چرا از گاز نیتروژن در لاستیک خودرو استفاده میشود


استفاده از نیتروژن در تایر خودرو و دلایل آن

در گذشته استفاده از نیتروژن در ماشین های نظامی و سنگین و هواپیماهای تجاری و حتی خودروهای مسابقه ای رایج بود ولی اخیرا افراد خواستار استفاده از این گاز به جای باد معمولی در تایر خودرو شده اند. در این مقاله سعی داریم برخی از مزیت های این گاز را که میتواند جایگزینی برای باد معمولی باشد را بیان کنیم:

بادی که امروزه در لاستیک ها مورد استفاده قرار میگیرد همان هوا است که 21 درصد از اکسیژن و 78 درصد از گاز N2 تشکیل شده است. 1 درصد باقیمانده گازهایی همچون آرگون، ازون و بخار آب را شامل میشود.

علت وجود بخار آب ( رطوبت ) در داخل تایر به علت وجود اکسیژن است اگر بتوانیم این گاز را حذف کنیم در واقع رطوبت داخل لاستیک حذف خواهد شد. در صورت عدم وجود رطوبت خوردگی سیم های فولادی داخل لاستیک با سرعت کمتری انجام میشود و در واقع طول عمر لاستیک افزایش خواهد یافت.

لازم به ذکر است نیتروژن در واکنش سوختن شرکت نمیکند بنابراین از لحاظ ایمنی نیز بهتر است. از دیگر مزیت های این گاز در تایر خودرو ها میتوان به بزرگ بودن اندازه ملکول های N2 نسبت به O2 اشاره کرد به همین دلیل احتمال خروج گاز از لاستیک و کم باد شدن تایر کاهش می یابد.

طی تحقیقات و آزمایش های انجام شده سرعت کم باد شدن تایری که با نیتروژن پر شده است با لاستیکی که با باد معمولی پر شده است 3 برابر کمتر است. همانگونه که میدانید وزن نیتروژن از هوا سبکتر است بنابراین وزن لاستیک در حدود 4/0 کاهش می یابد. این سبکی در وزن تایر میتواند مصرف سوخت را کاهش دهد. اگر از رینگ و تایر مناسب استفاده گردد میتواند به مقدار زیادی مصرف سوخت را کاهش دهد.

در روزهای گرم تابستانی که احتمال ترکیدگی تایر ها زیاد است این گاز میتواند گرمای خود را از دست داده و انبساط درون لاستیک را کاهش دهد. این مزیت استفاده از N2 برای خودروهای مسابقه ای فرمول یک که سرعت بسیار بالایی دارند حائز اهمیت است.

نیتروژن-سپهر گاز کاویان

مزایای استفاده از N2 در تایر خودرو

کاهش مصرف سوخت

افزایش عمر لاستیک

افزایش ایمنی

افزایش چسبندگی لاستیک به زمین

افزایش فواصل تنظیم باد تایر

در مورد مزیت های این گاز صحبت نمودیم ولی باید این را درنظر داشته باشید که استفاده از آن به جای هوای معمولی بسیار گران تر و پر هزینه است. مثلا در آمریکای شمالی برای هر لاستیک حدود 2 تا 2.5 دلار و برای هر چهار لاستیک مبلغی حدود 8 تا 10 دلار، این مبلغ 10 برابر گرانتر از هوای معمولی است. گفتنی است که شما نمیتوانید اطمینان یابید که این گاز دارای کیفیت بالا است. نحوه تزریق نیز بسیار مهم است. هوای معمولی درون لاستیک باید کاملا توسط مکش خارج شود و سپس این گاز تزریق گردد.

طی آزمایشها، گفته میشود با استفاده از این گاز عمر لاستیک ها تا 30 درصد افزایش می یابد و مصرف سوخت آن تا 15 درصد کم میشود و همچنین سرعت و شتاب خودرو افزایش می یابد. در ضمن فشار داخل لاستیک ثابت می ماند.

از دیگر مزایای جایگزینی این گاز میتوان به جلوگیری از اکسیده شدن سیم های فولادی که درون لاستیک قرار دارند و همچنین عدم تخریب آنها اشاره نمود به همین دلیل عمر لاستیک افزایش یافته و عملکرد آن بهتر میشود.

کاربرد نیتروژن

در حمل و نقل برای باد کردن چرخ های هواپیما، کامیونها، بیل مکانیکی و خودروهای نظامی و مسابقه ای  از آن استفاده میشود.

1-افزایش طول عمر لاستیک: در روزهای گرم سال این گاز گرما را خارج میکند در نتیجه لاستیک همیشه خنک است.

2-هنگامی که لاستیک ها با این گاز پر میشوند نرم شده و در نتیجه استهلاک کمتری داشته و باعث نرم شدن کمک فنرها میگردد. همچنین چرخ ها تا 70 درصد بالانس میشوند.

3- اندازه ملکول های N2 بزرگتر از هوا است به همین دلیل کم باد شدن لاستیک و خروج گاز از درون آن به راحتی امکان پذیر نیست و به همین علت نیازی به تنظیم بادهای دائمی و پی در پی نمیباشد.

4-استفاده از این گاز میتواند مصرف سوخت را کاهش دهد همچنین اصطکاک آن با زمین کم میشود و به همین علت استفاده از سوخت حدود 10 الی 15 درصد کاهش می یابد.

5-کوبیدگی رینگ اسپرت خودروها برطرف میشود و در نهایت عمر جلوبندی افزایش می یابد و اصطحلاک لاستیک کم میشود.

معایب استفاده از نیتروژن در تایر خودرو

علاوه بر مزیت این روش دارای معایبی نیز میباشد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

استفاده از نیتروژن در تایر مزایای زیادی دارد ، اما برخی از معایب نیز دارد. برخی از معایب استفاده از نیتروژن در تایر عبارتند از:

هزینه: نیتروژن گرانتر از هوا است.

دسترسی: یافتن ایستگاه های پمپ بنزین که نیتروژن ارائه می دهند ، ممکن است دشوار باشد.

نگهداری: فشار نیتروژن در تایر باید بیشتر از فشار هوا در تایر بررسی شود.

در مجموع ، مزایای استفاده از نیتروژن در تایر بیشتر از معایب آن است. اگر به دنبال راه هایی برای بهبود عملکرد خودرو و افزایش عمر تایر خود هستید ، استفاده از نیتروژن در تایر یک گزینه عالی است.

در اینجا برخی از جزئیات بیشتر در مورد معایب استفاده از نیتروژن در تایر آورده شده است:

هزینه: نیتروژن گرانتر از هوا است زیرا باید از هوا جدا شود. این فرآیند هزینه بر است و قیمت نیتروژن را افزایش می دهد.

دسترسی: یافتن ایستگاه های پمپ بنزین که نیتروژن ارائه می دهند ، ممکن است دشوار باشد. این به این دلیل است که نیتروژن به اندازه هوا رایج نیست و همه ایستگاه های پمپ بنزین تجهیزات لازم برای ارائه آن را ندارند.

نگهداری: فشار نیتروژن در تایر باید بیشتر از فشار هوا در تایر بررسی شود. این به این دلیل است که نیتروژن تمایل کمتری به تبخیر دارد و بنابراین بیشتر از هوا در تایر باقی می ماند. اگر فشار تایر نیتروژن کافی نباشد ، می تواند منجر به فرسودگی لاستیک و کاهش عملکرد ترمز شود.

با وجود این معایب ، مزایای استفاده از نیتروژن در تایر بیشتر از معایب آن است. اگر به دنبال راه هایی برای بهبود عملکرد خودرو و افزایش عمر تایر خود هستید ، استفاده از نیتروژن در تایر یک گزینه عالی است.

هزینه

همانطور که قبلا بیان نمودیم این روش گران قیمت و نیازمند هزینه زیادی است و حدود 10 برابر بیشتر از هوای معمولی است.

نگهداری

حتما به فشار درون لاستیک توجه کنید.

نگهداری نیتروژن در تایر آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فشار تایر خود را به طور منظم بررسی کنید و آن را در سطح توصیه شده توسط سازنده خودرو نگه دارید. اگر تایر خود را سوراخ کردید ، از یک کیت پنچری که از نیتروژن استفاده می کند استفاده کنید.

در اینجا چند نکته اضافی در مورد نگهداری نیتروژن در تایر آورده شده است:

هنگام استفاده از نیتروژن ، از یک ایستگاه پمپ بنزین استفاده کنید که نیتروژن خالص را ارائه می دهد.

فشار تایر خود را به طور منظم بررسی کنید و آن را در سطح توصیه شده توسط سازنده خودرو نگه دارید.

اگر تایر خود را سوراخ کردید ، از یک کیت پنچری که از نیتروژن استفاده می کند استفاده کنید.

در دسترس نبودن

این گاز را به راحتی هوای معمولی نمیتوانید تهیه کنید و درواقع از معایب استفاده این روش به شمار می آید. حتی اگر لاستیک های خود را با این گاز پر کنید ممکن است تعمیرگاه های کمی تنظیم باد آن را انجام دهند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و تهیه و خرید گازهای مختلف با کارشناسان ما در سپهر گاز کاویان تماس حاصل فرمایید.

02146837950
02146835980

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *