or a mass of liquid gas to be converted into a volume or a mass of gas measured at 1 atmosphere and 15 °C.

Data : liquid Phase
Gas to liquid conversion
This module enables a volume (measured at 1 atmosphere and 15 °C) or a mass of gas in gaseous phase to be converted into a mass or a volume of liquid (measured at 1 atmosphere and boiling point).
Data : Gas Phase
Safety Data Sheets
Safety Data Sheets (SDS) include information on product ingredients, physical and chemical properties, potential effects on toxicology and ecology, identification of hazards, handling and storage instructions, as well as personnel protection recommendations and information related to transportation requirements, first-aid and emergency processes.

Major Hazards
Major hazard : Fire and High Pressure
Toxicity (Am. Conf. Of Gov. Ind. Hygienists ACGIH 2000 Edition) : Simple Asphyxiant
Flammability limits in air (STP conditions) : 4.0-75 vol%
Odour : None
UN Number : UN1049 (gas); UN1966 (liquid refrigerated)
EINECS Number : 215-605-7
DOT Label (USA) : FG
DOT Hazard class (USA) : Flammable Gas
Material compatibility

Air Liquide
Sepehr gas kavian has assembled data on the compatibility of gases with materials to assist you in evaluating which products to use for a gas system. Although the information has been compiled from what Sepehr gas kavian believes are reliable sources (International Standards: Compatibility of cylinder and valve materials with gas content; Part 1: ISO 11114-1 (Jul 1998), Part 2:

ISO 11114-2 (Mar 2001)), it must be used with extreme caution. No raw data such as this can cover all conditions of concentration, temperature, humidity, impurities and aeration. It is therefore recommended that this table is used to choose possible materials and then more extensive investigation and testing is carried out under the specific conditions of use. The collected data mainly concern high pressure applications at ambiant temperature and the safety aspect of material compatibity rather than the quality aspect.

Material / Compatibility / Metals
Aluminium : Satisfactory
Brass / Satisfactory
Copper : Satisfactory
Ferritic Steels (e.g. Carbon steels) : Satisfactory but risk of embrittlement by hydrogen.
Stainless Steel : Satisfactory but risk of embrittlement by hydrogen.
Titanium : Not satisfactory, risk of embrittlement

Plastics
Polytetrafluoroethylene (PTFE) : Acceptable but strong rate of permeation.Polychlorotrifluoroethylene (PCTFE) : Satisfactory
Vinylidene polyfluoride (PVDF) (KYNAR™) : Satisfactory
Polyamide (PA) (NYLON™) : Satisfactory
Polypropylene (PP) : Acceptable but strong rate of permeation.

Elastomers
Buthyl (isobutene – isoprene) rubber (IIR) : Satisfactory
Nitrile rubber (NBR) : Satisfactory
Chloroprene (CR) : Satisfactory
Chlorofluorocarbons (FKM) (VITON™) : Satisfactory
Silicon (Q) : Acceptable but strong rate of permeation.
Ethylene – Propylene (EPDM) : Satisfactory
Lubricants
Hydrocarbon based lubricant : Satisfactory
Fluorocarbon based lubricant : Satisfactory

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *