کاربرد هیدروکربن در پزشکی


کاربرد هیدروکربن در پزشکی: قبل از ورود به بحث کاربرد های این ترکیبات بهتر است در رابطه با خواص فیزیکی و شیمیایی و ساختار این نوع گازها آشنا شویم:
خواص فیزیکی و شیمیایی:
همانگونه که بسیاری از شما می دانید ترکیبات هیدروکربنی به طور کلی از دو نوع اتم هیدروژن و کربن تشکیل شده اند. در واقع این ترکیبات دارای گروه های متفاوتی هستند که تعدادی از آنها را در اینجا بازگو می نمائیم:
آلکان
آلکن
آلکین
سیکلو آلکان

آلکان ها

ترکیبات هیدروکربنی دسته آلکان ها، ترکیباتی اشباع شده هستند و در آنها تمامی پیوند ها از نوع کوالانسی یگانه می باشد. مانند متان،با فرمول شیمیایی CH4 که در ساختار آن یک اتم کربن با چهار اتم هیدروژن پیوند کوالانسی یگانه برقرار کرده است. در این ترکیب 4 قلمرو الکترونی وجود دارد و گفته می شود متان ساده ترین هیدروکربن است.آلکن ها:
گروه دیگری از هیدروکربن ها آلکن ها هستند که در ساختار آنها پیوند دو گانه وجود دارد این ترکیبات غیر اشباع هستند. مانند اتن ( اتیلن) با فرمول شیمیایی C2H4 که در آن دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن وجود دارد و اتم های کربن توسط پیوند کوالانسی دوگانه به یکدیگر متصل هستند.کاربرد هیدروکربن در پزشکی متنوع است.

کاربرد هیدروکربن در پزشکی-سپهر گاز کاویان

کاربرد هیدروکربن در پزشکی

دسته بعدی هیدروکربن ها ترکیبات آلکینی هستند که در ساختار آنها پیوند کوالانسی سه گانه وجود دارد و ترکیبات ناپایدار و غیر اشباع هستند. از این خانواده می توان به استیلن با فرمول شیمیایی (C2H2) اشاره نمود که در آن دو اتم کربن با دو اتم هیدروژن تشکیل پیوند می دهند.

آلکین ها گروهی از ترکیبات آلی هستند که حداقل یک پیوند سه گانه کربن-کربن دارند. فرمول عمومی آنها CnH2n-2 است. ساده ترین آلکین ، اتین (C2H2) است که به نام استیلن نیز شناخته می شود. آلکین ها در طبیعت وجود دارند و در بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی نقش دارند. آنها همچنین در بسیاری از محصولات تجاری از جمله سوخت ، پلاستیک و مواد شیمیایی استفاده می شوند.

آلکین ها با پیوند سه گانه خود مشخص می شوند. این پیوندها بسیار قوی هستند و به آلکین ها خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی می دهند. به عنوان مثال ، آلکین ها نقطه جوش و ذوب پایین تری نسبت به آلکان های هم ردیف خود دارند و همچنین واکنش پذیرتر هستند.کاربرد هیدروکربن در پزشکی متنوع است.

می توانند با روش های مختلفی سنتز شوند. یک روش معمول ، گرم کردن یک آلکان با یک کاتالیزور است. روش دیگر ، افزودن یک هالید آلکیل به یک آلکن است. می توانند در طیف گسترده ای از واکنش ها شرکت کنند. برخی از واکنش های رایج آلکین ها شامل افزودن ، حذف و رادیکال آزاد هستند. ترکیبات ارزشمندی هستند که در بسیاری از کاربردها استفاده می شوند. آنها در سوخت ، پلاستیک ، مواد شیمیایی و سایر محصولات تجاری استفاده می شوند. آلکین ها همچنین در بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی نقش دارند.کاربرد هیدروکربن در پزشکی متنوع است.

سیکلو آلکان ها

در این ترکیبات تمامی کربن ها دارای پیوند های یگانه هستند و به صورت حلقوی به یکدیگر متصل شده اند. همه پیوند هایی که در آن وجود دارد از نوع سیگما هستند. پایدارترین سیکلو آلکان، سیکلو هگزان است که در آن شش اتم کربن با پیوندهای یگانه به یکدیگر متصل اند.
نام گذاری در سیکلو آلکان ها قواعد مربوط به خود را دارد:
سیکلو+ تعداد کربن در حلقه+ ان
انواع دیگری از هیدروکربن ها وجود دارد: هیدروکربن‌های آروماتیک
بنزن، تولوئن، زایلن و نفتالن را می توان در دسته هیدروکربن های آروماتیک جای داد.کاربرد هیدروکربن در پزشکی متنوع است.

این ترکیبات کاربرد های متفاوتی دارند که در این مطلب به بررسی برخی از آنها می پردازیم:
معمولا از ترکیبات هیدروکربنی برای تولید انرژی و برای تامین سوخت استفاده می کنند.کاربرد هیدروکربن در پزشکی متنوع است.

سوخت های مایع

هیدروکربن ها در حضور اکسیژن مشتعل می شوند و آب و در صورت سوختن کامل دی اکسید کربن و سوختن ناقص مونوکسید کربن تولید می کنند و در نتیجه انرژی آزاد می شود.
گفتنی است بنزین و گازوئیل و نفت سفید از رایج ترین نوع این ترکیبات به شمار می آیند. برای بسیاری از ماشین آلات و ژنراتورهای الکتریکی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
در واقع مهمترین کاربرد آنها به عنوان سوخت می باشد. سوختن این ترکیبات باعث تولید آلاینده و آلودگی هوا می شود و احتمال دارد در آینده ترکیبات جایگزین مورد استفاده قرار گیرند.کاربرد هیدروکربن در پزشکی متنوع است.

گاز طبیعی

گفتنی است که گاز طبیعی در مصارف خانگی و صنعتی کاربرد های فراوانی دارد. هیدروکربن ها را ممکن است از نفت استخراج کنند.
همانگونه که گفته شد از این ترکیب به عنوان سوخت خودروها استفاده می شود برای مثال متان و پروپان بسیار اقتصادی تر نسبت به بنزین و گازوئیل هستند و آلاینده کمتری تولید می کنند.
از دیگر کاربرد های این ترکیبات می توان به گرمایش و مصارف خانگی مانند پخت و پز اشاره کرد. صنعت متالورژی و شیشه از صنایعی هستند که هیدروکربن ها در آن کاربرد فراوانی دارند.

کاربرد هیدروکربن ها در تولید پلاستیک

در صورتی که این ترکیبات در صنعت پتروشیمی فرآوری شوند می توان در ساخت پلاستیک از آنها استفاده نمود.
حتما تا به حال ابزار و وسایل پلاستیکی زیادی را دیده باشید به همین دلیل یکی از مهمترین مصرف کنندگان این ترکیبات صنایع تولید پلاستیک هستند.

انواع مختلفی از پلاستیک وجود دارد که از هیدروکربن ها ساخته می شوند. برخی از رایج ترین انواع پلاستیک عبارتند از:

پلی اتیلن: پلی اتیلن یک پلاستیک سبک و ارزان است که برای تولید بطری ها، کیسه های پلاستیکی و سایر محصولات استفاده می شود.

پلی پروپیلن: پلی پروپیلن یک پلاستیک قوی و بادوام است که برای تولید ظروف غذا، ظروف آشپزخانه و سایر محصولات استفاده می شود.

پلی استایرن: پلی استایرن یک پلاستیک سبک و شکننده است که برای تولید ظروف غذا، بسته بندی و سایر محصولات استفاده می شود.

پلی وینیل کلرید (PVC): PVC یک پلاستیک قوی و انعطاف پذیر است که برای تولید لوله ها، پنجره ها و سایر محصولات استفاده می شود.

هیدروکربن ها منبع مهمی برای تولید پلاستیک هستند. آنها می توانند به راحتی با یکدیگر واکنش داده و مولکول های بزرگی را تشکیل دهند که می توانند به هم متصل شوند و موادی را تشکیل دهند که قوی، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر آب هستند.کاربرد هیدروکربن در پزشکی متنوع است.

صابون و لوازم آرایشی

نمی توان گفت که هیدروکربن ها اجزاء اصلی لوازم آرایشی و صابونها هستند ولی در تهیه آنها کاربرد دارند.
در تهیه مرطوب کننده ها و لوسیون ها به طور گسترده از این ترکیبات استفاده می شود زیرا احساس صافی ایجاد می کند.
تحقیقات نشان داده است که استفاده از این ترکیبات در لوازم آرایشی و بهداشتی ممکن است برای سلامتی انسان زیان آور باشد و تاثیرات منفی داشته باشد.
استفاده از برخی ترکیبات هیدروکربنی ممکن است سرطان زا باشند.

در حشره کش ها و سموم دفع آفات نیز مورد استفاده قرار می گیرند. هیدروکربن ها در اجزاء تشکیل دهنده حشره کش ها و سموم وجود دارند. استفاده از این ترکیبات در ساختار حشره کش ها به سال 1940 برمی گردد در آن زمان که آفات محصولات را از بین می بردند، از گیاهان کلر دار برای از بین بردن آفات استفاده گردید.

حشره کش هایی مانند DDT یا dieldrin به وجود آمدند که در این راستا بسیار موفق عمل نمودند.
استفاده از این ترکیبات به شدت برای محیط زیست آسیب رسان است و ممکن است سلامت مصرف کنندگان را به خطر بیاندازد به همین دلیل استفاده از آن در برخی کشور ها ممنوع اعلام شده است.کاربرد هیدروکربن در پزشکی متنوع است.

خواندن مطالب مشابه :

گاز ترکیبی آزمایشگاهی

گاز هیدروژن برمید HBr Gas

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *