استخراج اکسیژن در سیاره سرخ


استخراج اکسیژن در «سیاره سرخ»

به کمک فناوری که ناسا به مریخ فرستاده است به این موفقیت رسید که می‌توان اکسیژن را از این سیاره تولید نمود. که از این فناوری با عنوان ماکسی یاد می‌شود که قابلیت این را دارد در هر 60 دقیقه 10 گرم تولید اکسیژن کند.

سیران خانعلی زاده؛ بازار: در هفته ی گذشته اخباری با عنوان موفقیت ناسا بر روی سیاره‌ی سرخ توجه رسانه‌های جهان را به خود جلب کرد و در بین خبرهای پاندمی منفور روزنه‌های امید به روی بشر باز شد؛ از اقامت کاوشگر استقامت گرفته تا انجام اولین پرواز هلیکوپتر نبوغ و اکنون تولید اکسیژن در سیاره ای دیگر بیان‌گر این است که ناسا بر محمل موفقیت و پیروزی جا باز کرده است و در میدانی بدون رقیب می‌تازد.

لازم به ذکر است که ناسا در گزارشات آخر خود از تولید اکسیژن بر روی سیاره ‌سرخ خبر داد بیان کرد برای تهیه‌ی این عنصر مهم (گازاکسیژن) از اتمسفر سیاره‌ی مریخ بهره برداری شده است و به دلیل وجود این سیاره تا چند سال آینده به اندازه‌ی زیادی از اکسیژن برای تنفس بهرمند خواهد شد باید گفته شود اولین باری است اکسیژنی که قابل تنفس برای زندگی موجودات‌ زنده است در سیاره ای دیگر غیر از کره‌ زمین تهیه می‌شود.

برای تولید اکسیژن از هوای اتمسفر سیاره مریخ استفاده شده است و با توجه به اطلاعات موجود، این سیاره تا چند سال آینده به مقدار بسیار زیادی از اکسیژن برای تنفس بهره‌مند خواهد شد.

اتمسفر مریخ بسیار نازک‌تر از اتمسفر زمین است و تنها حدود 0.03% اکسیژن دارد. این به این معنی است که انسان‌ها نمی‌توانند بدون لباس فضایی در مریخ نفس بکشند. همچنین، فشار اتمسفر مریخ بسیار کم است، که می‌تواند باعث مشکلات سلامتی مانند سرگیجه و حالت تهوع شود.

در سال 2021، مریخ‌نورد ناسا پرسیویرنس موفق شد اولین اکسیژن را در مریخ تولید کند. این دستگاه به نام MOXIE، از الکترولیز برای تجزیه دی‌اکسید کربن موجود در جو مریخ برای تولید اکسیژن و گازهای دیگر استفاده می‌کند. این یک پیشرفت مهم است، زیرا نشان می‌دهد که انسان‌ها می‌توانند در نهایت اکسیژن مورد نیاز خود را در مریخ تولید کنند.

با این حال، هنوز راه زیادی برای طی کردن وجود دارد قبل از اینکه انسان‌ها بتوانند به طور دائمی در مریخ زندگی کنند. ما باید راه‌هایی برای تولید غذا، آب و انرژی در مریخ پیدا کنیم، و همچنین باید راه‌هایی برای محافظت از خود در برابر تشعشعات مضر فضا پیدا کنیم.

با این حال، پیشرفت‌هایی که تاکنون انجام شده امیدبخش است و نشان می‌دهد که انسان‌ها در نهایت می‌توانند به سیاره مریخ برسند و در آنجا زندگی کنند.

جو مریخ عمدتاً از دی اکسید کربن (95.97%)، نیتروژن (2.8%)، آرگون (1.9%) و اکسیژن (0.13%) تشکیل شده است. همچنین مقادیر کمی از سایر گازها مانند مونوکسید کربن، نئون، زنون و کریپتون وجود دارد.

جو مریخ بسیار نازک‌تر از جو زمین است، با فشار سطح تنها 0.088 psi (0.60 kPa). این به این معنی است که انسان‌ها نمی‌توانند بدون لباس فضایی در مریخ نفس بکشند. همچنین، فشار اتمسفر مریخ بسیار کم است، که می‌تواند باعث مشکلات سلامتی مانند سرگیجه و حالت تهوع شود.

اتمسفر مریخ همچنین بسیار خشک است، با محتوای آب تنها 0.03%. این به این معنی است که آب مایع نمی‌تواند در سطح مریخ وجود داشته باشد و آب فقط به صورت بخار آب در جو وجود دارد.

اتمسفر مریخ در طول تاریخ تکامل سیاره بسیار تغییر کرده است. در گذشته، جو مریخ ضخیم‌تر و حاوی مقادیر بیشتری از اکسیژن بود. با این حال، در طی میلیون‌ها سال، جو مریخ به تدریج نازک شد و محتوای اکسیژن آن کاهش یافت. این به دلیل عواملی مانند از دست رفتن گازهای جو به فضا و یخ زدگی آب در قطب‌ها است.

اتمسفر مریخ یک محیط چالش برانگیز برای انسان‌ها است، اما این سیاره هنوز هم یک مکان جذاب برای کاوش و مطالعه است. انسان‌ها در حال توسعه فناوری‌هایی برای تولید اکسیژن، آب و انرژی در مریخ هستند و در نهایت ممکن است بتوانند به طور دائمی در این سیاره زندگی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *